Samir Handanović po visoki zmagi ni dajal izjav novinarjem. Pozdravil je le nekaj znancev in tako kot trener Roberto Mancini ustregel prošnjam nekaj navijačev za fotografiranje. Ko je na začetku tekme pomahal navijačem Udineseja za vrati, v katerih je stal, so ga gledalci pozdravili s ploskanjem. Foto: MMC RTV SLO/M. R.
Mauro Icardi
Mauro Icardi je dosegel svoj peti in šesti zadetek v tej sezoni. Foto: EPA
Stari stadion Friuli
Stari stadion Friuli med tekmo Udinese - Inter (0:3) 3. novembra 2013 ... Foto: MMC RTV SLO/M. R.
Udinese - Inter
... in prenovljeni objekt 25 mesecev pozneje. Foto: MMC RTV SLO/M. R.
Navijači Udineseja
Slovenska zastava med navijači Udineseja. Foto: MMC RTV SLO/M. R.
Samir Handanović
Fotografija Samirja Handanovića na steni ob vstopu na novinarsko tribuno na stadionu. "Sarma" je bil član Udineseja od leta 2004 do leta 2012. Foto: MMC RTV SLO/M. R.
Maurizio Domizzi
Izkušeni branilec Maurizio Domizzi, ki je igral šele drugič v tej sezoni, je pri drugem zadetku Interja storil veliko napako: "Zelo mi je žal, želim se opravičiti navijačem. Še nikoli v karieri se mi ni zgodila takšna napaka." Foto: MMC RTV SLO/M. R.
Roberto Mancini
Trener Interja Roberto Mancini je lahko z dozdajšnjim potekom sezone zelo zadovoljen. Foto: MMC RTV SLO/M. R.

Že pred nedeljskimi tekmami je bilo jasno, da bodo črno-modri tudi po 16. krogu italijanskega prvenstva ostali na vrhu lestvice. Točkovno prednost so še povišali, saj njihova najbližja zasledovalca Fiorentina in Napoli nista premagala Juventusa (3:1) oziroma Rome (0:0).

Jovetić zadel prvič po 30. avgustu
Napadalno usmerjeni Inter s postavitvijo 4-2-3-1, a tudi s štirimi menjavami v začetni enajsterici v primerjavi z zadnjo tekmo, z Udinesejem ni imel tako lahkega dela, kot kaže izid. Videmčani so pri prvih treh zadetkih naredili velike napake na levi strani obrambe in trikrat sami podali tekmecem za dosego gola. V 23. minuti je podajo Bruna Fernandesa nazaj prestregel Mauro Icardi in načel mrežo, osem minut pozneje je bil Maurizio Domizzi še bolj neroden, kar je kaznoval Stevan Jovetić s svojim prvim golom po 30. avgustu.

Argentinec in Črnogorec sta se prvič skupaj vpisala med strelce na isti tekmi. "Sva dobra naveza, kar bova pokazala na prvenstvu. Toda morala bova igrati več skupaj, kar do zdaj nisva. Igralci verjamemo, da letos lahko osvojimo naslov prvaka. Če mi ne bomo verjeli, kako bomo potem zmagali?" je razmišljal Jovetić. Sploh prvo tekmo za Inter je odigral nekdanji branilec Barcelone Martin Montoya in ob tem postal že 22. nogometaš, ki se je pojavil v začetni postavi Milančanov v tej sezoni. S tribune je njihovo predstavo spremljal tudi dolgoletni kapetan in zdaj podpredsednik kluba Javier Zanetti.

Mojstrovina Brozovića
Gostitelji so v prvem polčasu z izjemo dveh obrambnih napak pokazali dobro igro in tudi nekajkrat zapretili, a je bil vselej na mestu Handanović, tik pred vodilnim zadetkom pa je Antonio Di Natale s prostega strela meril za malenkost mimo vrat. 38-letni kapetan Udineseja je v tej sezoni povečini rezervist. Pred dnevi se je celo špekuliralo, da bi lahko igral le še decembra. Kaj se bo v resnici zgodilo, bo pokazal čas.

V drugem polčasu je Udinese težje prihajal pred vrata Interja, ki je suvereno držal prednost, dokler ni Icardi v 84. minuti izkoristil nove napake in povišal na 3:0. Tudi on je bil v zadnjem času precej na klopi. Francesco Lodi mu je podal, kot bi bil njegov soigralec, ne pa v tekmečevem moštvu. Končni izid je tri minute pozneje z mojstrovino z roba kazenskega prostora postavil rezervist Marcelo Brozović. Z leve strani je zadel nasprotni zgornji kot.

Mancini: O Icardiju nikoli nisem dvomil
"V prvem polčasu nam je bilo težko, toda v teh trenutkih smo dobro reagirali. V nadaljevanju je šlo lažje. O Icardiju nikoli nisem dvomil, z Jovetićem sta igrala zelo dobro. Poznata se vse bolje, rezultati pa so vidni," je dejal trener Interja Roberto Mancini.

"Inter je razmišljal samo o obrambi. Vsi njihovi streli so se se zgodili po naših napakah. Vse smo naredili mi," je nezadovoljen odkimaval z glavo njegov kolega na klopi Udineseja Stefano Colantuono.

Veliko navijačev Interja
Na prenovljenem stadionu Friuli, katerega uradno odprtje bo ob gostovanju Juventusa 17. januarja, je bilo 16.780 gledalcev, od tega 10.500 lastnikov letnih vstopnic. Po grobi oceni jih je vsaj četrtina, če ne celo več, navijala za Inter. Še posebej so si dali duška ob koncu tekme, ko je bilo ob poskakovanju jasno videti, kako veliko jih je na tribunah.
Južna tribuna na videmskem stadionu, namenjena gostujočim navijačem, je bila zgrajena zadnja in še ni odprta, zato so bili navijači Interja pomešani med preostale gledalce na več delih glavnih dveh tribun. Sicer pa smo tudi na slovenskih stadionih že mnogokrat doživeli veliko bučnejšo atmosfero kot sinoči v naši soseščini. Za boljše vzdušje je manjkalo več "pravih" domačih navijačev in manj "gledališčnikov".

Cene vstopnic od 50 do 90 evrov
Prenova stadiona v Vidmu je trajala dobri dve leti, pri čemer so ohranili le glavno tribuno, preostale tri pa porušili ter zgradili nove po sodobnih vzorih tik ob zelenici in pokrite s streho. Se je pa zmogljivost zmanjšala z več kot 40.000 sedišč na nekaj več kot 25.000. Nostalgiki bodo kljub večji udobnosti pogrešali šarm in dušo starega stadiona, če so seveda na njem bili in tekme niso spremljali ravno s tistih najslabših položajev.
Včeraj so morali gledalci za vstopnico odšteti od 50 do 90 evrov. V tako velikem številu bodo v tej sezoni na nov ponos Furlanije najbrž le še redko prišli, saj Udinese ne blesti in je na lestvici trenutno 14. Trener Colantuono ne uživa takšne podpore, kot so jo njegovi uspešnejši in karizmatičnejši predhodniki v minulih dveh desetletjih Alberto Zaccheroni, Luciano Spalletti in Francesco Guidolin, pa tudi ekipa nima dodane vrednosti, kot so jo nekoč prinesli Oliver Bierhoff, Marcio Amoroso, Gökhan Inler, Alexis Sanchez in še nekateri drugi vrhunski nogometaši, ki so se podili za žogo slabih 50 kilometrov zahodno od slovensko-italijanske meje.
16. krog:
UDINESE - INTER 0:4 (0:2)
Icardi 23., 84., Jovetić 31., Brozović 87.

Udinese:
Karnezis, Wague, Domizzi, Piris, Widmer, Iturra (70./Perica), Lodi, Fernandes (56./Marquinho), Edenilson, Thereau, Di Natale (79./Aguirre).

Inter: Handanović, Montoya, Miranda, Murillo, Telles, Guarin, Melo, Ljajić (82./Juan Jesus), Jovetić (61./Brozović), Perišić, Icardi (90./Manaj).

Sodnik: Davide Massa

GENOA - BOLOGNA 0:1 (0:0)
Rossettini 92.
RK: Perotti 81.; Diawara 93.

PALERMO - FROSINONE 4:1 (2:1)
Goldaniga 5., Vazquez 17., Trajkovski 60., Gilardino 86.
Struna je igral vso tekmo, Anđelković (oba Palermo) pa je vstopil v 87. minuti.

CHIEVO - ATALANTA 1:0 (0:0)
Birsa 76.
RK: Cherubin 68., Kurtić 91./oba Atalanta
Paloschi (Chievo) je v 68. minuti zapravil 11-m
Birsa je igral vso tekmo, Cesar (oba Chievo) je bil na klopi. Kurtić (Atalanta) je igral do 91. minute.

EMPOLI - CARPI 3:0 (0:0)