Real Madrid – zmagovalec evropskega superpokala za sezono 2022/23. Foto: Reuters

Real iz Madrida in Eintracht iz Frankfurta sta se v Helsinkih pomerila prvič po 62 letih. Pred srednim obračunom evropskega superpokala sta se pomerila v finalu Pokala državnih prvakov leta 1960, ko so bili v Glasgowu Madridčani boljši s kar 7:3. Trikrat je v polno zadel Alfredo Di Stefano, kar štirikrat Ferenc Puskas.

Tokrat končni izid ni bil tako visok, a razplet enak: zmaga kraljevega kluba, potem ko sta se med strelce vpisala David Alaba in Karim Benzema. To je bil za Real peti osvojeni superpokal v zgodovini, prvi po letu 2017, ko je v Skopju z 2:1 ugnal Manchester United. Po petkrat sta omenjeno lovoriko osvojila še Milan in Barcelona.

Eintracht bo skušal negativen niz rezultatov popraviti v naslednjem krogu Bundeslige, ko bo v Berlinu gostoval pri Herthi, medtem ko bo madridski Real branjenje španske krone v La ligi začel ta konec tedna v gosteh proti Almerii.

Takole je David Alaba potisnil žogo v mrežo za 1:0. Foto: Reuters

Nemci sprva nevarnejši, Španci nato prevzeli pobudo
Srečanje so v hladnejših Helsinkih nekoliko bolje odprli Nemci, ki so v uvodnih minutah pokazali nekoliko več želje, po dobrih desetih minutah je Jesper Lindstrøm iz prepovedanega položaja nastreljal Realovega vratarja Thibauta Courtoisa, kmalu zatem se je v imenitni priložnosti znašel še Daichi Kamada, a je imel tudi tokrat zadnjo besedo belgijski vratar. Najlepšo priložnost prvega polčasa je v 17. minuti zapravil Vinicius Junior. Napadalca madridskega kolektiva je v kazenskem prostoru lepo zaposlil Karim Benzema. Brazilec je natančno plasiral žogo v spodnji desni kot, a mu je veselje z drsečim štartom na golovi črti preprečil branilec Tuta.

Karim Benzema je rutinirano zadel za 2:0. To je bil za izjemnega francoskega napadalca v dresu madridskega Reala že 324. gol na 606. uradnem nastopu za klub. S tem golom je na klubski lestvici strelcev z drugega mesta izrinil Raúla Gonzaleza. Več jih je za kraljevi klub dosegel le Cristiano Ronaldo (450). Foto: Reuters

Alaba zatresel prazno mrežo
Vinicius je nevarno sprožil še v 37. minuti z dobrih 15 metrov, izvrstno se je izkazal vratar Kevin Trapp, ki pa je že takoj zatem žogo pobral iz svoje mreže. Po dveh podajah z glavo – ključna je bila povratna podaja Casemira ob gol-avtovi črti – je David Alaba brez najmanjših težav iz bližine zatresel prazno mrežo za 1:0. V zaključku polčasa so Španci dobili boj na sredini igrišča, 'skrili' so žogo nasprotniku, še pred odmorom bi lahko Benzema podvojil vodstvo svoje ekipe, a je njegov projektil iz bližine zletel mimo desne Trappove vratnice.

Med strelci tudi Benzema
Prevlada Madridčanov se je nadaljevala tudi v drugem polčasu, Eintrachtova obramba je bila vseskozi na preizkušnji, Trapp je moral biti vselej oprezen, v 55. minuti je ubranil poskus Viniciusa, dobrih pet minut pozneje je Casemiro stresel okvir gola. V 65. minuti se je nemška mreža vendarle zatresla še drugič, med strelce pa se je vpisal – kdo drug kot – Benzema. Francoski ostrostrelec je po lepi Viniciusovi podaji rutinirano premagal Trappa za 2:0.

Eintracht brez pravih možnosti
Nemški kolektiv pravih možnosti za vrnitev ali nemara celo preobrat ni imel. Precej izkušenejša ekipa Carla Ancelottija (italijanski strateg je postal prvi, ki je evropski superpokal dvignil štirikrat – dvakrat z Milanom, dvakrat z Realom) je mirno nadzorovala potek preostalega dela srečanja, storila je dovolj, da je svojo mrežo ohranila nedotaknjeno in se še petič v zgodovini veselila osvojitve evropskega superpokala. Eintrachtu tako ostaja grenek priokus ob začetku nove sezone: v uvodnem krogu Bundeslige ga je s kar 6:1 povozil Bayern, rane je nato na Finskem osolil še Real.