Napadalec s Kosova Milot Rashica je blestel v Bremnu. Čudež ob reki Weser se je zgodil 8. decembra 1993, ko je Werder po zaostanku z 0:3 premagal Anderlecht v Ligi prvakov s 5:3. Današnja zmaga je bila še pomembnejša, saj je bil klub z eno nogo že v drugi ligi. Foto: Reuters

Pred zadnjim krogom je imela ekipa iz Düsseldorfa dve točki naskoka in za štiri gole boljšo razliko v zadetkih v primerjavi z Werderjem. Union Berlin si je že zagotovil obstanek, a na zadnji domači tekmi je bil zelo motiviran in sproščen. Igralci Fortune so bili preveč nervozni, skušali so na silo priti do zadetka in prav nič jim ni šlo po načrtu.

Trener Florian Kohfeldt je bil navdušen nad predstavo svojih varovancev, ki so se skozi šivankino uho prebili v dodatne kvalifikacije. Foto: Reuters

Weserstadion je bil dolga leta neosvojljiva trdnjava, Werder je bil zadnjič prvak maja 2004, ko so blesteli Ailton, Johan Micoud in Ivan Klasnić. Finančne težave, slabo kadrovanje in poslovanje so pahnili klub v spodnjo polovico lestvice. V tej sezoni je Werder dobil le eno tekmo na domači zelenici, a tokrat je prikazal sijajno predstavo proti Kölnu, ki je bil z mislimi že na dopustu.

Rashica stisnil zobe in bil gonilna sila Werderja
Vodstvo kluba ni menjalo trenerja, 37-letni Florian Kohfeldt je vodil Werder tudi v veliki krizi. Na zadnji tekmi je vse stavil v napad. Zaigral je tudi poškodovani napadalec Milot Rashica, ki je stisnil zobe. Poškodba gležnja ga ni preveč motila, bil je neustavljiv.

V 23. minuti je Juja Osako z levico poslal žogo pod prečko z desnico. Štiri minute pozneje je Rashica prodrl v kazenski prodor in se odločil za strel z levico, Timo Horn je katastrofalno posredoval in na semaforju je pisalo 2:0. Že po pol ure je Niclas Füllkrug še tretjič zatresel mrežo Kölna, spretno je preusmeril žogo v malo mrežico po podaji Marca Friedla.

Union Berlin je zanesljivo obstal med elito. Pred stadionom An der Alten Försterei so se veselili z zvestimi navijači. Foto: Reuters

Bremenčani povozili Köln
Ko so slišali dobre novice iz Berlina, so Bremenčani leteli po zelenici. Na tak sanjski dan bi jih težko zaustavile ekipe z vrha lestvice. Sijajni Rashica je z 20 metrov stresel vratnico, odbito žogo pa je Davy Klaassen poslal v prazno mrežo v 55. minuti. Osako je nato zadel še drugič in po uri igre je odjeknila "petarda". Tudi rezervist Joshua Sergent se je vpisal med strelce in v zadnjih 20 minutah so vsi na klopi in na tribuni čakali na novice iz Berlina.

Motivirani Ujah poslal Fortuno v drugo ligo
Union je igral zelo disciplinirano in unovčil preveliko nervozo Fortune. Anthony Ujah, ki je pred štirimi leti igral za Werder, je v 26. minuti z levico poslal žogo med nogama Floriana Kastenmeierja v mrežo.

Igralci Fortune so obležali na tleh po koncu tekme v Berlinu. To je bil šesti izpad iz Bundeslige za moštvo iz Düsseldorfa. Foto: Reuters

Odlični napadalec je v 54. minuti zaposlil Christiana Gentnerja, ki je z natančnim strelom z levico povišal na 2:0. Gostje iz Düsseldorfa so nato vse moči usmerili v napad. Najlepšo priložnost je imel Florian Suttner, ki je v 70. minuti stresel prečko.

Že v 79. minuti je šla Fortuna na vse ali nič. Vratar Kastenmeier je krenil v napad, a pravih idej ni bilo. V zadnji minuti je Suleiman Abdullahi po protinapadu postavil končni izid in solze igralcev Fortune so tekle v potokih.

"Sredi tedna so me prijatelji in nekdanji soigralci iz Bremna poklicali. Seveda sem bil maksimalno motiviran, saj sem v dresu Werderja rad igral. Vsi smo bili odločeni, da zaigramo maksimalno zbrano in ne popuščamo," je povedal najboljši igralec tekme Ujah.

Andrej Kramarić je prvi gostujoči nogometaš, ki je na stadionu Westfalen zadel štirikrat na eni tekmi. Foto: Reuters

V dodatnih kvalifikacijah proti Heidenheimu
Na dodatnih dveh tekmah (2. in 6. julij) se bodo Bremenčani srečali s Heidenheimom, ki je zasedel tretje mesto v drugi ligi. Zbral je točko več od Hamburga, ki tako ostaja drugoligaš, kar je pravi polom za nekdanjega velikana nemškega nogometa. V prvi ligi bosta prihodnjo sezono igrala Arminia iz Bielefelda in Stuttgart. S tako predstavo bo Werder v vlogi favorita, zadnjič je iz Bundeslige izpadel leta 1980.

Gladbach v Ligi prvakov
V boju za Ligo prvakov je Borussia Mönchengladbach premagala berlinsko Hertho z 2:1 in zadržala dve točki prednosti pred Leverkusnom, ki je na domačem igrišču ugnal Mainz z 1:0.

Manuel Neuer je dvignil
Manuel Neuer je dvignil "solatni krožnik" na prazni Volkswagen Areni. Bayern je bil spomladi razred zase, osvojil je kar 49 od 51 možnih točk. To je 30. naslov za Bavarce in osmi zaporedni. Foto: Reuters

Šov Kramarića v Dortmundu
Bayer bo prihodnjo sezono igral v Evropski ligi, v skupinskem delu pa se jim bo pridružil še Hoffenheim, ki je visoko odpravil Borussio v Dortmundu (0:4). Vse štiri gole je prispeval Andrej Kramarić. Hrvat je prvi nogometaš Hoffenheima, ki mu je uspelo zadeti štirikrat na tekmi Bundeslige.

Bayern do magične stotice
V kvalifikacije za Evropsko ligo se seli Wolfsburg, ki je bil popolnoma nemočen proti Bayernu (0:4). Serijski prvaki so v tej sezoni dosegli 100 golov, s čimer so drugič prebili trimestno število zadetkov. To jim je prvič uspelo v sezoni 1971/72.

Kevin Kampl je z Leipzigom osvojil končno tretje mesto po zmagi v Augsburgu (1:2). Kampl je igral zadnjih devet minut. Za slovo od kluba je dva zadetka dosegel Timo Werner, ki se seli v Chelsea.

Kicker že od leta 1966 podeljuje lovoriko Torjägerkanone za najboljšega strelca Bundeslige. Robert Lewandowski je dosegel 34 golov, šest manj od rekorda legendarnega Gerda Müllerja iz sezone 1971/72. Foto: Reuters

Lewandowski že petič najboljši strelec
Werner je bil z 28 zadetki drugi strelec lige, strelsko krono pa je še petič v Bundesligi osvojil napadalec Bayerna Robert Lewandowski (34 golov). Najboljši podajalec je bil njegov soigralec Thomas Müller, ki je podelil 21 asistenc, kar je nov rekord.

"Nogomet se je v pol stoletja zelo spremenil. Razlike med ekipami niso več tako velike. Tudi zadnjeuvrščena ekipa zna igrati nogomet na visoki ravni. To je bila težka sezona, zadnji odmor je bil res dolg, a odlično smo se pripravili na nadaljevanje in skupno dosegli kar 100 golov," je bil zadovoljen Lewandowski.