John Arne Riise je glavni zvezdnik norveške reprezentance, za katero igra že vse od leta 2000. Norveški nogomet in njegovi uspehi so neločljivo povezani z angleško ligo. Riise in Hangeland igrata za Fulham, kar sedem igralcev od začetne enajsterice pa je vsaj enkrat v svoji karieri igralo (ali še igrajo) za katerega izmed angleških klubov. Eikrem in Pettersen sta člana Moldeja, ki ga vodi nekdanji zlati deček Alexa Fergusona v Manchester Unitedu Ole Gunnar Solskjaer. Foto: EPA

Norveška proti Islandiji: Pettersen; Ruud, Wahler, Hangeland, J. Riise; Braaten (65./Soderlund), Eikrem, Nordtveit, B. Riise (90./Henriksen), Elyounoussi; Abdellaoue (65./King)

Petkova tekma velika izgubljena priložnost

V torek se bosta Norveška in Slovenija v drugem krogu skupine E kvalifikacij za SP 2014 na stadionu Ullevaal v Oslu udarili šestič v zgodovini, Slovenci pa se iz preteklih medsebojnih dvobojev lahko "pohvalijo" le z remijem na EP-ju leta 2000 (0:0) ob kar štirih porazih. Vse so doživeli v kvalifikacijah, po dva v boju za EP leta 2000 (1:2, 4:0) in SP 2006 (3:0, 2:3). Torej le trije dani zadetki (Zahovič, Cimerotič, Žlogar) ob kar 12 prejetih.

Olsen imel veliko tem za premislek
"Po Sloveniji nas čaka še osem tekem, kar bo v končni fazi odločilo, kdo bo zmagovalec in kdo drugi v skupini. Vendar pa se bomo ob porazu proti Sloveniji znašli v položaju, ko bomo morali praktično dobiti vse druge tekme, tudi Švico v gosteh. Tako da nas proti Sloveniji čaka res pomembna tekma," poudarja selektor Egil Olsen, ki je imel po porazu na Islandiji veliko tem za premislek. "Spal sem malo in ne zelo dobro. Vedno je težko spati po takšni tekmi. Paradoks je v tem, da je bila od treh tekem, ki smo jih na Islandiji igrali v zadnjih treh letih, ta najboljša, a tudi edina, ki smo jo izgubili. Ampak to je nogomet."

Riise novi norveški rekorder
"Zdaj, ko smo izgubili prvo tekmo, je samoumevno, da bo torkova tekma proti Sloveniji za nas zelo pomembna," poudarja John Arne Riise, ki je ravno v petek s 105 nastopi postal novi norveški rekorder in je pri 31 letih morda še vedno glavni zvezdnik reprezentance.

20-letni King poživil norveško igro
Islandija je Norveško premagala prvič po kar 25 letih in 11 tekmah čakanja, tako da so tokrat morda na vrsti za prekinitev črnega niza še Slovenci. Olsen je tekmo v Reykjaviku začel s postavitvijo 4-5-1, kot edini pravi napadalec je zaigral Mohammed Abdellaoue, Norvežane pa je po dobrem začetku "presekal" gol Karija Arnasona. Ob polčasu naj bi glas v garderobi povzdignil tudi norveški kapetan Brede Hangeland, a so se Olsenovi varovanci razigrali šele po vstopu v igro mladinca Manchester Uniteda Joshue Kinga v 65. minuti. King je med drugim zatresel okvir islandskih vrat, deset minut po vstopu pa tudi zadel, a je bil gol zaradi prepovedanega položaja razveljavljen.

Olsen bo najbrž naredil nekaj sprememb
Olsen ne izključuje, da bo v torek nekoliko premešal začetno postavo, a je glede zamenjav za zdaj še skrivnosten: "Bomo videli, kaj se bo zgodilo na naslednjih dveh treningih." Priložnost v napadu bi lahko kljub le 20 letom od začetka dočakal King.