Proslavljanje drugega zadetka je Mario Balotelli
Proslavljanje drugega zadetka je Mario Balotelli "plačal" z rumenim kartonom. Foto: EPA

Rekel bom samo, da kdor govori o Italiji, mora biti vselej zelo previden. Odigrali smo izjemno tekmo. Pokazali smo pravo pripadnost državnemu dresu. Balotelli je sijajen igralec, a to je uspeh ekipe. Odigrali smo fantastično proti zelo dobremu moštvu. Naredili smo tisto, kar je tekmece spravilo v težave. Kariera Balotellija se je šele začela.

Italijanski selektor Cesare Prandelli
Mario Balotelli
Balotelli je takole povedel Italijo v vodstvo z 1:0. Foto: Reuters

Zelo, zelo grenak poraz je to. Italijani so zadeli po dveh naših napakah. V prvem polčasu smo se trdo borili in imeli svoje priložnosti, a ne bi smeli dopustiti takšnih zadetkov.

Nemški kapetan Phillipp Lahm
Nemčija - Italija
"Adijo, špageti, naj živi zrezek!" je pred tekmo pisalo na enem izmed transparentov nemških navijačev v Varšavi. Želja se jim ni uresničila. Foto: EPA

Italija je v Varšavi zmagala z 2:1 in se bo v nedeljo v sklepnem dejanju 14. evropskega prvenstva v Kijevu pomerila z branilko naslova Španijo. Reprezentanci sta igrali druga z drugo že v 1. krogu predtekmovanja, ko sta se v Gdansku razšli z 1:1.

Ste zamudili tekmo?
Brez skrbi, v posnetku si jo lahko na našem portalu ogledate še enkrat:

Oba gola za Italijo je na Nacionalnem stadionu dosegel Mario Balotelli, izid pa je v 92. minuti z 11-metrovko znižal Mesut Özil po igranju Federica Balzarettija z roko. V 20. minuti, ravno v trenutkih, ko so se varovanci Cesareja Prandellija otresli uvodnega nemškega pritiska, je Balotelli po akciji Antonia Cassana, ki je na desni strani preigral Matsa Hummelsa in podal v sredino, zadel z glavo s petih metrov, potem ko je bil višji od Holgerja Badstuberja.
Mojstrovina za 2:0
16 minut pozneje je 21-letni "Super Mario" še enkrat meril v polno, tokrat po izjemni podaji Riccarda Montoliva s svoje polovice igrišča. Balotelli ni bil v nedovoljenem položaju, vtekel je v prazen prostor ob visoko postavljeni nemški obrambi (prepočasi se je vračala po kotu pred italijanskimi vrati) in z roba kazenskega prostora neubranljivo zadel v zgornji kot ob bližnji vratnici.
To je bil šok za Nemčijo, ki je dobro začela tekmo, prva strela Italije proti Manuelu Neuerju pa sta malo pred vodilnim zadetkom od daleč sprožila Montolivo in Cassano, a je bil nemški vratar obakrat na mestu.

Italija je prekinila niz 15 zaporednih zmag Nemčije v kvalifikacijah in na evropskem prvenstvu, ki jih je "elf" nanizal od poraza v polfinalu SP-ja v Južni Afriki proti Španiji (0:1).

Uvodne minute pripadle "elfu"
Prvo priložnost si je "elf" pripravil v 5. minuti. Iz bližine je streljal Hummels, tik pred golovo črto pa je žogo s telesom ustavil Andrea Pirlo, preden je pristala na varnem v rokah Gianluigija Buffona.

V 12. in 13. minuti je bilo znova nevarno v italijanskem kazenskem prostoru. Najprej je po strelu Jeroma Boatenga z desne strani in posredovanju Buffona žoga zadela pred njim stoječega Andreo Barzaglija in se blizu vratnice odbila v kot. V naslednji akciji je od daleč streljal Toni Kroos, a je bil Buffon znova na mestu.
Buffon vselej na pravem mestu
Med obema zadetkoma Italije so imeli Nemci še nekaj polpriložnosti, toda Buffon se še naprej ni dal. Najbolj se je izkazal po nevarnem strelu Samija Khedire.

Prečka Reusa
Tudi v drugem polčasu so gledalci spremljali zanimivo predstavo. Najbližje zadetku za Nemčijo je bil rezervist Marco Reus, ki je v 62. minuti odlično izvedel prosti strel, vendar je Buffon žogo s skrajnimi močmi preusmeril v prečko, od katere se je odbila v kot.
Na drugi strani je bil dvakrat nevaren Claudio Marchisio. Prvič je meril za las mimo vratnice, drugič pa je ravnal preveč sebično, saj ni podal bolje postavljenemu Antoniu Di Nataleju in znova zgrešil. V končnici tekme se je Italijanom v napadu odpiralo veliko prostora, a so bili premalo spretni in tega niso izkoristili. Balzaretti je sicer zatresel mrežo, toda sodnik je zadetek zaradi nedovoljenega položaja upravičeno razveljavil.
Zaradi neizkoriščenih priložnosti so "azzurri" v sodnikovem podaljšku po znižanju Özila še trepetali za zmago, saj so imeli Nemci še dve minuti časa za izenačenje. V napad je prišel tudi Neuer, toda čudeža za evropske prvake iz leta 1996 ni bilo.
Kroos namesto Müllerja
Nemški selektor Joachim Löw je v začetno enajsterico namesto Thomasa Müllerja uvrstil Kroosa, v konici napada pa je začel Mario Gomez. Pri Italiji je na položaju desnega bočnega branilca igral Balzaretti, saj Ignazio Abate še ni povsem okreval po poškodbi. Dvoboj je spremljal s klopi. Na levi strani je igral rekonvalescent Giorgio Chiellini, v napadu pa Balotelli in Cassano. V prvi postavi je dobil priložnost še en pred tekmo vprašljivi nogometaš Daniele De Rossi.