Valter Birsa je bil eden izmed junakov nepozabnega večera v Ljudskem vrtu. Foto: MMC RTV SLO
Valter Birsa
Valter Birsa (levo zgoraj) je v Sochauxu že v prvi sezoni (2006/07) igral pomembno vlogo in osvojil francoski pokal. Foto: EPA
Valter Birsa upa, da bo v dresu Sochauxa dobil čim več priložnosti. Foto: EPA
Pogovor z Valterjem Birso za MMC

Najmlajši slovenski reprezentant si je po veliki zmagi v Ljudskem vrtu vzel čas tudi za MMC. Matjaž Kek ga je v igro poslal v 80. minuti, le štiri minute zatem pa je po prodoru po desni strani našel "Novo", ki je zatresel mrežo vratarja Maika Taylorja. Birsa je po 22 nastopih za izbrano vrsto še brez zadetka, morda pa se mu odpre prav v sredo proti Čehom v Teplicah. 22-letni napadalec iz Šempetra pri Novi Gorici je prejšnji teden Sochauxu priigral točko v Nici (1:1) z zadetkom v 71. minuti. Trener Francis Gillot mu za zdaj še ne zaupa preveč, petkrat je v igro vstopil s klopi, skupaj je v osmih krogih odigral 197 minut. Sochaux je na lestvici na predzadnjem mestu brez zmage.

Po klubskem vzponu ste dosegli še reprezentančni vzpon. Kako komentirate dobre igre v zadnjem času?
Najpomembneje je, da ekipa zmaguje in dobiva točke. Drugo trenutno ni pomembno. Vem, da sem sposoben in v dobri formi, drugo pa se bo poklopilo samo.

Kaj vam je dejal selektor Kek, preden ste vstopili v 80. minuti?
On mi je povedal, kako naj se postavim v obrambi in v napadu. Vse drugo je seveda odvisno od igralca, jaz sem se v tistem trenutku pravilno odločil za podajo.

Ste ob vstopu v igro verjeli v zmago?
Če ne bi verjel v to, se tudi ne bi zgodilo. Rezultat je pokazal vse.

Kako je bilo tekmo spremljati s klopi?
Na začetku je bilo kar malce težko, ko sem videl, da vse skupaj ne deluje po pričakovanjih. Mi smo bili na to pripravljeni, vedeli smo, da bo to težka tekma. Dokazali smo, da se lahko kosamo z njimi in na koncu z malo sreče tudi zmagali.

V napovedih pred tekmo ste bili zelo optimistični. Štela je samo zmaga. Dolgo časa ni kazalo na to, da lahko iztržite tri točke.
Pokazali smo naš karakter. Tudi ob slabši igri kot na prejšnjih tekmah smo osvojili vse tri točke.

So vas Severni Irci s čim presenetili?
Ne, niso presenetili. Vemo, kako igrajo, so agresivni. Mi smo se na njih pripravili in dokazali, da smo boljši od njih.

V sredo vas čaka nova težka tekma. Znova se je pokazalo, da proti "severnjakom" igramo težje kot proti vzhodnim ekipam.
Mi se moramo pripraviti, gledati moramo samo na svojo igro. Če bomo pravi, lahko tudi na Češkem kaj naredimo.

Vam je zadetek za Sochaux v Nici odprl vrata v prvo enajsterico?
To bo odločil trener. Moje delo je, da treniram maksimalno in se trudim. Priložnosti imam morda malce manj od drugih, a tiste moram izkoristiti. Na zadnji tekmi mi je uspelo, samo nadaljevati je treba tako.

Kako vas v klubu spremljajo na reprezentančnih akcijah?
Spremljajo nas kot vsakega igralca, ki gre v reprezentanco. Ko se vrnemo v klub, nimamo nobenega posebnega rituala, imamo normalno regeneracijo in se pripravimo na tekmo.

Kako vam je všeč nova himna reprezentance, ki je dvignila navijače na noge?
Mislim, da so fantje naredili dobro himno. Moramo se vsi skupaj še malo ujeti, ker je bila zdaj predvajana prvič. Pozneje, ko jo bomo vsi poznali, bo dosti lepša.