Mario Götze je največji up nemškega nogometa. Pri 19 letih je zablestel v polnem sijaju tudi na tekmi z Brazilci. Foto: Reuters
Bastian Schweinsteiger
Bastian Schweinsteiger je dosegel prvi zadetek za "elf". Foto: Reuters
Nemški navijači
Nemški navijači so poskrbeli za fenomenalno vzdušje na Mercedes Benz Areni. Foto: Reuters
Riccardo Montolivo
Riccardo Montolivo je načel mrežo Špancev. Foto: Reuters
Charlie Adam
Škoti so premagali Dance z 2:1. Foto: Reuters
Nicolas Cordova
Nicolas Cordova je izenačil v Montpellierju. Foto: EPA

Nemci so petkratne svetovne prvake ugnali prvič po letu 1993. Brazilci so odigrali prvo tekmo po velikem razočaranju na južnoameriškem prvenstvu, kjer so v četrtfinalu izpadli proti Paragvaju.
Götze z golom kronal izjemno predstavo
Nemci so povedli v 61. minuti, ko je Lucio v kazenskem prostoru podrl Tonija Kroosa. Z bele točke je Bastian Schweinsteiger ukanil Julia Cesarja. Šest minut zatem so gostitelji lepo kombinirali pred vrati Brazilije, Kroos je v idealnem trenutku poslal žogo v prazen prostor, sijajni Mario Götze pa je preigral Cesarja in povišal na 2:0.

V 71. minuti je Philipp Lahm v kazenskem prostoru naredil prekršek nad Danijem Alvesom, z najstrožje točke je znižal Robinho. Deset minut pred koncem je Schweinsteiger na desni strani mojstrsko odvzel žogo Andreju Santosu in takoj podal v sredino, kjer je razervist Andre Schürrle z desnico razparal mrežo. Poraz Brazilcev je omilil Neymar v sodnikovem podaljšku z natančnim strelom z roba kazenskega prostora.
Löw zelo zadovoljen
"Že v prvem polčasu smo igrali dobro, imeli smo pravi ritem. Res neverjetno, s kakšno željo so igrali moji varovanci, nadaljevati moramo s tem delom. Mario Götze se odlično znajde, vedno ima pravo rešitev, igra enostavno in učinkovito," je bil do ušes nasmejan nemški selektor Joachim Löw, ki se zaveda, da bo drugo leto na evropskem prvenstvu uspeh le naslov. Na zadnjih dveh velikih tekmovanjih je Nemcem le malo zmanjkalo.

"Azzurri" v Bariju odvzeli skalp Špancem
Italijani so se brez zadržkov lotili aktualnih evropskih in svetovnih prvakov, že v 4. minuti je vrata z dobrih 20 metrov le za las zgrešil Daniele De Rossi. Španci so v obrambi igrali zelo zaspano, kazen pa je sledila v 11. minuti, ko je Riccardo Montolivo po podaji z leve zvito premagal nemočnega Ikerja Casillasa in svojo ekipo popeljal v vodstvo. Že nekaj trenutkov kasneje se je poškodoval Fernando Torres in svoje mesto na zelenici prepustil Fernandu Llorenteju. Po vodilnem zadetku so se Italijani povlekli v obrambo in še pred iztekom polčasa dovolili izenačenje. Giorgio Chiellini je v eni izmed španskih akcij v kazenskem prostoru podrl Llorenteja, z bele točke pa je izid poravnal Xabi Alonso.

V nadaljevanju je raven igre precej upadla, gledalci so bili priča festivalu podaj, ki pa niso privedle do izrazitejših priložnosti. Vseeno so Italijani proti koncu tekme močneje pritisnili in v 84. minuti dosegli zmagoviti zadetek. Alberto Aquilani je sprožil proti vratom, okroglo usnje pa je po srečnem odboju pristalo v mreži.

Pogrebnjak usoden za Srbe
Srbska nogometna reprezentanca, tekmica slovenske izbrane vrste v kvalifikacijah za nastop na evropskem prvenstvu, je v Moskvi izgubila z Rusijo. Edini gol na tekmi je v 53. minuti dosegel Pavel Pogrebnjak, ki je vstopil sredi prvega polčasa namesto poškodovanega Aleksandra Keržakova. Strel Romana Pavljučenka je vratar Bojan Jorgačević komaj obranil, Pogrebnjak pa je odbito žogo pospravil v prazno mrežo.

Fifa dosmrtno suspendirala šest sodnikov
Mednarodna nogometna zveza je dosmrtno suspendirala šest sodnikov zaradi nameščanja izidov na prijateljskih tekmah. Za vedno so prepoved delovanja v nogometu dobili Siniša Zrnić, Kenan Bajramović in Rizah Ridalović iz Bosne in Hercegovine ter Madžari Kolos Lengyel, Janos Csak in Krisztian Selmeczi.

Šesterica sodnikov je sodelovala pri dogovarjanju o izidih tekem na turnirju v Antaliji 9. februarja letos. Vse gole dvobojev med Bolivijo in Latvijo (2:1) ter Estonijo in Bolgarijo (2:2) so dosegli z enajstmetrovkami.