Trenutek, po katerem je sodnik Juan Martinez Munuera pokazal na enajstmetrovko. Foto: Reuters

Na vrhu španskega prvenstva sicer ostaja "La Real" – kraljevi klub iz Donostie/San Sebastiana, ki je v nedeljo zvečer z visokih 4:1 odpravil Huesco. Za visoko zmago Baskov je v 1. polčasu zadel Mikel Oyarzabal, potem ko je izkoristil najstrožjo kazen po igranju Pabla Maffea z roko.

V prvi minuti drugega polčasa je z glavo izenačil Rafael Mir, toda veselje gostov je trajalo vsega osem minut, saj je drugič, tokrat z glavo, zadel Oyarzabal. Sociedad je v nadaljevanju prevladoval, po en zadetek sta za končnih 4:1 prispevala še Portu in Alexander Isak.

S 14 točkami so Baski zavzeli vrh prvenstvene lestvice, a imajo odigrano tekmo več od madridskega Reala. Priložnost, da bi se na vrhu izenačili s Sociedadom, so imeli tudi nogometaši Villarreala, a so se v Cadizu proti tamkajšnjemu novemu prvoligašu razšli brez zadetkov.

Udaren uvod na el clasicu
El clasico je bil dinamičen in začinjen s številnimi priložnostmi. Že uvod v srečanje je bil udaren, saj sta bila dva gola dosežena že v prvih osmih minutah. Vodilni gol Federica Valverdeja je izničil Ansu Fati, ki je postal najmlajši strelec v zgodovini obračunov Barcelone in Reala. V prvem polčasu sta imeli obe ekipi še nekaj priložnosti, a sta blestela oba vratarja.

Čeprav je drugi del bolje začela Barcelona, so do vodstva prišli Madridčani. Sodnik Juan Martinez Munuera je po vlečenju Sergia Ramosa za dres in ogledu videa pokazal na belo točko, s katere je bil branilec Reala neusmiljen. V 90. minuti je s strelom na prazen gol za tri točke in začasno vodstvo na lestvici poskrbel rezervist Luka Modrić.

Fati z vrha knjige rekordov izrinil Raula
Madridčani so povedli že v peti minuti. V protinapadu je žoga prišla do Karima Benzemaja, ki je lepo podal v prazen prostor do Valverdeja. 22-letni Urugvajec je bil neusmiljen z diagonalnim strelom s sedmih metrov v malo mrežico vratarja Neta.

Na odgovor Kataloncev ni bilo treba čakati dolgo. Tri minute pozneje je Lionel Messi v svojem slogu na levi strani našel Jordija Albo. Ta je v šprintu milimetrsko natančno podal v sredino, kjer je žogo pričakal Fati in jo iz neposredne bližine zabil v gol Madridčanov. S tem je pri 17 letih in 359 dneh postal najmlajši strelec v zgodovini el clasicov. Predtem je bil rekorder Raul (18 let, 95 dni).

V zaporednih napadih izjemni obrambi Courtoisa in Neta
V 24. minuti se je Messi po lepem preigravanju sam znašel pred vratarjem Reala, a je Thibaut Courtois njegov strel čudežno ubranil. V protinapadu se je v dvoboju na štiri oči pred Netom znašel Benzema, vendar se je tokrat izkazal vratar Barcelone.

Real Madrid s 3:1 dobil el clasico v Barceloni

V 28. minuti je po dvoboju s Casemirom v kazenskem prostoru padel Messi. Sodnik ni zapiskal, a je nekaj trenutkov pozneje ustavil igro in se posvetoval s sodnikom za videotehnologijo. Na belo točko ni pokazal. Casemiro je najprej zadel žogo, toda nato je podrl tudi argentinskega zvezdnika.

Lenglet nesrečnik Barcelone
Drugi polčas je podjetneje začela Barcelona. Prvo lepo priložnost je po podaji Fatija zapravil Philippe Coutinho, ki je z glavo iz idealnega položaja streljal za las mimo gola.

Drugič je bil VAR na delu v 60. minuti. Po predložku je Clement Lenglet v kazenskem prostoru povlekel za dres Ramosa, proti kateremu je letela žoga. Branilec Reala je hitro padel na tla in zahteval enajstmetrovko. Iz videosobe so pozvali k ogledu posnetka, sodnik pa se je odločil za najstrožjo kazen. V gol jo je pretvoril Ramos, ki je unovčil zadnjih 25 strelov z bele točke.

Koeman čakal z menjavami do 82. minute
Barcelona je v končnici skušala napadati, a je madridska obramba na čelu s Courtoisom vse poskuse dokaj zlahka nevtralizirala. Čudna je bila tudi odločitev trenerja Ronalda Koemana, ki je do prve menjave čakal do 82. minute. Takrat je izvedel kar trojno. Na drugi strani je imel v 85. prvo zaključno žogo Toni Kroos, ki pa mu je Neto zaustavil dva strela. Tik zatem je lepo priložnost zapravil še Ramos.

V 90. minuti je Vinicius po prodoru zvabil Neta z golove črte. Žoga je prišla do Rodryga, ki jo je podal do Modrića. Hrvat, ki je v igro vstopil sredi drugega polčasa, je žogo pospravil v prazno mrežo in dokončno odločil srečanje ter povzročil Kataloncem drugi poraz zapored.

Koeman besnel nad sodnikom
"Zame to ni enajstmerovka. Rekel sem sodniku, da upam, da mi bo nekega dne razložil, kako VAR deluje tukaj v Španiji. Igrali smo pet tekem in na vseh je bil VAR uporabljen le proti Barceloni. Ni bil uporabljen, ko je bila enajstmetrovka po prekršku nad Messijem proti Sevilli, ni bil uporabljen proti Getafeju za dva groba prekrška za rdeči karton prejšnji teden," je bil ogorčen Koeman.

"Pogledal sem si posnetek. Najprej je bil prekršek Ramosa nad Lengletom. Res je Lenglet držal njegov dres, toda ne veliko. Če tako držiš dres nekoga, boš padel naprej, ne nazaj," je povedal Koeman, ki je bil zadovoljen s predstavo svojega moštva. "Igrali smo dobro in si ustvarjali priložnosti. Tudi v drugem delu smo bili dobri. Težko je to razumeti, nismo si zaslužili poraza. Do enajstmetrovke smo igrali dobro."

Madridčani v el clasicih povedli s 97:96
Real iz Madrida je povedel s 97:96 na tekmah z Barcelono (52 remijev) ter dosegel prvo zmago po dveh presenetljivih porazih doma s Cadizom v španskem prvenstvu in Šahtarjem v Ligi prvakov.