Ivan Firer je bil z golom in podajo eden izmed najboljših igralcev pri Domžalah, ki so na 26. tekmi v kvalifikacijah za Evropsko ligo oziroma Pokal Uefa zmagale 14-ič. Foto: BoBo

Tekmo med Domžalami in Valurjem sta ob Kamniški Bistrici v živo spremljala tudi pomočnik trenerja pri Freiburgu Patrick Baier in vodja ekipe Torsten Bauer. "Potek tekme kaže, kakšno mentaliteto imajo Domžale. Srečali se bomo z zelo discipliniranim moštvom, ki je z dvema reprezentančnima igralcema Miho Blažičem in Matijo Širokom dobro predvsem v obrambi," je za klubsko spletno stran povedal Baier. Stadion Schwarzwald bo lahko za tekmo Freiburg - Domžale sprejel približno 17.500 gledalcev.

Freiburg
Freiburg v tej sezoni četrtič igra v Evropi. Leta 1995 je izpadel v 1. krogu Pokala Uefa proti Slavii iz Prage, leta 2002 v 3. krogu proti Feyenoordu, pred štirimi leti pa je igral v skupinskem delu Evropske lige v skupini s Sevillo, Estorilom in Slovanom iz Libereca. Foto: EPA
Christian Streich
Freiburg že od leta 2011 vodi trener Christian Streich, ki je bil predtem štiri leta pomočnik trenerja, med letoma 1995 in 2011 pa je bil tudi trener mladincev. Foto: EPA
Domžale preskočile Valur, zdaj jih čaka Freiburg

Na povratni tekmi 2. predkroga proti trenutno vodilni ekipi islandske lige Valurju (naslednji tekmec Maribora v kvalifikacijah za Ligo prvakov Hafnarfjördur je četrti) so se Domžalčani tako kot v 1. predkrogu proti Flori v Talinu spravili v težave, a nato naredili preobrat in zmagali s 3:2.

Najbolj znana nogometaša Freiburga sta napadalec Nils Petersen, nekdanji član Bayerna in Werderja, ter poljski reprezentančni vezist Bartosz Kapustka, ki je prejšnji teden na posojo prišel iz Leicestra. Najboljši strelec v pretekli sezoni Bundeslige je bil z 11 zadetki Florian Niederlechner.

Trenutno so na pripravah v Avstriji. V sredo so na prijateljski tekmi premagali turškega pokalnega zmagovalca Konyaspor 2:0 (strelca Günter 3. in Petersen 27.). Pri Turkih je v drugem polčasu igral nekdanji član Domžal Nejc Skubic, ki bo v Domžale gotovo sporočil kakšno koristno informacijo. V soboto ob 17.00 čaka Freiburg še srečanje proti Feyenoordu.

Ob zaspanem začetku gostiteljev se je že po prvih stikih z žogo videlo, da domžalska igra ne steče. Islandci so takoj pritisnili, kar se jim je obrestovalo že po manj kot 180 sekundah igre. Kljub izenačenju v 25. minuti so žilavi in trmasti gosti pred koncem prvega polčasa spet povedli in domžalsko napredovanje se v toplem poletnem večeru ni več zdelo samoumevno. "Začetek tekme je bil spet nerazumljiv. Spet se še nisem usedel, že je bilo na semaforju 0:1. Bili smo zelo v krču, nesproščeni, med polčasom smo se pošteno pomenili. Zelo sem vesel in ponosen na fante, da so izid v drugem polčasu preobrnili," je o neprepričljivi igri v prvem polčasu povedal trener Simon Rožman.

Naredili prave rotacije v igri
Tekmovalni krst na popolnoma prenovljeni zelenici domžalskega športnega parka se je v drugem polčasu začel z velikim spoštovanjem gostiteljev in morda s podzavestnim strahom pred tem, da bi Valur zadel še tretjič. A Rožman se je odzval na najboljši in hkrati pričakovan način. V igro je poslal Senijada Ibričića, ki je z nespornim znanjem, nogometno osebnostjo in rutino vnesel prepotreben mir v na trenutke preveč vihravo in nestabilno vezno vrsto.
Domžalski trener tudi v kriznih trenutkih ni izgubil zaupanja v svoje varovance, čeprav je že sredi prvega polčasa, ko je začutil, da igra ni prava, moral kar nekajkrat povzdigniti glas. V drugem polčasu mu je odleglo: "Videli ste moč Valurja, gotovo niso nobeni avtsajderji, ampak zelo dobra ekipa. Postavili smo se jim po robu. Menim, da smo naredili prave rotacije v igri in zelo smo zadovoljni, da smo se uvrstili v tretji predkrog."

Balkovcu pomagal tudi Firer
Veliko umazanega dela med robustnima islandskima osrednjima branilcema je opravil izkušeni napadalec Ivan Firer, ki je z Ibričićem po lepi akciji poskrbel za zmagoviti zadetek. To, kar ni uspelo zagnanim domžalskim mladcem v prvem polčasu, je najizkušenejšemu dvojcu v drugem. Po golu in podaji je bil Firer eden izmed boljših posameznikov tekme: "Mogoče malo starejši igralci lažje prenesemo to breme. Zato smo tu, da pomagamo tem fantom. Dobro se nam je izšlo in smo zelo veseli."

Želja domžalskega trenerja pred srečanjem je bila raztegniti islandsko moštvo in v napadu poskušati predvsem po obeh bočnih položajih. Ker sinoči Matija Širok ni imel svojega dne v obrambi - zaradi njegovih napak je Valur dosegel oba zadetka - desni bočni branilec ni bil nevaren niti v napadu. Breme je zato prevzel Jure Balkovec, ki se rad znajde v napadalni četrtini tekmeca. Poleg tega, da je bil začetnik akcije pri uvodnem zadetku, je Belokranjec v drugem polčasu poskrbel za izenačenje. Po prostem strelu, ko je dobrih tisoč gledalcev pričakovalo predložek v kazenski prostor, je z desne strani neposredno streljal proti vratom. Žoga je šla mimo številnih nog, tudi vratarja, in po tem golu se je igra prevesila v domžalsko korist.

"Srečen sem predvsem zaradi ekipe, ki je v prvem polčasu trpela. V Evropi ni lahkih tekmecev. Ponovno smo pokazali karakter in preobrnili izid. Videl sem, da vratar na prvi vratnici ne pokriva dobro. Mislil je, da bom poslal predložek. Izkoristil sem, da mi je pomagal tudi Firer, malo ga je zmotil. Vse to je ekipno delo," je dejal Balkovec.

Prva tekma v četrtek ob 21.05
Domžalčani so se drugo sezono zapored uvrstili v 3. krog kvalifikacij za Evropsko ligo. Lani jih je izločil sloviti West Ham, letos je tekmec vsaj na papirju lažji, a še eden iz ene izmed petih največjih lig. "Treba bo biti pameten pri izbiri igralcev za tekmo v domači ligi proti Celju. Mogoče nam gre malce na roko, da je Freiburg v 14-dnevnem ciklusu priprav in mogoče še niso v tekmovalni formi. Je pa brezpredmetno izgubljati besede, kdo so oni. Bili so sedmi v Bundesligi. Vseeno je naša želja narediti senzacijo. Vse bomo naredili, da bi prišli do velikega uspeha."

Prva tekma na stadionu Schwarzwald v mestu na jugozahodu Nemčije nedaleč od tromeje s Francijo in Švico bo v četrtek ob 21.05, povratna pa 3. avgusta v Stožicah. Freiburg je pred dvema letoma izpadel v drugo ligo, a se lani ekspresno vrnil med nemško elito.