Andres Vombergar je konec oktobra prejšnjo argentinsko sezono sklenil s tremi goli v zadnjih dveh krogih, zdaj pa je zadel v prvem krogu. Za San Lorenzo je sicer zadel tudi ob krstnem nastopu pred natanko pol leta. Foto: Twitter/@SanLorenzo

Kakor je končal prejšnjo sezono, je tudi začel novo sezono. Z golom. Andres Vombergar je bil znova junak San Lorenza, ki je v 1. krogu novega argentinskega prvenstva (27 tekem do konca julija) z 1:0 pred polnim Nuevo Gasometrom ugnal Arsenal. V 57. minuti je Martegani v kazenskem prostoru našel Bareira, ki ga je nasprotni vratar zrušil, a še predtem je paragvajski napadalec oddal podajo za argentinskega Slovenca. S spodkopano žogo je Vombergar našel elegantno rešitev za vodilni in na koncu edini gol tekme.

Če začne tekmo: gol na 108 minut igre

Arsenal de Sarandí (leta 1957 ustanovljen klub bratov Grondona po zgledu londonskega Arsenala) je zaman zahteval prepovedani položaj Vombergarja, ki je v 72. minuti ob ovacijah 45 tisoč gledalcev zapustil zelenico domačega stadiona. Argentinski Slovenec je še naprej izjemno učinkovit: iz zadnjih 5 strelov v okvir vrat je na ligaških tekmah namreč dosegel kar 4 gole.

Vestni statistiki so poudarili, da je prav vseh 7 golov za San Lorenzo zabil, ko je začel tekmo v prvi postavi, kar pa se je v pol leta na 18 tekmah zgodilo zgolj devetkrat. Če začne tekmo, nato Vombergar za gol potrebuje 108 minut igre.

"V prejšnjem prvenstvu je bilo sprva težko, odprlo se je šele ob koncu, zdaj smo tako že začeli in upam, da bomo tako nadaljevali," je 28-letnik iz Matanze v predmestju Buenos Airesa izrazil željo, da bodo svetniki tokrat krojili vrh lestvice in ne šele kot lani ob koncu ujeli ritem ter se v zadnjem krogu uvrstili v celinsko tekmovanje. "V velikem klubu, kot je San Lorenzo, so cilji najvišji: imamo Copa Sudamericana, prvenstvo in pokal Argentine ter gremo na vse."

Brazilija in Vasco? "Srečen sem v San Lorenzu."

A navijači enega izmed petih velikih klubov v Buenos Airesu se bojijo, da bi klub lahko prodal Slovenca. Pojavile so se govorice, da se zanj zanima brazilski velikan Vasco da Gama, ki je v lasti skupine 777, ki je po svetu vpeta v lastništvo sedmih različnih klubov, tudi Genoe in Seville.

"Ničesar ne vem. Srečen sem v San Lorenzu, kjer imam pogodbo še za eno leto. Dolgo sem bil odsoten od doma, zdaj pa sem z družino, prijatelji in pri Ciclónu, kar je neverjetno," je Vombergar izrazil željo, da ostane del ciklona, kar je vzdevek San Lorenza.

Luka Zahović igra tretjo sezono za Pogon Szczecin, s katero se mu poleti izteka pogodba. Prvo leto je prispeval 3 gole in 3 podaje, lani 11 zadetkov in 5 asistenc, letos pa je na polovici sezone pri 9 golih in 2 podajah. Foto: Instagram

Zahovićev gol za 3:2 na koncu ni bil zmagovit

Pretekli konec tedna je zadel še en napadalec iz izbrane vrste Matjaža Keka, ki se bori za vlogo aduta s klopi. Po zimskem predahu se je nadaljevalo prvenstvo na Poljskem, kjer je bil Luka Zahović eden izmed akterjev dramatične tekme Widzev Lodž – Pogon Szczecin. Derbi med tretjim in četrtim klubom Ekstraklase se je razživel v zadnje pol ure, ravno po vstopu Slovenca pri 1:0 v 60. minuti za njegov Pogon. Po treh golih v naslednjih 20 minutah je bilo izenačeno na 2:2, ko je v 86. minuti Zahović vtekel v kazenski prostor Widzewa in z desnico spretno zadel za 3:2.

Dolgo je kazalo, da bo četrti Zahovićev prvenstveni gol tudi zmagoviti, a so v 98. minuti gostitelji po VAR-u prišli do najstrožje kazni, ki so jo tudi izkoristili in drama v Lodžu se je končala s 3:3. Kluba sta izenačena pri 30 točkah, a v boju za Evropsko ligo jima za ovratnik diha kopica klubov. 27-letni Zahović je sicer na 24 tekmah za Pogon do zdaj zbral 9 golov in 2 podaji.

Celar tokrat podal za remi Lugana

Enak izkupiček, a izključno na ligaških tekmah v Švici je imel Žan Celar, ki pa je v soboto dodal tretjo podajo sezone. Njegov Lugano je doma gostil Grasshoppers Zürich in zaostajal več kot pol tekme, dokler ni Celar v 88. minuti izmenjal dvojne podaje z Argentincem Alisedo, ki je zadel za končnih 1:1. 23-letnik iz Voklega se je zagradil kot pravi sidraš in vrnil žogo za izenačenje ter točko, s katero se je Lugano obdržal na 2. mestu Superlige.

Celar si sicer ne deli več vodstva na lestvici strelcev, saj mu je Jean-Pierre Nsame s hat-trickom za vodilni Young Boys pobegnil za tri gole.

Rezervni napadalci Slovenije so dobro zakorakali v leto 2023, kar daje selektorju Matjažu Keku marca na začetku kvalifikacij več možnosti v napadu, kjer sta sicer kot prvi izbiri zasidrana Benjamin Šeško in Andraž Šporar. Do Kazahstana in San Marina pa Kek čaka še na večji napadalni učinek vezistov.

Oblak zaklenil vrata pred Osasuno

Za obrambo bo poskrbel kapetan Jan Oblak. Po bridko izgubljenem derbiju v španskem pokalu proti Realu (1:3) se je v nedeljo Škofjeločan proslavil pri Osasuni, ko je bil s štirimi obrambami drugi najbolje ocenjeni igralec Atletica, ki je slavil z 1:0. Sedmič v La Ligi in enajstič na 27 klubskih tekmah sezone je Oblak ohranil mrežo nedotaknjeno in omogočil, da se je Atletico Madrid končno malce utrdil na 4. mestu španskega prvenstva, kar mu prinaša vnovičen nastop v Ligi prvakov. Brez evropskih in zdaj tudi pokalnih obveznosti do konca sezone se bodo Oblak in soigralci zdaj posvetili le temu cilju. Posledično bo kapetan Slovenije tudi precej manj obremenjen s tekmami, kot je bilo zanj običajno v preteklih letih.

Po porazu proti Realu Madridu v podaljšku pokala je bil Oblak jezen zaradi izključitve njegovega dobrega prijatelja Stefana Savića. Foto: Reuters