Francesco Tahiraj je prvi strelec Aluminija, najprijetnejšega jesenskega presenečenja v Prvi ligi. 22-letnik iz Torina je bil kot najstnik član tako Juventusa kot Torina, pred dvema letoma pa ga je Zavrč zvabil v Slovenijo. Foto: www.alesfevzer.com
Prekaljeni branilec Elvedin Džinić je ob odsotnosti prvih dveh strelcev Celja hitro poskrbel za vodstvo "grofov" na štajerskem obračunu. Foto: www.alesfevzer.com
Rok Sirk
Prvi strelec Mure Rok Sirk je imel dve izredni priložnosti, a je obakrat streljal previsoko, s čimer je zapravil priložnost, da bi se na vrhu lestvice strelcev otresel Roka Kronavetra in Andresa Vombergarja. Foto: www.alesfevzer.com
Tahiraj blestel ob zmagi Aluminija
Aluminij jesenski del končal na 3. mestu

Dva gola in dve podaji je bil prispevek eksplozivnega 22-letnega Albanca iz Torina, ki je bil na zadnji tekmi jesenskega dela Prve lige nerešljiva uganka za Celje. V Kidričevem je šlo za dvoboj dveh razigranih moštev, ki sta v zadnjih krogih zmagovali in sta se prebili v zgornjo polovico lestvice. Z visoko zmago so šumarji osvojili privlačno nagrado – do spomladi bodo prezimili kar na 3. mestu!

Aluminij je dobil zadnje štiri jesenske kroge s skupnih 14:4, po razbitju Olimpije prejšnjo soboto s 6:2, so zdaj ponovili vajo na štajerskem dvoboju. Celje je bilo resda močno oslabljeno, saj so bili brez najboljših dveh posameznikov: reprezentanta Rudija Požega Vancaša in Mitje Lotriča, ki sta si oba nabrala kartone za obvezni počitek.

Grofi povedli, a sledil je hitri preobrat
Celjani so hitro izkoristili uvodno pobudo, saj so zadeli že iz prvega kota na tekmi. Z desne strani je podal Tadej Vidmajer, pred golom je bil najvišji branilec Elvedin Džinić, ki je z natančnim strelom zatresel domačo mrežo. A zaostanek ni zmedel Kidričanov, ki so prevzeli vajeti igre in v naslednje četrt ure uprizorili preobrat. Najprej je v 15. minuti hitri Francesco Tahiraj po levi prebil celjsko obrambo, otresel se strelca Džinića in z izredno samostojno akcijo izenačil. V 23. minuti je Aluminij dolgo pletel, tokrat je Tahiraj prodrl po desni strani in poslal predložek pred vrata, kjer je prvi strelec Rok Kidrič v skoku zabil za 2:1.

Celje je skušalo odgovoriti, Jakob Novak je celo zatresel, a iz prepovedanega položaja. Napadi domačih varovancev Oliverja Bogatinova so se nadaljevali in kmalu je bilo 3:1. Vroči Tahiraj je udaril z velike razdalje, z zavitim strelom je stresel stičišče vratnice in prečke, evrogola ni bilo, a zato je odbitek v lahek gol spremenil Niko Leko.

Tahiraj postavil še piko na i
Ob visoko zmagi Aluminija je bila igra v nadaljevanju bolj uspavana, Celje je še enkrat zadelo iz prepovedanega položaja, a pika na i je pripadla najboljšemu posamezniku tekme. Hiter protinapad domačih je pripeljal Kruna Ivačića iz oči v oči z Matjažem Rozmanom, ki se je izkazal z obrambo, a iz ozadja je prihitel Tahiraj in postavil končnih 4:1.

Kopica poskusov in strelov, a suverena Obradović in Arko
Podjetneje so začeli Kranjčani, poskusila sta napadalca Tom Žurga in Luka Majcen, nato so odgovorili tudi Sobočani, pri čemer sta Rok Sirk in Tomi Horvat v 14. minuti zapravila izredni priložnosti za vodstvo. Še večja se je v 36. minuti ponudila pri Triglavu Davidu Tijaniću, ki je po lepo izigrani moštveni akciji iz bližine vrat z glavo streljal naravnost v Murinega vratarja Matka Obradovića.

V drugem delu je prevladovala Mura, ki si je pripravila vrsto priložnosti, novo izredno je zapravil Sirk, nekajkrat pa so gostitelji zahtevali najstrožjo kazen, potem ko sta v kranjskem kazenskem prostoru padala Nino Kouter in Žan Karničnik. Malo pred koncem je Amadej Maroša nenadejano prišel do žoge pred kranjskim golom, a je ustrelil mimo vratnice. Zlasti drugih 45 minut so zaznamovale obrambe Matka Obradovića (7 obramb) in Jalna Arka (5 obramb) v vratih Triglava.

Sledita dva meseca in pol zimskega spanja
Vodilni Maribor je že v petek s 3:1 zmagal v Velenju, v soboto pa je z enakim izidom Olimpija slavila v Novi Gorici, kar pomeni, da vijoličasti na dolg zimski premor odhajajo z devetimi točkami prednosti pred Ljubljančani.

Prvi, 20., krog spomladanskega dela državnega prvenstva v nogometu je predviden za soboto, 23. februarja, kar pa bo seveda odvisno od (ne)zimskih razmer po Sloveniji.