Etien Velikonja je vstopil v 79. minuti, v sodnikovem podaljšku pa je s peto odločil srečanje v Ljudskem vrtu. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Agim Ibraimi je bil krivec pri zadetku Rangersov, toda odkupil se je z zadetkom v 52. minuti. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Darko Milanič in Ally McCoist
Ally McCoist je moral seči v roko Darku Milaniču. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Navijači Maribora
Na tribunah je bilo po koncu tekme sijajno vzdušje. Drugi polčas je zares navdušil številne navijače vijoličastih. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Evropsko ligo.

Vroč večer v Ljudskem vrtu - tekma se je začela pri 29 stopinjah - je vrhunec doživel v 92. minuti po akciji Dejana Mezge in imenitnem golu rezervista Etiena Velikonje. Slovenski prvaki so v drugem polčasu povsem prevladovali in bi lahko zmagali s še višjo prednostjo, toda poznala se je odsotnost Marcosa Tavaresa. Po prvem delu sicer ni kazalo na ugoden razplet, saj so Rangersi izkoristili neodločnost tekmecev in v 32. minuti povedli. V 52. minuti je z natančnim strelom izenačil Agim Ibraimi in napovedal preobrat. Povratna tekma bo naslednji četrtek, na njej pa zaradi kartonov ne bo smel igrati Aleš Mejač.

Jelavić ni bil pri strelu
Maribor je takoj krenil na polno in že v uvodnem napadu je bilo vroče v kazenskem prostoru ekipe iz Glasgowa, saj je Aleš Mertelj sprožil strel proti vratom. V 7. minuti je z desne strani poskusil Dalibor Volaš, žoga pa je zletela pol metra čez gol. Škotski prvaki so nato le vzpostavili ravnotežje in postajali vedno bolj nevarni. Nikica Jelavić je po akciji s kota prvi ogrozil mariborski gol in imel po prodoru Juana Manuela Ortiza kmalu novo (pol) priložnost.

Ortiz kaznoval neodločnost mariborske obrambe
Po dobre pol ure je Ljudski vrt obnemel. Kirk Broadfoot je na desni strani iz igre vrgel Ibraimija in podal pred gol, kjer je neodločnost obrambe izkoristil Ortiz, ki je le podstavil nogo. Že v naslednji minuti bi bilo vodstvo gostov lahko še višje. Jelavić je stekel pred vrata, vendar zgrešil. Maribor, ki je imel v prvem delu večjo posest žoge (57:43), je imel pred odmorom najlepšo priložnost za izenačenje v 39. minuti, ko je Mezga s prostega strela lepo meril v desni kot in zgrešil le za nekaj centimetrov.

Odsotnost kapetana se je poznala
Med odmorom so se slovenski prvaki še bolj zavedali, da bo treba pred gostovanjem na Ibrox Parku doseči kakšen zadetek že v Ljudskem vrtu. V 52. minuti se je le odprlo. Z roba kazenskega prostora je z levico natančno Ibraimi meril in izenačil izid. Odločnost vijoličnih borcev je bila očitna, žal pa ob odsotnosti poškodovanega Tavaresa kar ni bilo prave učinkovitosti. V 57. minuti je Berič nevarno zapretil z glavo, po izteku 60 minut pa je dolgo podajo Ibraimija poskušal z glavo v zadetek spremeniti še Volaš, toda McGregor je s skrajnimi močmi žogo odbil.

Če ni šlo z glavo, je šlo s peto
V 70. minuti je Mezga lepo preigraval na desnem krilu in podal do Ibraimija, ki bi morda z levo nogo smrtonostno ustrelil proti vratom, toda z desnico je žogo povsem zgrešil. Nova priložnost se je kmalu ponudila s prostega strela, Mezga je žogo poslal tik ob levi vratnici. Kazalo je na remi, ko je v sodnikovem podaljšku prišel vrhunec. Mezga je opravil veliko delo, prodrl v kazenski prostor in podal Velikonji, ki je v slogu največjih nogometnih genijev s peto žogo preusmeril v mrežo.
McCoist razočaran
"Že od prve minute se je pokazalo, da igralci imajo željo. Postavitev Škotov v prvem polčasu na sredini igrišča nam ni omogočila igre, v drugem polčasu nam je ta sprememba šla na roko. Po prejetem zadetku nas je bilo kar strah. V slačilnici smo se pomenili in v drugem polčasu začeli napadati, gol Etiena Velikonje je plod prizadevanj. Na Škotskem nas čaka drugačen tekmec. Ta bo jurišal, mi pa moramo izkoristiti priložnosti, ki nam jih bo ponudil," je bil zadovoljen Darko Milanič.

Ally McCoist je bil precej bolj kislega obraza: "Razočarani smo. Ob polčasu smo bili v ugodnem položaju, morali bi nadaljevati na tej točki, a nam ni uspelo. Pričakujem, da bo tudi druga tekma tako odprta in da si bomo priigrali nekaj priložnosti. Ob polčasu sem menjal, ker sem pričakoval, da bo Steven Naismith dobil rdeči karton. Odgovornosti za prvi zadetek Maribora ne bi pripisoval nikomur. Zmagujemo kot ekipa in izgubljamo kot ekipa. O vročini ne bi govoril, saj je bilo vroče za oboje enako."