Trenutek, ki je v črno ovil Anglijo in razveselil Rusijo. Foto: Reuters
Veselje na eni strani, slavje na drugi
Angleški upi so se utopili v močnem nalivu, v katerem so kockasti pokazali več volje in znanja. Foto: Reuters
Razočarani pomočnik Terry Venables in selektor Steve McClaren
Angleški selektor Steve McClaren je ponovno presenetil s taktično postavitvijo, ki so jo v prvih 15 minutah Hrvati dvakrat matirali. Foto: Reuters
Hrvaški navijači na Wembleyju
Po uvodnih četrte ure se je s tribun razlegalo Mi Hrvati. Foto: EPA
Angleški navijači v Birminghamu
V Angliji so po koncu srečanja nejeverno zrli v končni izid. Foto: EPA
Slavje Sičeva
Rusi so se v Barceloni dolgo mučili z eno najslabših evropskih reprezentanc, saj so bili z mislimi v Londonu. Foto: Reuters
Izbruh veselja ruskih nogometašev
Guus Hiddink je izpolnil prvi zastavljeni cilj - uvrstitev Rusije na EP. Foto: Reuters
Slavje na portugalski klopi
Portugalci so se poigravali z živci privržencev, a zasluženo potujejo v Srednjo Evropo. Foto: Reuters
Zlatan Ibrahimović in  Markus Allbäck
Zlatan Ibrahimović si lahko pripiše veliko zaslug za vodilni zadetek Markusa Allbäcka. Foto: Reuters
Giorgio Chiellini in Fabio Cannavaro
Italija je z lahko zmago nad Ferskimi otoki zasedla končno prvo mesto v težki skupini B. Foto: EPA
Turki so na drugem mestu skupine C Norveško prehiteli le za točko. Foto: EPA

Angležem je v skupini E za uvrstitev na EP zadostovala že točka proti Hrvaški. V razburljivem uvodu na novem Wembleyju so varovanci Slavena Bilića po 14. minutah igre vodili že z 2:0. Po veliki napaki vratarja Scotta Carsona, ki je v vratih nadomestil Paula Robinsona, je s 25 metrov prvi zadel Niko Kranjčar. Žoga je pred čuvajem mreže poskočila in ga presenetila, Carson pa jo je s pogledom pospremil v mrežo.

Albion je nemudoma napadel in si priboril idelano priložnost za izenačenje, a je močan strel Shauna Wrighta-Phillipsa z 10 metrov Stipe Pletikosa mojstrsko ubranil. Že čez nekaj trenutkov je Eduardo po brazilsko izigral obrambo, Ivica Olić pa vratarja. 85 tisoč angleških navijačev je utihnilo, slišala se je le hrvaška tribuna.

Menjave zadetek v črno na obeh straneh
Dvojna menjava ob polčasu je prinesla izenačenje. Prvi rezervist Jermain Defoe je izsilil enajstmetrovko, zanesljivi izvajalec je bil Frank Lampard. Drugi rezervist David Beckham pa je z značilno podajo našel Petra Croucha, ki je ugnal Pletikoso. V nadaljevanju so se gostitelji umaknili v obrambo, kockasti pa so neusmiljeno napadali. Piko na i je postavil igralec s klopi - Mladen Petrić. Napadalec Borussie je z izvrstnim diagonalnim strelom ukanil Carsona z razdalje 20 m. V zadnjih minutah so Angleži jalovo poskušali izenačiti.

McClaren ne bo odstopil s selektorskega mesta
"Preprosto smo dosti boljše moštvo, kar smo dokazali tudi nocoj," je samozavestno razlagal hrvaški selektor Bilić, ki je zmago zabeležil na obeh srečanjih z Anglijo. "To je veliko nazadovanje, tako za nogometaše, kakor za narod," je bil redkobeseden nekdanji kapetan Beckham. Medtem je angleška nogometna zveza sporočila, da bo o usodi selektorja odločala na jutranjem sestanku. Steve McClaren je za BBC zatrdil, da ne bo odstopil.

Brez britanskega nogometa v Avstriji in Švici
Na istočasnem srečanju je Rusija z zadetkom Dimitrija Sičeva premagala skromno Andoro. V zadnjih minutah je zbornaja komanda ostala le z desetimi možmi, a senzacije ni dovolila. Anglija je edina izmed nogometnih velikanov, ki bo evropsko prvenstvo v Avstriji in Švici spremljala preko televizijskih in računalniških zaslonov. Na Otoku že razpredajo o katastrofi, saj na Euru ne bo niti ene otoške reprezentance!

Pirova zmaga Vikingov
Turčija je z zadetkom Nihata Kahvecija ugnala Bosno in Hercegovino in bo naslednje poletje preživela v Alpah, medtem ko Norveški ni pomagal niti hat-trick Stefana Iversena na Malti (1:4). Neuspešni so bili tudi Finci, ki nikakor niso mogli prebiti portugalske obrambe. Četa Felipeja Scolarija se je zadovoljila z remijem brez zadetkov in drugim mestom v skupini A.

Švedska hitro potrdila karto za EP
V skupini F je Švedska za pot na Euro potrebovala le točko. Tri krone so povedle že v 1. minuti. Na koncu je Latvija klonila z 1:2. Severni Irci so napadali Španijo na Kanarskih otokih, a tokrat prvi strelec kvalifikacij Healy ni bil razpoložen. Xavi Hernandez je z bombo z razdalje potrdil prvo mesto furie v skupini.

Na treh tekmah, ki so se odvijale v Zakavkazju, so slavili gostje. Armenija je z 0:1 klonila s Kazahstanom, Azerbajdžan z istim izidom proti Belgiji, Gruzija pa z 0:2 proti Litvi. Izrael je bil po ruskem skalpu premočan za Makedonijo Srečka Katanca (1:0).