Steven Gerrard je dosegel dva zadetka. Foto: EPA
Frank Lampard je že po sedmih minutah nakazal polom Hrvatov. Foto: EPA
Španski nogometaši se veselijo uvrstitve na SP: Foto: Reuters
Michael Ballack
Michael Ballack je dosegel prvi gol za Nemce. Foto: EPA
Angleži in Španci že na mundialu

Varovanci Fabia Capella so začeli odločno in povedli že v 7. minuti. Aaron Lennon je prodrl v kazenski prostor, Josip Šimunić pa ga je podrl in z bele točke je bil natančen Frank Lampard. V 18. minuti je z glavo na 2:0 povišal Steven Gerrard. Hrvati so bili popolnoma nemočni in v prvem polčasu sploh niso streljali proti vratom Roberta Greena.

Po uri igre je Lampard zadel za 3:0, nato pa je Wayne Rooney lepo zaposlil Gerrarda, ki je še četrtič ukanil Vedrana Runjeja. Eduardo da Silva je dosegel častni zadetek za popolnoma razglašene varovance Slavena Bilića. Runje, ki je nadomestil poškodovanega Stipeta Pletikoso, se je osmešil v 78. minuti, ko je zgrešil žogo pri izbijanju, kar je kaznoval sijajni Rooney.

Ukrajinci razočarali v Minsku
Pred dvema letoma so Hrvati v Londonu zmagali s 3:2 in izločili Anglijo z evropskega prvenstva. Tokrat so imeli veliko srečo, da je Ukrajina v Minsku izvlekla le neodločen izid (0:0). Hrvatom tako kaže na dodatne kvalifikacije.

"Prvih 20 minut smo igrali najbolje odkar sem selektor Anglije. To je bilo fantastično. Zadovoljen sem prav z vsem, motiv je bil velik, v vsakem trenutku so bili igralci maksimalno zbrani," je Capello kar žarel od zadovoljstva.

Salihović priigral veliko točko
V Zenici sta se Bosna in Hercegovina in Turčija razšli z remijem (1:1). Gostje so povedli že v 4. minuti, ko je z bližine zadel Emre Belozoglu. V 25. minuti je z izjemnim prostim strelom izenačil Sejad Salihović. Sedem minut zatem je Zvjezdan Misimović že prigral vratarja Volkana Demirela, a so gostujoči branilici žogo izbili z golove črte. Tri minute pred koncem so imeli varovanci Ćira Blaževića ogromno srečo, saj je Arda Turan zadel le vratnico. Po koncu tekme se je začelo veliko rajanje v Zenici, saj izjemno dobro kaže v boju za drugo mesto.

Srbi naredili velik korak proti mundialu
V Beogradu so Srbi z remijem proti Franciji (1:1) obdržali lepe možnosti za neposredno uvrstitev na SP. Gostitelji so prek Gojka Kačarja zapretili že v peti minuti, a je bil Hugo Lloris na pravem mestu. Sodnik Roberto Rosetti je v 10. minuti izključil francoskega čuvaja mreže, ki je podrl napadlaca Nikolo Žigića v kazenskem prostoru. Nenad Milijaš je z bele točke zabil žogo pod prečko in 55.000 navijačev na Marakani je bilo v ekstazi. Varovanci Raymonda Domenecha so izid poravnali, ko je po strelu Nicholasa Anelke srbski vratar Vladimir Stojković žogo začetniško odbil, Thierry Henry pa jo je pospravil v mrežo. Najlepšo priložnnost za zmago Srbije je imel po uri igre Branislav Ivanović, ki je s 25 metrov stresel prečko. Srbi bodo v zadnjem krogu igrali z Romuni in imajo lepe možnosti za preboj na SP.

Rezervist Elia razblinil škotske sanje
V skupini 9 so že odigrali vse tekme. Nizozemska je v Glasgowu slavila z 1:0, rezervist Eljero Elia je poskrbel za solze Škotov osem minut pred koncem. Norvežani so z 2:1 premagali Makedonijo in zasedli končno drugo mesto. Zdaj upajo, da ne bodo končali na zadnjem mestu med drugouvrščenimi ekipiami.

Nemci še trepetajo, Španci ne več
Nemci so po pričakovanju zlahka odpravili Azerbajdžan (4:0), a so tudi njihovi glavni tekmeci Rusi odnesli vse tri točke iz Walesa (1:3). Veliki obračun za zmago v skupini 4 bo 10. oktobra v Moskvi. Španci imajo po gladki zmagi nad Estonijo (3:0) že zagotovljeno vstopnico za Južno Afriko.