Edwin van der Sar je v dresu Ajaxa mrežo najdlje nedotaknjeno ohranil 846 minut. Foto: EPA

Zadnje mesece je veliko pozornosti dobil Edwin van der Sar, ki je v Premier League vrata Manchester Uniteda zaklenil že v začetku novembra lani. Klonil je šele v sredo, ko ga je v 28. krogu državnega prvenstva premagal Peter Lovenkrands, ki je s tem prekinil kar 1.310 minut dolg niz. 29-letni Danec je tako prvi po Samirju Nasriju, ki je žogo spravil za van der Sarjev hrbet. Francoz je 38-letnega Nizozemca premagal 8. 11. 2008, ko je Arsenal ugnal aktualne prvake z 2:1.

Na vrhu Brazilec Mazaropi
Mednarodna zveza za nogometno statistiko in zgodovino (IFFHS) izdeluje lestvico vratarjev, ki so v elitnih državnih prvenstvih svojo mrežo ohranili vsaj 660 minut zapored. Na lestvici je več 400 razponov. Daleč na vrhu je Brazilec Mazaropi, ki je ob koncu 70. let mrežo Vasca de Game ohranil nedotaknjeno kar 1.816 minut, kar pomeni 20 zaporednih tekem. Van der Sar je na tej lestvici na šestem mestu. Če proti Newcastlu ne bi prejel zadetka, bi postal evropski rekorder.

Ogromno dejavnikov za "čisto mrežo"
Lestvice nikakor ne gre enačiti z vrednostjo in rangiranjem vratarjev, saj na "čiste nize" vpliva ogromno dejavnikov: od samih vratarjev, kakovosti lige (in posledično nasprotnikov), obrambe pred vratarjem, razporeda tekem, sodniških odločitev (zadetki iz prepovedanih položajev, "spregledane" enajstmetrovke ...) in navsezadnje sreče.

Od Mazaropija do Dabanoviča
Vseeno vas vabimo, da si v lestvici in fotozgodbi ogledate, katere vratarje izpostavlja statistika nepremaganosti. Poleg najboljše deseterice so v tabeli navedeni še rekordi v najmočnejših evropskih ligah, nam bližnjih lig in rekordi nekaterih vratarjev, ki sicer sodijo med najboljše v zgodovini nogometa.

Slavko Jerič
slavko.jeric@rtvslo.si

mestovratarklubrazpon nepremaganostiminut
1.MazaropiVasco da Gama18. 5. 1977-7. 9. 19781.816
2.Thabet El BatalNational SC Kairo7. 4. 1975-29. 12. 19761.442
3.Dany VerlindenClub Brugge3. 3. 1990-26. 9. 19901.390
4.Jose Maria BuljubasichUniversidad Catolica (Čile)26. 6. 2005-30. 10. 20051.352
368.Mladen DabanovičRudar Velenje8. 11. 1998-21. 3. 1999678

Na vrhu večnih lestvic je Mazaropi, ki je mrežo ohranil nedotaknjeno neverjetnih 30 ur in 16 minut! Nekateri viri pravijo, da je Vasco da Gama v tem razponu odigral tudi nekaj tekem na regionalni ravni, a IFFHS njegov dosežek vseeno šteje za rekordnega. Foto: www.clicrbs.com
Thabet El-Batal. Egipčan je edini, ki ima v prvi deseterici najboljših rezultatov kar dva razpona. Njegov klub National SC Kairo pa ima po zaslugi Essama El Hadrija v top deseterici kar tri dosežke! Foto: National SC Cairo
Dany Verlinden - evropski rekorder. Foto: IFFHS
Abel Resino je bil tisti vratar, ki je imel pred dosežkom Edwina van der Sarja rekord med elitnimi petimi najboljšimi ligami v Evropi. Resino je pred tedni sedel na klop Atletica. Foto: EPA
Gaëtan Huard (desno) se ponaša z rekordom francoske lige. Foto: IFFHS
Vitor Baia ima v lasti portugalski rekord. Tisočico je presegel še enkrat (1.005 minut ga pelje na 43. mesto). Foto: EPA
Nemec Marc Ziegler je postavil rekord avstrijske lige. Danes je član Borussie Dortmund. Foto: EPA
Heinz Stuy je z Ajaxom osvojil tri naslove evropskega prvaka. Foto: Piet Bouts
Petr Čech je bil nekaj časa lastnik rekorda v Premier League. Foto: EPA
Sebastiano Rossi je v zlatih letih Milana postavil rekord italijanske lige. Foto: EPA
Vratar Tottenhama Heurelho je bil nekajkrat blizu 1.000 minut, a vedno ostal brez magične meje. Kot član PSV-ja se je kar trikrat uvrstil med prvih 130 dosežkov (981, 957 in 817 minut). Foto: EPA
Oliver Kahn - legenda Bayerna. Nemec se je upokojil po koncu sezone 2007/2008. Foto: EPA
Peter Schmeichel je bil v dresu Bröndbyja najdlje nepremagan 698 minut, v dresu Manchester Uniteda pa 694 minut. Foto: EPA
Lestvico 400 najdaljših nizov je ujel tudi slovenski rekorder Mladen Dabanovič. Foto: EPA