Jan Oblak je na 27 tekmah La Lige ubranil 74 odstotkov strelov, njegovo 10-letno povprečje pri Atleticu pa je 78,2 odstotka ubranjenih strelov. V Ligi prvakov brani letos 77-odstotno, medtem ko je karierno v evropskih tekmovanjih Atletica ustavil 78,5 odstotka strelov. Foto: Reuters

Za Janom Oblakom je nenavaden teden, ko je bil ob polomu Atletov v Bilbau kljub trem prejetim golom ena redkih svetlih izjem. Vendar sočasno se je izpostavilo zanj neobičajno številko – z 1,2 prejetega gola na tekmo je Škofjeločan na poti k najslabši sezoni v karieri!

Pred dvema letoma je v sezoni 2021/22 prejel 57 golov na 51 tekmah oziroma 1,12 gola na tekmo, pri čemer je zgolj 16-krat ohranil mrežo nedotaknjeno v vseh tekmovanjih. Po nedeljski tekmi z Betisom je Oblak v tekoči klubski sezoni pri 40 tekmah, na katerih je prejel 48 golov, le 12-krat pa je ostal nepremagan.

V zadnjem desetletju največkrat ostal nepremagan

Kot v odgovor je v petek prišla Transfermarktova lestvica, kdo so vratarji, ki so v zadnjih desetih letih največkrat ohranili nedotaknjeno mrežo v eni izmed petih največjih lig Evrope. Med deseterico so dva Brazilca, dva Nemca in tudi dva Slovenca: Samir Handanović je sedmi s 145 zaklenjenimi vrati na 390 ligaških tekmah Interja v Serie A.

Proti vrhu si sledijo David De Gea, Ederson, Thibaut Courtoi, Andre Marc-André ter Stegen, Manuel Neuer in prav na vrhu Jan Oblak, ki je na 431 tekmah španske prve lige kar 203-krat ohranil mrežo Atletica nedotaknjeno.

Carvalho potrdil ranljivost z razdalje

V nedeljo je ranjeni Atletico gostil Betis in ob polčasu kljub zapravljeni 11-m vodil z 2:0. Vendar zeleno-beli gostje iz Seville niso odnehali in so prek Williama Carvalha v 62. minuti znižali na 2:1. 31-letni Portugalec je matiral Oblaka s pravcatim evrogolom z več kot 20 metrov in počistil pajčevino iz levega zgornjega kota. To je bil že osmi prvenstveni gol zunaj kazenskega prostora, ki ga prejel Oblak, kar je največ med vsemi vratarji v letošnji La Ligi.

A na koncu je prav Oblak v 79. minuti preprečil vrnitev Betisa in izenačenje na 2:2. Po prekinitvi v 79. minuti je po odbiti žogi do strela prišel argentinski reprezentant Guido Rodriguez, kljub zakritemu pogledu pa je škofjeloška hobotnica s konicami prstov žogo preusmeril v vratnico, nato je Oblak že stal ob okvirju, da bi preprečil zadetek iz odbitka.

Na isti tekmi torej žrtev golaza z razdalje, kar je ob trenutni Atleticovi obrambi očitna hiba, sočasno junak prepotrebne zmage za rdeče-bele. Četa Diega Simeoneja je dobila zgolj dve od zadnjih osmih tekem, zgolj enkrat na zadnjih devetih srečanjih pa je Oblak ostal nepremagan.

Tudi Oblaka žulijo goli zunaj 16 m

Po tekmi je kot eden izmed kapetanov Atletica stopil pred televizijske kamere in spregovoril tudi o nenavadnih številkah.

"Poznamo številke. Da, kar nekaj je golov zunaj 16-metrskega prostora – preveč. Nimamo veliko časa za treninge, ker je toliko tekem. Velikokrat ti goli padejo, ker včasih ne vidim pravočasno strela ali ker sem na tleh. Izboljšati se moramo. Morda malo več agresivnosti, ne čakati, ampak iti ven na igralca z žogo," se je osmih prejetih golov z razdalje dotaknil Oblak. "Gol je padel in vedno sem žalosten, ko se to zgodi, a poskušam narediti vse, kar je v moji moči, rešiti čim več in to bom počel, dokler bom še tukaj."

Šeško pred tekmo leta prispeval prvo podajo

Na 31. tekmi v dresu Leipziga je Šeško prvič podal, predtem je na 30 tekmah dosegel 10 golov. Na prvi tekmi proti Madridu je bil glavna nevarnost, a ostal brez gola. Bo na Santiago Bernabeuu uresničil svoje sanje? Foto: AP

Pred povratno domačo tekmo osmine finala Lige prvakov z Interjem (0:1) čaka Atletico še obisk Cadiza. Že predtem v sredo bo Oblak lahko v svojem mestu na delu videl svojega prvega napadalnega aduta na junijskem Euru 2024. V sredo bo v Madridu namreč povratna tekma osmine finala Real Madrid – Leipzig.

Benjamin Šeško ohranja vrhunsko napadalno formo, le da je v soboto poskrbel za statistično spremembo. V 30. minuti je zaposlil Danija Olma za izenačenje pri Bochumu, kar je prva podaja Šeška v dresu Leipziga, tako v Bundesligi kot v vseh tekmovanjih. V 65. minuti je bil Radečan zamenjan, nato so rdeči biki ob igralcu več zmagali s 4:1. Na zadnjih sedmih tekmah je Šeško dosegel štiri gole in prispeval omenjeno prvo podajo ter bo bržkone v sredo znova glavna nevarnost za vrata Madrida.

Šporar poskrbel za remi zelenih na Kreti

Šeško, Verbič in Gnezda Čerin v ligo za prvaka Grčije vstopajo s četrtega izhodišča. Olympiakos ima točko več, AEK tri in vodilni PAOK štiri. Foto: EPA

V kvalifikacijah je ob Šešku napadalni dvojec tvoril Andraž Šporar, ki se je zadnje tedne ukvarjal z zdravstvenimi težavami in posledičnim pomanjkanjem igre. V nedeljo je Panathinaikos gostoval na Kreti pri OFI-ju, ki je dvakrat vodil, na koncu pa je prav rezervist Šporar poskrbel za delitev točk. V igro je Špoki vstopil v 70. minuti, v 83. minuti pa je z desnico zadel za končnih 2:2, kar je njegov sedmi prvenstveni gol in skupno 12. v sezoni, predvsem pa prvi ligaški po začetku januarja.

Pri zelenih je Adam Gnezda Čerin odigral vso tekmo, medtem ko je bil Benjamin Verbič zunaj postave, a naj bi se v kratkem vrnil v rotacijo. Panathinaikos je sicer le s točko zdrsnil na 4. mesto grške superlige, kjer vodilni kvartet PAOK, AEK, Olympiakos in Panathinaikos ločijo zgolj štiri točke. S 26. krogom se je iztekel redni del, zdaj pa najboljšo šesterico, v kateri sta še Aris in Lamia, čaka liga za prvaka, kjer ne bo manjkalo medsebojnih derbijev.

Janža do druge, Stojanović do prve podaje

V napadalno statistiko konca tedna sta se od Kekovih izbrancev s podajo vpisala še bočna branilca. Najprej levi bočni branilec Erik Janža na Poljskem. Nato še, v reprezentanci sicer desno krilo, Petar Stojanović.

Erik Janža je med kvalifikacijami postal prva Kekova izbira na levem boku začetne enajsterice. 30-letnik iz Puževcev je letos odigral le 13 tekem za Gornik, saj ga je sprva mučila poškodba kolena, zaradi rdečega kartona pa je moral izpustiti kar tri ligaške tekme. Foto: Ervin Čurlič

Janža se je proti Jagielloniii vrnil v vlogo kapetana Gornika in v 24. minuti s svojo drugo podajo sezone zaposlil strelca Damiana Rasaka. Na koncu je Gornik slavil z 2:1, ključno podajo je prispeval Lukas Podolski, s čimer klub iz Zabrza ostaja na lovu za vrh lestvice poljske Ekstraklase, v kar sta vpletena tudi Blaž Kramer (Legia Varšava) in Luka Zahović (Pogon Szczecin). Zadnji je sicer obsedel na klopi za rezerviste v vseh treh dosedanjih spomladanskih krogih, s čimer se mu ob učinkovitih slovenskih napadalcih izmika mesto med 23 potniki za Euro 2024.

Zagotovo bo v Nemčiji igral Stojanović, od igre katerega je v igri slovenske reprezentance veliko odvistno tako v napadu kot obrambi, tako v dobrem kot slabem. Letošnja sezona v Sampdorii zanj osebno ni dobra, vmes je izgubil mesto v udarni postavi, se občasno vrnil in znova obsedel na klopi.

V nedeljo je bil prestavljen v reprezentančno vlogo desnega krila na sredini: odigral je celotno tekmo, prejel šesti rumeni karton sezone, v 80. minuti pa dočakal prvo podajo za zadetek. Valerio Verre je po njegovi podaji zadel za končnih 3:1 proti Feralpisalu. Najboljša Stojanovićeva predstava sezone in ob spremembi Sampdoriinega sistema v 3-5-2 verjetno tudi pravi položaj zanj.