Slavje slovenskih  nogometašev in navijačev ob zadetku Sebastjana Cimerotića. Foto: MMC RTV SLO
Slavje slovenskih nogometašev in navijačev ob zadetku Sebastjana Cimerotića. Foto: MMC RTV SLO

Eno najodmevnejših in najprestižnejših slovenskih nogometnih zmag so zasenčili intrigantski dogodki na tribunah in v okolici, v katerih so v glavnih vlogah nastopali divji slovenski navijači. Ti so uprizorili pravi festival primitivizma, ob katerem je bila italijanska javnost globoko šokirana. Goreče bakle na igrišču, vdor navijača med igro, prekinitve tekme, žalitve nacionalnih simbolov, nestrpne politične parole, pretepi s policijo, nekulturno skandiranje ... Vse to so v Trstu demonstrirali slovenski nogometni huligani. Nogometni Sloveniji ne preostane drugega, kot da tudi v tem pogledu sledi evropskim zgledom in civilizira ter kultivira svoje navijače. Osnovno šolo bo seveda treba opraviti doma: v ligi, ki zaradi mahinacij in špekulacij ne bo spodbujevalec mednarodnih škandalov slovenskih navijačev.

Franci Božič, 23. avgusta 2002, Delo
Zadetek Cimerotića v Trstu
Zahović miril razgrete navijače v Trstu
Vdor slovenskega navijača na igrišče v Trstu
Konec tekme Italija - Slovenija v Trstu

Na prvem srečanju po svetovnem prvenstvu v Južni Koreji in na Japonskem je Slovenija dosegla presenetljivo in odmevno zmago. Prenovljena slovenska ekipa pod vodstvom novega (starega) selektorja Bojana Prašnikarja je predvsem v prvem polčasu pokazala vrhunsko igro in slavila zmago z 1:0. Italijanom ni dovolila razviti igre, bila je boljša v vseh pogledih, posledica pa je bil edini zadetek na tekmi.

11.100; Cimerotić 32.

Italija: Buffon, Panucci (46./Materazzi), Coco (76./Zauri), Di Biagio (46./Gattuso), Cannavaro (46./Iuliano), Nesta, Del Piero (46./Marazzina), Tommasi (46./Ambrosini), Inzaghi (46./Di Vaio), Doni, Brighi (46./Oddo).
Slovenija: Dabanović, S. Gajser (88./M. Mavrič), Karić (71./N. Čeh), Vugdalić, Bulajić, Cipot, Šukalo (67./Radosavljević), Pavlin, Zahović (90./Žlogar), Šiljak (83./Fileković), Cimerotić (45./Ačimović).

Sodnik: Bernhard Brugger (Avstrija)
Pred približno 3.000 glasnimi slovenskimi navijači so se Prašnikarjevi varovanci počutili (skoraj) kot doma. Že v 4. minuti so izvedli lep napad, Sebastjan Cimerotić je podal žogo na desno stran Zlatku Zahoviću, ta je pred golom poskušal najti Ermina Šiljaka, a je bila njegova podaja malo premočna.
Slovenci so imeli v prvem delu polčasa več žogo v nogah in si pripravili še nekaj priložnosti. V 24. minuti sta se dve ponudili Šiljaku. Prvič je po kotu njegov strel z glavo Gianluigi Buffon ubranil, v nadaljevanju akcije pa je zadel enega izmed domačih branilcev. Pobuda gostov je bila kronana v 32. minuti. Zahovič je na levi strani našel Cimerotića, ta je v svojem slogu osmešil zvezdnika Christiana Panuccija in poslal žogo mimo Buffona v mrežo.

Številne menjave
Italijani so bili v prvem polčasu popolnoma nemočni. Pripravili so si le eno resnejšo priložnost, ki je Matteo Brighi ni izkoristil. Giovanni Trapattoni je ob odmoru opravil kar sedem menjav, njegovi nogometaši pa so zaigrali bolje. Cristiano Doni je takoj na začetku drugega dela iz težkega položaja zadel prečko, isti igralec pa je imel priložnosti tudi v 70. minuti, ko se je izkazal slovenski vratar Mladen Dabanović, in 76. minuti, ko je s prostega strela streljal čez gol. Kljub veliki premoči gostiteljem ni uspelo izenačiti. Borbena slovenska obramba je zdržala vse pritiske in zmaga je odšla čez mejo.

To je bila zadnja tekma, ki jo je za televizijo RAI komentiral legendarni komentator Bruno Pizzul. Videmčan je bil predtem vse od svetovnega prvenstva leta 1986 glavni komentator tekem italijanske reprezentance. Ob njegovem slovesu od mikrofona so se ga s transparenti na tribunah spomnili tudi navijači (glej konec zadnjega posnetka na desni).

Navijači se niso znali brzdati
Precej grenkega priokusa je ostalo zaradi izgredov slovenskih navijačev, ki so zaradi metanja bakel na igrišče nekajkrat prekinili tekmo. Miriti so jih morali tudi slovenski nogometaši. Sredi drugega polčasa je ob menjavi Goran Šukalo-Aleksander Radosavljević na stadion pritekel eden od navijačev s slovensko zastavo, nato pa stekel nazaj proti tribuni, vendar so ga policisti pred ograjo zbili na tla in ga po "ravsanju" v minuti odpeljali z zelenice.

Nasilno ravnanje policistov je v naslednjih dneh vzbudilo tudi nekaj pomislekov v Italiji. Navijač je bil sprva kaznovan s petletno prepovedjo prihoda v Italijo, a je nato sodišče ugodilo njegovi pritožbi in razveljavilo sklep prefekture v Trstu.

Italijanski policisti so po tekmi pridržali šest slovenskih državljanov. Lažje so bili poškodovani trije varuhi reda in miru. Izkazali se niso niti domači navijači, ki so razbili kar nekaj avtomobilov s slovensko registracijo.
Izjava po tekmi

Bojan Prašnikar: "V Trstu smo zelo solidno odigrali v napadu, obramba se je zelo izkazala, nekoliko več sem pričakoval le od bočnih igralcev. Vidi se, da je Sašo Gajser zaradi težkih treningov nekoliko utrujen, a do prihodnje tekme se mu bo forma izboljšala. Amir Karić je pokazal izredno dobro pripravljenost, tokrat je sicer naredil nekaj napak, skupaj z Gajserjem pa sta precej pripomogla k delu zadnje vrste, ki je tokrat res blestela. Mislim, da je bilo srečanje dobra napoved za prihodnost. Moštvo se je pokazalo kot izredno borbeno. Malenkost več sem pričakoval od Mileta Ačimovića, medtem ko se Sebastjanu Cimerotiću vidi, da se mu poškodba vleče že dve leti."