Pod vodstvom Thomasa Tuchla je Chelsea izgubil le dvakrat na 24 tekmah, v angleškem prvenstvu je na četrtem mestu in v finalu tako FA-pokala kot Lige prvakov. Bo Nemec ohranil zlati dotik tudi v maju, ko se bodo modri potegovali za lovorike? Foto: Reuters

Lani 23. avgusta je v Lizboni Thomas Tuchel sklonjene glave zapuščal prizorišče finala Lige prvakov 2020. Kot trener Paris SG-ja ni našel recepta za prebitje obrambe nemškega Bayerna, ki se je okronal za evropskega klubskega prvaka z golom Kingsleyja Comana v 59. minuti.

Za božič odpuščen v Parizu
Sledili so vihravi meseci, sovpadajoči z drugim valom pandemije. Parižani v domačem prvenstvu za spremembo niso blesteli in Nemčev stolček se je začel majati. A PSG je bil še vedno pri vrhu lestvice, v skupinskem delu nove Lige prvakov pa je prepričljivo osvojil prvo mesto. 23. decembra so s 4:0 razbili Strasbourg, dan pozneje pa je udarila novica, da je Tuchel samo še nekdanji trener.

Prvo lovoriko je Tuchel osvojil z Borussio Dortmundom, ko je osvojil nemški pokal leta 2017. S PSG-jem je zbral pet trofej, od tega dva naslova prvaka Francije. Foto: Reuters

Čez mesec dni začel v Londonu
Predbožični šok se je izkazal in zdaj samo še potrdil kot božje darilo za drugo modro obarvano zasedbo iz evropske prestolnice. 26. januarja je namreč Tuchel postal trener Chelseaja, pri katerem je nasledil Franka Lamparda. Sledila je izjemna preobrazba in modri iz zahodnega Londona so se ekspresno izkopali iz krize. 47-letnik iz Krumbacha na Švabskem je v kozji rog ukanil trenerske mojstre, kot so Jürgen Klopp, Diego Simeone, Jose Mourinho in Carlo Ancelotti.

"Naloga še ni končana. Zdaj smo v dveh finalih."
Zdaj je kot strateg Chelseaja nadigral tudi Zinedina Zidana, velemojstra izločilnih bojev Lige prvakov s skupnim izidom 3:1 (1:1 v Madridu in 2:0 v Londonu na sinočnji povratni tekmi).

Sorodna novica Chelsea nadigral Real za angleški finale v Carigradu

"Bili smo izjemni. V prvem polčasu smo morali trpeti, v drugem pa – kakšen odziv. Tudi po velikih priložnostih glave niso bile povešene. Ostali smo pozitivni in ničesar nismo obžalovali, tako da je bilo fantastično. A naloga še ni končana. Zdaj smo v dveh finalih," je žarel Tuchel, ki ga pred finalom Lige prvakov v soboto, 29. maja, čaka še finale FA-pokala 15. maja proti Leicestru.

A Tuchel je premagal tudi že Pepa Guardiolo, ki ga kot šef Manchester Cityja čaka na nasprotni strani v Carigradu.

Ključ do uspeha: prerodil nemška rojaka
"Ko se nam je pridružil, smo bili deveti v ligi, zdaj igramo za vse. Smo med
štirimi najboljšimi v angleški ligi, lahko zmagamo v Ligi prvakov in tudi v pokalu FA," je poudaril nemški napadalec Timo Werner, ki je v 28. minuti sredine tekme dosegel prvi zadetek za Chelsea, potem ko je predtem zapravil že nekaj neverjetnih priložnosti.

Po veliki zmagi nad Madridom čaka Chelsea že v soboto generalka za finale Lige prvakov. V okviru 35. kroga Premier lige namreč
Po veliki zmagi nad Madridom čaka Chelsea že v soboto generalka za finale Lige prvakov. V okviru 35. kroga Premier lige namreč "modri" gostujejo pri Manchester Cityju, ki je pred osvojitvijo naslova angleškega prvaka. Foto: Reuters

Ena od ključnih nalog Thomasa Tuchla po njegovem prihodu v zahodni London je bilo izvleči več iz Wernerja in še enega Nemca v vrstah Chelseaja Kaija Havertza. Pri prvem golu sta sodelovala oba: zviti lob Havertza se je odbil od okvirja gola do glave Wernerja, ki je žogo pospravil v mrežo.

Mount razblinil strahove
Chelsea bi v drugem polčasu lahko povečal prednost, a ni izkoristil nekaj izvrstnih priložnosti. Namesto tega je bil Real vse do pet minut pred koncem rednega dela v položaju, da bi z zadetkom lahko izsilil podaljšek. To je jezilo Tuchla, ki pa je vendarle lahko bolj mirno zadihal, ko je za vodstvo z 2:0 zadel Mason Mount.

Chelsea z izjemno predstavo gladko odpravil nemočni Real

"Dali smo vse od sebe, doseči bi morali najmanj pet golov. A najpomembnejše je, da smo zmagali. Vodili smo za gol, a ta prednost ne pomeni nič, saj veš, da če nasprotnik zadene, se vrne v igro. Drugi gol je bil za nas izjemno pomemben, videlo se je, da nam je takrat res odleglo, in zadnjih pet minut nato ni bilo tako peklenskih. A ničesar še nismo osvojili, čaka nas še ena tekma," je pripovedoval 22-letni Mount, vzhajajoča zvezda Anglije.

Po porazu in izpadu v polfinalu se ob tovrstni podrejenosti ni mogel pritoževati niti trener Real Madrida Zinedine Zidane: "Mi smo se borili in poskušali, a oni so zasluženo zmagali."

Za igralca povratne tekme je bil soglasno izbran N'Golo Kanté. 30-letni Francoz, ki ga je najti povsod po igrišču. Pregovorno skromni, a vedno nasmejani vezist iz predmestja Pariza je vnovič pokazal, kako se igra vloga obrambnega vezista. Kljub le 168 cm je dobil vse zračne dvoboje, prestregel kar pet žog, ustvaril je tri priložnosti za gol, nobeno preigravanje Madridčanov mimo njega ni bilo uspešno. Mogoče res goljufa le pri kartah, a zato redno v žep pospravi naboljše nogometaše sveta. Foto: Reuters