Mario Mandžukić je vsaj za nekaj trenutkov utišal sicer glasno beograjsko Marakano. Foto: Reuters
Josip Šimunić
Grob prekršek Josipa Šimunića nad rezervistom Sulejmanijem je še dodatno razgrel napeto ozračje v Beogradu. Foto: Reuters
Gareth Bale
100 milijonov evrov vreden novi zvezdnik madridskega Reala Gareth Bale je le s klopi spremljal poraz Walesa pri Makedoniji z 1:2. Razlog? Slaba telesna pripravljenost. Najdražji nogometaš na svetu ni igral vse od julija in najverjetneje celotne tekme ne bo odigral niti proti Srbiji v torek. Wales je na četrtem mestu v skupini A brez možnosti za Brazilijo. Foto: Reuters
Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo je ponudil standarden repertoar: dva gola z glavo in mojstrovino s prostega strela za hat-trick. Foto: Reuters
Alberto Gilardino
Alberto Gilardino je s tem strelom odločil tekmo proti Bolgariji. Foto: Reuters
Danny Welbeck
Danny Welbeck je z dvema goloma blestel ob lahki zmagi Anglije nad Moldavijo s 4:0. Foto: Reuters

Na koncu so bili seveda bolj zadovoljni gostje, ki so si tako že zagotovili eno izmed dveh mest v skupini, Srbi pa so tudi teoretično ostali brez poti v Brazilijo. Belgija je z zmago nad Škotsko z 0:2 Hrvatom pobegnila na pet točk prednosti, ekipi se bosta prihodnji mesec udarili v neposrednem obračunu za zmago v skupini.

Presenetljivo vodstvo gostov
Hrvaška je milo rečeno nezasluženo povedla po sijajni akciji kapetana Darija Srne, ki je s podajo v prazen prostor v 53. minuti zaposlil Maria Mandžukića, ta pa je suvereno žogo poslal mimo Vladimirja Stojkovića. To je bil sploh prvi resen poskus Hrvatov proti domačim vratom, na koncu pa tudi edini strel. Srbi so izenačili po podaji Miralema Sulejmanija z desne strani, ko je v 66. minuti po visokem skoku z glavo izenačil Aleksandar Mitrović. Gostitelji so v 75. minuti zaradi drugega rumenega kartona ostali brez glavnega veznega igralca Nemanje Matića, na drugi strani je pet minut pozneje po prekršku nad Sulejmanijem pod prho odšel še gostujoči branilec Josip Šimunić.

Petrović zapravil zadnjo domačo priložnost
Ekipa Igorja Štimca je nato vzdržala pritisk in mora biti na koncu, čeprav je po junijskem domačem porazu s Škotsko želela vse tri točke, zadovoljna z eno. Zlasti v prvem polčasu je igrala le domača ekipa, že v sedmi minuti je po akciji Zorana Tošića in podaji po tleh Mitrović iz bližine zadel vratnico. Srbi so imeli zadnjo pravo priložnost za zmago v 84. minuti, ko je po novi lepi podaji Sulejmanija Radosav Petrović z glavo žogo poslal le v naročje Stipeta Pletikose. Obračun je minil brez večjih incidentov, če seveda ne upoštevamo tradicionalnih žvižgov in kletvic ob izvedbi gostujoče himne.

Müller Kloseju pomagal do rekorda Müllerja
V Münchnu je v obračunu skupine C med Nemčijo in Avstrijo (3:0) z golom v 35. minuti po podaji Thomasa Müllerja Miroslav Klose dosegel že 68. gol v 129 nastopih, s čimer je izenačil 39 let star strelski rekord Gerda Müllerja. To je bila deveta zaporedna zmaga Nemcev nad svojimi sosedi, druga dva gola sta dosegla Toni Kroos in Müller. 100. je državni dres oblekel kapetan Philipp Lahm.

Ronaldo popeljal Portugalce do čudežnega preobrata
Reprezentančnega mejnika pa ni dosegel le Klose, temveč tudi Cristiano Ronaldo. Portugalski zvezdnik je prvič v karieri dosegel reprezentančni hat-trick in svojo ekipo po neverjetnem preobratu popeljal do zmage nad Severno Irsko z 2:4. Ronaldo je na lestvici strelcev s 43 goli prehitel tudi legendarnega Eusebia (41).

V skupini G se obeta troboj za prvi dve mesti
Vodilna ekipa skupine G BiH si je pred domačimi navijači v Zenici privoščila sploh prvi poraz. Za zmago Slovaške z 0:1 je zadel Viktor Pecovsky. Za gostitelje je z bele točke čez vrata streljal Miralem Pjanić. Ekipi se bosta znova pomerili že čez štiri dni. Za vodilni mesti bo potekal troboj, BiH in Grčija imata po 16, Slovaki pa 12 točk. "Odigrali smo odprto tekmo, a so zlasti napadalci zatajili. Moramo slaviti na Slovaškem, to pa utegne biti težko," je dejal domači selektor Safet Sušić.

Van Persie poskrbel za točko v Estoniji
Nizozemci so za las ostali neporaženi v skupini D, potem ko jim je remi z bele točke v četrti minuti sodnikovega podaljška prinesel Robin Van Persie. Za gostitelje je ob raztrgani igri dvakrat zadel Konstantin Vasiljev.

Španci tik pred neposredno potjo v Brazilijo
Branilci naslova svetovnih prvakov Španci so po gostujočem slavju na Finskem z 0:2 (zadela sta Jordi Alba in Alvaro Negredo) in remiju Francije z Gruzijo (0:0) tik pred potjo v Brazilijo. Dva kroga pred koncem imajo pred galskimi petelini tri točke prednosti.