Lepo polne tribune so videle sedmo zaporedno ligaško zmago Maribora, ki je v tretjem poskusu prvič v sezoni premagal Olimpijo. Razlika med vodilnima kluboma Prve lige zdaj znaša 12 točk. Foto: www.alesfevzer.com

22. krog se je končal z najpomembnejšo tekmo v Sloveniji. Prvi večni derbi v koledarskem letu je gladko pripadel Mariboru, ki je nanizal sedmo prvenstveno zmago, medtem ko je Olimpija doživela komaj tretji poraz.

Odvisno od zornega kota: -12 točk oziroma +12 točk znaša zdaj razlika med vodilnima kluboma v Sloveniji. Do konca Prve lige 2022/23 je še 14 krogov, tudi še zadnji večni derbi v Ljubljani, ki bo v 31. krogu, določenem za soboto, 15. aprila.

Kapetan Martin Milec je v petnajstem izboru postal deseti vijol'čni bojevnik oziroma najbolj srčni nogometaš Maribora po izboru navijačev. Foto: www.alesfevzer.com

Vipotnik zadel še na derbiju

Prvi strel v okvir vrat na tekmi je v 12. minuti sprožil kapetan vijoličastih Martin Milec, ki je bil pred tekmo razglašen za vijol'čnega bojevnika. Na drugi strani je za zeleno-bele prvi zagrozil Justas Lasickas.

V 22. minuti je poln Ljudski vrt slavil vodstvo. Ivan Brnić je s hitro podajo v prosto našel prvega napadalca Maribora, prvi močen strel je Matevž Vidovšek še ubranil, Žan Vipotnik pa je v drugem poskusu s strelom od tal zatresel mrežo Olimpije za 1:0. Dvanajsti gol 20-letnika iz Slovenskih Konjic, ki je s tem prevzel vodstvo na lestvici strelcev v Prvi ligi!

Brnić vrtel zmaje kot na vrtiljaku

Ljubljančani so zagrozili v 28. minuti, ko je Aljaž Krefl udaril tik mimo vratnice. Zatem je Josip Iličić pripravil strel Božiću, ki pa je meril malo previsoko. Že v naslednji akciji po novi domiselni podaji Brnića je znova zapretil Božić, a je Vidovšek branil. Do svoje priložnosti je prišel tudi Brnić, najbolj razigrani nogometaš prvega polčasa.

21-letni Hrvat je bil ključni mož tudi za drugi gol Štajercev. Na desnem krilu je Brnić zaposlil Gregorja Sikoška, ki je s povratno žogo sredi 16-m prostora našel Marka Božića, ta pa je v tretje našel pot v mrežo Olimpije.

Odličen prvi polčas Maribora in obupna igra Olimpije, ki je na derbi prišla s prednostjo 15 točk.

21-letni otrok Hajduka je bil v prvem delu derbija nerešljiva uganka za ljubljansko obrambo. Po hokejskem štetju je tekmo Ivan Brnić končal z dvema podajama. Foto: www.alesfevzer.com

Iličić izključen, a Jug ubranil 11-m Kvesića

Drugi polčas je hitro prinesel zasuk v poteku tekme. Ob prostem strelu Olimpije je Josip Iličić ob skoku živega zidu namerno igral z roko, za kar je sodnik David Šmajc dosodil najstrožjo kazen, nato je pokazal rumeni karton, s čimer je bil Iličić izključen na svojem prvem večnem derbiju, saj je predtem v 27. minuti že prejel rumeni karton.

K izvedbi 11-m je pristopil Mario Kvesić, ki je z bele točke v 92. minuti odločil večni derbi v 13. krogu. A tokrat je Ažbe Jug prebral namero 31-letnika iz BiH-a, saj je vratar Maribora s panterskim skokom v svoj levi kot odbil Kvesićevo žogo – izbruh navdušenja med vijoličastimi na zelenici in tribunah.

Ljudski vrt je bil skoraj poln, obsijan s soncem kot sredi pomladi in pregovorno so vijolice res zacvetele in pogasile ogenj zmajev. Foto: www.alesfevzer.com

Pot prho predčasno tudi Krefl

Olimpija je začela oblegati Jugova vrata, a brez pravega zaključka, nato pa si je Krefl v 62. minuti privoščil nespameten prekršek, za katerega je prejel drugi rumeni karton in številčno razmerje se je izenačilo. Levi bočni branilec zmajev je prvi rumeni karton prejel v 27. minuti, ko se je zaiskrilo med njim in Iličićem.

Ob igri 10 na 10 si je več priložnosti priigral Maribor, a je bil Vidovšek nekajkrat na pravem mestu. V 80. minuti so gostje zahtevali novo najstrožjo kazen, ker je Milec igral z roko. VAR je res posredoval, sodnik Šmajc je pogledal videoposnetek, ki je potrdil igranje z roko, a na samem začetku akcije je bil rezervist Aldair za las v prepovedanem položaju, zaradi česar ni bilo druge 11-m za Olimpijo.

Po 2:0 v Mariboru zatrjujejo, da bodo nadaljevali lov na Olimpijo, nad katero so temni oblaki, ki lahko vplivajo tudi na razplet na igrišču. Foto: www.alesfevzer.com

Jalova statistična pobuda zeleno-belih

Po strelu rezervista Ivana Posavca se je z novo parado izkazal Jug, ki je zaznamoval drugi polčas. Zaradi več prekinitev, tudi zaradi pirotehnike, poškodb in menjav, je bilo sedem minut sodnikovega dodatka, vendar se izid ni več spremenil.

Na koncu statistika strelov ne potrjuje premoči Maribora, ki pa je bil veliko nevarenejši, medtem ko je zapravljena 11-m glavna priložnost Olimpije. Ljubljančani so imeli jalovo prevlado pri posesti žoge (58:42 v odstotkih) in poskusih strelov (14:11), a pri strelih v okvir so bili Mariborčani natančnejši (7:5) in predvsem nevarnejši.

Milec: Čudovita nedelja v Mariboru

"Čudovita nedelja. Res izjemno vzdušje in lepa zmaga. Imeli smo kar nekaj priložnosti, tako kot tudi Olimpija, ampak mislim, da smo bolje nadzirali potek tekme, bolj smo bili z glavo na igrišču. Lahko bi dosegli še kakšen zadetek," je med drugim za Šport TV povedal kapetan zmagovalcev Milec.

Precej drugačne volje je bil kapetan poražencev Timi Max Elšnik: "Razočaranje. Že pred tekmo je bilo čutiti nekaj napetosti, potem pa veliko prekinitev, strgane igre z naše strani. Čestitke Mariboru, danes je bil boljši, izkoristil je priložnosti, ki si jih je pripravil. Še vedno pa smo zanesljivo prvi na lestvici, že v sredo nas čaka nova tekma in moramo priti nazaj v formo."

Policija: Pirotehnika in potrganih okoli 100 stolov

"Nogometno tekmo si je ogledalo približno 9600 gledalcev, od tega okoli 650 navijačev navijaške skupine Viole in okoli 300 organiziranih gostujočih navijačev navijaške skupine Green Dragons. Slednje je spremljalo še okoli 200 "suportersov" NK Olimpija," je v poročilu zapisala policija, ki je nato navedla kršitve in prestopke ter ukrepe, povezane z incidenti med tekmo.

Štiri kršitelje čaka postopek zaradi zasežene pirotehnike. Zaradi uporabljene pirotehnike med tekmo čaka NK Maribor postopek o prekršku.

"Med tekmo so navijači lomili in metali stole na nogometno igrišče (po doslej znanih podatkih je bilo uničenih okrog 100 stolov) ter tudi proti policistom. Poškodovanih je tudi nekaj ograj," so zapisali v obvestilo Policijske uprave Maribor.

Dva izgrednika sta zaradi pirotehnike prejela plačilni nalog, obravnavan je bil moški, ki je vdrl na igrišče, za kar je prejel plačilni nalog in so mu izrekli prepoved udeležbe na športnih prireditvah.

Modri ugnali rumene

Nedeljsko nogometno dogajanje v Prvi ligi se je začelo s tekmo Bravo – Domžale. To je bil obračun dveh rumeno-modrih ekip, ki sta sosedi ne samo geografsko, temveč sta bili do tega kroga tudi sosedi na lestvici.

21-letni Mirza Hasanbegović je v drugem nastopu za Domžale prišel do prvega gola, a ne tudi prvega v Sloveniji. V Stockholmu rojeni napadalec je jeseni 2021 v drugi ligi igral za Gorico kot posojeni igralec Venezie in na 10 tekmah dosegel en gol. Foto: www.alesfevzer.com

Domžale so povedle že v tretji minuti, ko je napadalec Franko Kovačević z globinsko podajo prebil obrambo Brava, za hrbti branilcev pa je vtekel Mirza Hasanbegović, ki je rutinirano zadel za 1:0. V nadaljevanju je bila pobuda popolnoma v nogah gostiteljev, ki pa iz 10 poskusov strelov niso izenačili. Najbolj opazen napadalec Brava je bil Martin Kramarič, ki pa je meril premalo natančno.

Podajalec na koncu še zadel

Po uri igre so Domžalčani kaznovali darilo gostiteljev. Ob visoki podaji je osrednji branilec Mitja Križan z glavo na kratko izbil žogo, ki je padla naravnost na nogo Franka Kovačevića. 23-letnik Hrvat je rutinirano dosegel peti gol sezone.

Domžalčani so z zmago prehiteli Muro na petem mestu Prve lige.

Naslednji (23.) krog bo odigran že med tednom, od torka do četrtka. Vodilna Olimpija bo gostila Gorico, medtem ko bo njen prvi zasledovalec Maribor gostoval v Domžalah.