Vitalij Vernidub (Gabala)
Gabala je lani v "playoffu" Evropske lige izločila Panathinaikos, nato pa je v skupini s PAOK-om, Borussio in Krasnodarjem osvojila dve točki za dva remija. Foto: Reuters
Milanič in Tavares po porazu v Bakuju

Slovenski podprvaki so kljub pritisku azerbajdžanskega moštva na začetku tekme v 17. minuti povedli z 0:1, zadel je Marcos Tavares. Najprej je po podaji Erika Janže z leve strani iz sredine kazenskega prostora streljal Damjan Bohar, ukrajinski vratar Dmitro Bezotosni je žogo odbil, Tavares pa jo je iz bližine z desne strani pospravil v mrežo. Spomnimo: kapetan Maribora je bil strelec že v 2. predkrogu v Sofiji proti Levskemu.

Gostitelji so izenačili 20 minut pozneje, ko je neodločno mariborsko obrambo z diagonalnim strelom po tleh z leve strani kazenskega prostora kaznoval estonski reprezentant Sergej Zenjov. Najbrž bi lahko bolje posredoval Jasmin Handanović. Do odmora sta sledili dve priložnosti Maribora. V 40. minuti se je Bohar odločil za strel z 20 metrov, a je Bezotosni žogo odbil čez prečko, v 43. minuti pa je po podaji Boharja z leve strani neovirano streljal Milivoje Novaković, toda spet se je izkazal Bezotosni.
Dabo v treh minutah dvakrat v polno
Mariborčani so nato slabo začeli drugi polčas ter v 50. in 52. minuti prejeli še dva zadetka. Obakrat je bil strelec Francoz Bagaliy Dabo. Znova je slabo reagirala obramba Maribora, najprej pri globinski podaji, nato pa še po podaji iz kota.
Po četrtem zadetku na tekmi se je igra preselila na sredino igrišča. Gabala si je pripravila še nekaj obetavnih akcij, edino priložnost za znižanje zaostanka pa je v zadnjih trenutkih tekme zapravil Novaković. Blaž Vrhovec mu je podal v kazenski prostor, vendar je Bezotosni strel izkušenega napadalca znova odbil.
Razmerje v strelih v okvir vrat je bilo 4:6 za Maribor, skupno pa so imeli več strelov gostitelji (12:9). Vijoličasti so v dogovoru z Azeri dosegli menjavo terminov tekem, saj bi morali po žrebu prvo tekmo gostiti v Mariboru, zdaj pa bo povratna tekma odigrana pod Kalvarijo.

Gabala lani igrala v skupinskem delu
Že pred tekmo je bilo jasno, da Gabala ni naivno moštvo, temveč resen izzivalec, ki je v kvalifikacijskih bojih Evropske lige dobil že sedem zaporednih izločilnih dvobojev. Lani se je iz 1. predkroga prebila vse do skupinskega dela kot tretji azerbajdžanski klub, letos pa je že izločila Samtredio (5:1 doma in 1:2 v gosteh), MTK Budimpešto (2:0 in 2:1) in kot veliko presenečenje Lille (1:1 in 1:0).

A pri dvoboju z Lillom je Gabalo spremljala tudi sreča, glavni junak napredovanja je bil Bezotosni s skupno 17 obrambami na obeh tekmah. Lille je namreč poskušal s kar 47 streli, doma je stresel tudi okvir vrat, Azerbajdžanci pod vodstvom ukrajinskega trenerja Romana Grigorčuka pa so iz 13 poskusov strelov dosegli dva gola. Na povratni domači tekmi je Gabala celo zadela iz edinega strela v okvir vrat, ko je Hrvat Filip Ozobić dosegel pravcati evrogol s 25 metrov.

V zadnjih dveh evropskih sezonah je Gabala doma na 11 tekmah priznala premoč samo Borussii iz Dortmunda (1:3) in Krasnodarju (0:3).