Victor Javier Anino Bermudez Vitolo je najprej z bele točke zadel vratnico, v drugem poskusu pa je bil natančnejši. Foto: EPA
Jasmin Handanović
Jasmin Handanović je imel veliko dela v Atenah. Zelo se je izkazal pri strelu Tocheja ob konca prvega polčasa. Foto: EPA
Robert Berić in Loukas Vyntra
Robert Berić je imel lepo priložnost za izenačenje. Foto: EPA
Marcos Tavares
Marcos Tavares ni dobil veliko uporabnih žog. Foto: EPA
Maribor brez evropske pomladi

Izbranci Darka Milaniča imajo po petih krogih štiri točke in nimajo več možnosti za napredovanje v šestnajstino finala. Na drugi tekmi sta se Lazio in Tottenham na rimskem Olimpicu razšla brez zadetkov. Italijani, ki 6. decembra prihajajo v Ljudski vrt, so si že zagotovili napredovanje.

Odločnejši začetek gostiteljev
Grki so od začetka prevzeli pobudo, toda ob zbrani mariborski obrambi jim nikakor ni uspelo priti do ugodnega položaja za strel. Dvakrat so poskusili v prvih 20 minutah, a poskusa Ibrahima Sissokoja in Tocheja sta bila slaba. Slovenski prvaki so poskušali v protinapadih ogroziti vratarja Orestisa Karnezisa, prav tako niso prihajali do strelov, enega redkih je v 29. minuti sprožil Robert Berić, vendar je bil njegov poskus preslab.

Handanović popravil veliko napako Ibraimija
V 32. minuti so gostitelji zahtevali najstrožjo kazen, ko je ob Arghusu padel Toche v kazenskem prostoru Maribora, toda francoski sodniki so bili drugačnega mnenja. V 43. minuti pa je Agim Ibraimi napravil veliko napako, podal žogo nazaj, točno do Tocheja, ki je sam stekel proti Jasminu Handanoviću, a je slednji odlično posredoval.
Mejač dobil dva rumena kartona v treh minutah
V zadnji minuti prvega dela je bil izključen Aleš Mejač, ki je najprej v 42. minuti podrl napadalca Charalamposa Mavriasa, tri minute pozneje pa je pred svojim kazenskim prostorom igral z roko in sodnik Duhamel mu je pokazal še drugi rumeni karton. Prosti strel iz nevarnega položaja je takoj zatem izvedel Toche, Handanović pa se je izkazal.
Vitolo z najstrožje kazni v vratnico
Trener Darko Milanič je med odmorom zaradi izključitve Mejača v igro poslal Nejca Potokarja, zanj je "žrtvoval" vezista Gorana Cvijanovića. V 54. minuti je po predložku z desne strani Arghus v kazenskem prostoru igral z roko, z bele točke je Victor Javier Vitolo zadel vratnico, Handanović je že krenil v napačno smer. Takoj zatem je na drugi strani od daleč sprožil Ibraimi, Karnezis pa je žogo odbil v kot. V 62. minuti je rezervist Bruno Fornaroli streljal z glavo, Handanović pa se je spet izkazal.
Vitolo unovčil podarjeno enajstmetrovko
V 67. minuti minuti je Aleš Mertelj v kazenskem prostoru podstavil nogo, Vitolo pa je padel čez njo in Duhamel je znova iztegnil desnico proti beli točki. Zelo sporna odločitev francoskega sodnika, saj pravega dotika ni bilo, Vitolo pa je prav iskal najstrožjo kazen. Španec je v drugo znova poslal Handanovića v napačno smer in Grki so povedli.
Beriću ni uspelo izenačiti
V 76. minuti je poskusil Berić, toda njegov strel z 18 metrov je bil lahek plen domačega vratarja. V 83. minuti bi lahko Grki dokončno odločili tekmo, ko je bil sam pred Handanovićem Mavrias, toda slovenski reprezentančni vratar je znova dobro posredoval. Grki so ob koncu imeli še nekaj priložnosti, ki pa so ostale neizkoriščene, tako kot tudi Berićeva v tretji minuti sodniškega podaljška, ko je bil na mestu Karnezis.
Mariborčani so doživeli šesti zaporedni poraz v gosteh v skupinskem delu Evropske lige, kjer so letos pustili precej boljši vtis kot lani.

18 klubov napredovalo že pred zadnjim krogom
Po 5. krogu Evropske lige je znanih 18 članov šestnajstine finala. To so Bayer Leverkusen, Hannover, Metalist Harkov, Lyon, Rubin Kazan, Inter Milano, Anži Mahačkala, Genk, Sparta Praga, Lazio, Levante, Atletico Madrid, Viktoria Plzen, Fenerbahče, Borussia Mönchengladbach, Bordeaux, Newcastle, Dnipro in Napoli.

Belec prejel tri gole v Kazanu
Inter je v Kazanu nastopil s precej spremenjeno zasedbo, v kateri ni bilo Samirja Handanovića, njegovo mesto med vratnicama je zasedel Vid Belec. Mladi čuvaj mreže je klonil že v drugi minuti, ko ga je ugnal Gökdeniz Karadeniz, nato pa ga je v 85. in 92. minuti premagal še Rondon. V skupini H je Inter na drugem mestu z 10 točkami, vodi Kazan s 13. Nefči Baku in beograjski Partizan sta že odpisana, danes pa sta se razšla z 1:1.

PSV ne bo prezimil v Evropi
V skupini F je PSV Eindhoven moral premagati vodilni Dnipro iz Dnjepropetrovska, a klonil z 1:2. Tekmo je začel tudi slovenski reprezentant Tim Matavž, ki pa ni bil udeležen pri vodilnem zadetku Nizozemcev. Tega je zabil Georginio Wijnaldum v 18. minuti. V 24. minuti je izenačil Jevgen Seleznjov, zmago in napredovanje Ukrajincem pa je v 74. priigral Jevgen Konopljanka. Ob zmagi Napolija na Švedskem proti AIK Solni z 2:1 je tako jasno, da je drugi udeleženec šestnajstine finala iz te skupine italijanski prvoligaš, PSV pa že brez možnosti.

Newcastle z remijem napredoval
Newcastle brez poškodovanega Harisa Vučkića je v skupini D gostil Maritimo Funchal in igral neodločeno 1:1. Angleže je v vodstvo popeljal Sylvain Marveaux v 23. minuti, izenačil pa je Fidelis v 79. Na drugi tekmi skupine je Bordeaux v gosteh ugnal Brugge z 2:1, kar pomeni da sta se tako Bordeaux kot Newcastle prebila v nadaljevanje tekmovanja.