Mitja Viler ni bil prepričljiv v branilskih nalogah, zato pa je v slogu golgeterjev s strelom pod prečko poskrbel za edini gol na štajerskem derbiju in za zmago olajšanja v Mariboru. Foto: www.alesfevzer.com
Mariborčani tesno ugnali Celjane

Z deseto zmago sezone v 15. krogu se je Olimpija oddaljila za 5 točk Aluminiju. Tretji poraz sosedov je izkoristil Maribor, ki se je z uspehom proti Celju vrnil na 2. mesto lestvice Prve lige.

Handanović in Dervišević v prvi postavi
Prvih 45 minut štajerskega derbija so najbolje povzeli žvižgi Ljudskega vrta, namenjeni vijoličastim, ki so bili podrejeni, česar pa grofje niso izkoristili. Celjani so imeli pobudo in nekaj obetavnih akcij, ki pa niso prinesle pravega zaključnega strela v okvir Jasmina Handanovića.

Mariborčani so dobro ustavili kapetana in prvega ideologa igre Mitjo Lotriča, za zmago pa je zadostovala ena hitra in natančna akcija na začetku 2. polčasa. Foto: www.alesfevzer.com

Po polomu v Sežani pred tednom dni, ko je Maribor izgubil pri Taboru z 1:4, se je trener Darko Milanič odločil za dve odmevni kadrovski zamenjavi. V vrata se je vrnil 41-letni Handanović, na sredino pa prvič v sezoni v začetni enajsterici Amir Dervišević.

Viler se je odkupil za napake
Žvižgi so podžgali branilce naslova, da so že v 4. minuti nadaljevanja povedli. Ravno Derviševć je podal iz svoje polovice na levo krilo, kjer je Rudi Požeg Vancaš počakal in oddal žogo, ki jo je pobral in pod prečko zabil Mitja Viler. Gol olajšanja za Mariborčane in tudi samega izkušenega bočnega branilca, ki je v prvem delu izgubil dve nevarni žogi.

V nadaljevanju je bila obrnjena slika prvega dela, Maribor je nadziral igro, nizal priložnosti, a ni znal odločiti štajerskega derbija, pri čemer si Celje tudi iz prekinitev ni ustvarilo zrelih strelov za morebitno izenačenje. Maribor tako kot Aluminij za pet točk zaostaja za vodilno Olimpijo.

V štartu so gostje pritisnili, a vedeli smo, da tega ne morejo vzdržati. Odigrali smo eno uro dobre tekme, to je bilo dovolj za zmago.

Safet Hadžić
Vodilna Olimpija gladko opravila z Aluminijem

Menalo pospravil ubranjeno žogo
Olimpija je udarno začela neposredni obračun za prvo mesto Prve lige TS, pred katerim je Aluminij zaostajal za dve točki. Uvodni pritisk in poskuse zaključka so zeleno-beli kronali v 12. minuti, ko so po levi strani izvedli hitro akcijo, močan udarec Maria Jurčevića je gostujoči vratar Matija Kovačić še odbil, Luka Menalo pa je žogo spretno spravil v mrežo za 1:0.

Prečka, 11-m in odbitek Vukušića
Aluminij je zaradi poškodbe hitro ostal brez branilca Alen Kranjca, gostitelji pa so nadaljevali popolno prevlado v igri. V 21. minuti je po podaji Menala prvi golgeter Prve lige Ante Vukušić iz bližine stresel prečko in za nekaj centimetrov ostal brez 12. gola sezone. Ducati ligaški gol je 28-letnik iz Sinja dočakal na začetku 2. polčasa, ko je rutinirano izkoristil najstrožjo kazen, potem ko je bil prekršek storjen nad strelcem prvega gola Menalom.

A Hrvat se ni ustavil in je v 59. minuti dosegel že 13. gol, potem ko je v mrežo pospravil nov Kovačevićev odbitek. Znova je Olimpija napadla goste po levi strani, Stefan Savić je silovito udaril z zavitim strelom, kar je pripeljalo do zadetka za 3:0. Namesto da bi do drugega gola na tekmi prišel še Menalo, ki je z diagonalnim strelom za las zgrešil, so se na drugi strani Štajerci razveselili znižanja. Po od prečke odbitem strelu Mihaela Klepača je Nemanja Jakšić prišel do prvega gola sezone in prvega v Prvi ligi za desnega bočnega branilca po 22. oktobru 2016.

Nejc Vidmar: Jezi me nepotrebni zadetek

Za Aluminij zakleta Ljubljana
Aluminij je prevzel pobudo, a ni prišel do nadaljnjega znižanja in ni mogel končati črnega niza v Ljubljani. Šumarji so namreč v slovenski prestolnici izgubili prav vseh devet prvoligaških obiskov Olimpije, pri čemer skupna razlika v golih zdaj znaša že 26:3.

Vseeno je bodel v oči strm padec Olimpije v zadnjih 20 minutah, kar je trener Safet Hadžić za TV Slovenija pokomentiral: "Vedno imamo težave, ko damo več golov, potem nam pade koncentracija, preveč smo osredotočeni samo v napad in tekmeci nas kaznujejo. Zdaj že tako dobro poznam fante, da vem, kaj se bo zgodilo, ko začnejo delati napake. Vseeno se te zmanjšujejo, to smo pridobili tudi s Kneževićem, ki zna umiriti igro, ima pravo podajo. On je velika pridobitev, seveda če bo konstanten in bo z glavo pri stvari."