Brazilci niso špekulirali in so proti Čilu igrali na polno. Foto: Reuters
ZDA
Američani so na desetih tekmah zmagali le trikrat. Foto: Reuters
Dario Gomez in Roman Torres
Selektor Paname Dario Gomez se veseli z Romanom Torresom, ki je v 88. minuti zadel odločilni gol za zmago z 2:1. Foto: Reuters
Evforija v Argentini po izjemni predstavi Messija v Quitu

Gavči so bili pred zadnjim krogom šesti in v tistem trenutku celo brez dodatnih kvalifikacij. Tudi začetek tekme je kazal na to, da scenarij "brez Messija v Rusiji in albumu s sličicami nogometašev" (ki jih v času svetovnih prvenstev zbirajo otroci in odrasli) ni popolnoma nemogoč. Romario Ibarra je že v prvi minuti prodrl z leve strani in ukanil Sergia Romera.

Dva gola v desetih minutah
Vse stvari je nato v svoje roke vzel Lionel Messi, ki je vztrajno iskal žogo, poskušal s številnimi prodori in streli. Prvič je udaril v 11. minuti, ko je zadel po uigrani akciji z Angelom Di Mario. Po golu je vzel žogo v roke in spodbujal svoje soigralce v lov za drugi gol. Ta je prišel že v 20. minuti. Messi je bil spreten pred nasprotnimi vrati, saj se je prebil do žoge in nato silovito udaril s 15 metrov. Žoga je zletela blizu stičišča domače vratnice in prečke.

Fantastični gol za piko na i
Vsi dvomi o zmagovalcu so bili razblinjeni v 62. minuti. Messi je žogo sprejel v napadalni polovici, obrnil je dva igralca, švignil je proti golu, nato pa v padcu udaril z roba kazenskega prostora, žoga je letela v lobu in končala v mreži. Messi je s hat-trickom kronal svojo najboljšo predstavo v belo-modrem dresu.

Naprej še Urugvaj in Kolumbija
Argentina se je s tem izstrelila na tretje mesto in v Rusijo. Prvo mesto je bilo že zdavnaj oddano Braziliji, ta je vseeno resno vzela tekmo proti Čilu in zmagala s 3:0. Dvakratni zaporedni prvaki Copa Americe so tako padli na šesto mesto in jih ne bo na svetovno prvenstvo. Urugvaj je brez težav premagal Bolivijo s 4:2 in ostal na drugem mestu. Kolumbiji pa je bila dovolj točka na gostovanju v Peruju (1:1). Peru je peti in roma v dodatne kvalifikacije. Tam se bo 6. in 14. novembra srečal z Novo Zelandijo.

V Rusiji ne bo ZDA
Končale so se tudi kvalifikacije v Srednji in Severni Ameriki ter Karibih. Mehika in Kostarika sta si že pred zadnjim krogom zagotovili pot v Rusijo, kjer senzacionalno ne bo ZDA. Te so v zadnjem krogu izgubile na gostovanju pri že odpisanemu Trinidadu in Tobagu z 2:1 in padle na peto mesto. Panama je premagala Kostariko z 2:1 in osvojila tretje mesto, s tem pa pot na svoje prvo svetovno prvenstvo. Honduras je ugnal Mehiko s 3:2, s tem pa ujel četrto mesto in dodatne kvalifikacije z Avstralijo.