Real Madrid in Liverpool sta ena izmed najuspešnejših klubov v evropskih tekmovanjih. Španski kolektiv je 15-krat zaigral v finalu, osvojil je 12 naslovov. Liverpool se je v finale najelitnejšega klubskega tekmovanja v Evropi uvrstil sedemkrat, zmagal je petkrat. Foto: Reuters
Prvič sta se ekipi pomerili v finalu Evropskega pokala leta 1981 v Parizu. Slavil je Liverpool po golu Alana Kennedyja (na fotografiji s pokalom). To je bil za Liverpool tretji naslov evropskega prvaka v zadnjih petih letih (1977, 1978 in 1981). Kennedy je na rimskem Olimpicu tri leta pozneje zadel tudi odločilno enajstmetrovko proti Romi za četrti naslov evropskega prvaka. Foto: AP
Yossi Benayoun je konec februarja 2009 dosegel edini zadetek na Santiagu Bernabeuu in Liverpoolu prinesel veliko zmago v gosteh. Foto: Reuters
Trinajst dni pozneje so se rdeči na Anfieldu znesli nad kraljevim klubom, odpihnili so ga s 4:0. Foto: Reuters
V sezoni 2014/15 so Madridčani vendarle prvikrat okusili slast zmage nad Liverpoolom. Ekipi sta se pomerili v skupinskem delu Lige prvakov, prva tekma se je na Anfieldu končala z zmago galaktikov s 3:0 ... Foto: Reuters
... druga na Santiagu Bernabeuu z 1:0. Na obeh obračunih je bil Karim Benzema nerešljiva uganka za Liverpoolovo obrambo. Foto: Reuters

Liverpool je bil ustanovljen leta 1892, Real Madrid deset let pozneje. Toda kluba sta prvi medsebojni obračun odigrala šele leta 1981, in sicer v finalu Evropskega pokala.

Do danes sta se angleški in španski velikan pomerila na petih uradnih tekmah. Rdeči so slavili trikrat, galaktiki dvakrat. Sicer pa sta ekipi odigrali še dve prijateljski srečanji, obe na Santiagu Bernabeuu.

Prvi prijateljski obračun sta odigrali 30. avgusta 1989, ko je Real slavil z 2:0, z istim izidom sta se kluba razšla 2. avgusta 2002, ko sta v polno zadela Luis Figo in Javier Portillo.

Na MMC-ju smo pripravili krajši pregled petih uradnih tekem, ki sta jih med seboj odigrala letošnja finalista najelitnejšega klubskega tekmovanja v Evropi.

27. maj 1981: Liverpool - Real Madrid 1:0
V sezoni 1980/81 sta angleški in španski nogometni velikan prvič merila moči, nagrada za zmagovalca tekme pa je bil naslov evropskega prvaka. Na Parku princev v Parizu, kjer so nogometaši obeh ekip tarnali nad izjemno slabo igralno površino, so po zadnjem žvižgu madžarskega glavnega sodnika Karolyja Palotaija slavili Liverpoolčani in tako še tretjič v zadnjih petih letih osvojili evropski naslov. Edini zadetek na tekmi je v 81. minuti dosegel Alan Kennedy, ki je po podaji iz avta po levi strani prodrl v kazenski prostor in iz težkega položaja zadel z diagonalnim strelom pod prečko. Vratar Agustin Rodriguez je bil povsem brez moči. Menedžer Liverpoola Bob Paisley je postal prvi britanski strokovnjak s tremi osvojenimi evropskimi naslovi (1977, 1978 in 1981).

25. februar 2009: Real Madrid - Liverpool 0:1
Žreb parov osmine finala Lige prvakov je v sezoni 2008/09 prinesel obračun kraljevega kluba in Liverpoola. Prvo tekmo sta ekipi odigrali na Santiagu Bernabeuu, kjer sta pod taktiriko Juandeja Ramosa (Real Madrid) in Rafaela Bentieza (Liverpool) bíli taktični boj. Vse do 82. minute, ko je po predložku iz desne strani Yossi Benayoun vratarja Ikerja Casillasa premagal z glavo in Liverpoolu prinesel zmago z 1:0. Fernando Torres, sicer najboljši strelec rdečih, ni imel najboljšega večera, po uri igre je mesto na zelenici prepustil Ryanu Bablu. Navijačem se je za skromno predstavo odkupil 13 dni pozneje ...

10. marec 2009: Liverpool - Real Madrid 4:0
Španski mediji, zlasti Marca, so pred povratno tekmo napovedovali veliko maščevanje. Na Anfieldu so Ramosovi varovanci odločno začeli, a njihovo upanje po napredovanju v četrtfinale je hitro izpuhtelo. Torres je Casillasovo mrežo po podaji Dirka Kuyta načel že v 16. minuti, po slabe pol ure igre je z bele točke zadel še Steven Gerrard, potem ko je najstrožjo kazen z igranjem z roko v kazenskem prostoru zakrivil Gabriel Heinze. Kapetan Liverpoola se je po Bablovem predložku v drugi minuti nadaljevanja med strelce vpisal še drugič, končni izid je minuto pred iztekom rednega dela srečanja po hitrem protinapadu postavil rezervist Andrea Dossena. Perfektno obdobje, v katerem so rdeči dvakrat premagali Real Madrid, za nameček pa v domačem prvenstvu po preobratu s 4:1 slavili še na Old Traffordu. Njihova pot v Evropi se je vseeno končala že v naslednjem delu tekmovanja, v četrtfinalu, kjer je bil s skupnim izidom 7:5 boljši Chelsea.

22. oktober 2014: Liverpool - Real Madrid 0:3
Po porazih na treh medsebojnih uradnih tekmah je leta 2014 Real Madrid vendarle okusil slast zmage nad najuspešnejšim angleškim klubom v Evropi. Kluba sta se pomerila dvakrat v skupinskem delu Lige prvakov, prvič oktobra, ko so varovanci Carla Ancelottija na Anfieldu slavili s kar 3:0. Led je v 23. minuti z mojstrskim diagonalnim strelom prebil Cristiano Ronaldo, to je bil tedaj njegov 70. gol v Ligi prvakov. Nato je do odmora dvakrat v polno zadel še Karim Benzema. Najprej je po pol ure igre z glavo zadel po diagonalnem predložku na drugo vratnico, vratarja Simona Mignoleta je premagal še v končnici prvega polčasa, ko je po predložku Tonija Kroosa iz kota izkoristil zmedo v kazenskem prostoru in iz bližine zadel za 0:3. V nadaljevanju se izid ni več spremenil.

4. november 2014: Real Madrid - Liverpool 1:0
Na povratnem obračunu 4. novembra je navijače rdečih negativno presenetil menedžer Brendan Rodgers, ki je na zelenico poslal precej neizkušeno začetno enajsterico, na klopi pa pustil Gerrarda, Jordana Hendersona, Philippeja Coutinha in Raheema Sterlinga. Tekmo je v 27. minuti odločil Benzema, ki je po Marcelovi podaji ušel Albertu Morenu, izkoristil nepozornost Koloja Toureja, podstavil nogo in iz bližine žogo pod prečko spravil v mrežo. Liverpoolov vratar Mignolet je imel sicer polne roke dela, ubranil je kopico poskusov Ronalda in druščine, na drugi strani so bili napadi rdečih bolj jalovi. Nekoliko nevarnejši so bili po vstopih Gerrarda, Sterlinga in Coutinha, a ostalo je pri minimalni zmagi galaktikov.