Robert Berić je bil glavni tvorec preobrata Rapida na tekmi 32. kroga avstrijskega prvenstva v Altachu. Foto: www.alesfevzer.com
Josip Iličić
Veselje Josipa Iličića po zadetku za vodstvo z 1:3 v Empoliju. Foto: EPA
Valter Birsa
Valter Birsa (desno ob Islandcu Emilu Hallfredssonu) je s Chievom na mestnem derbiju proti Veroni remiziral z 2:2. Foto: EPA

Za 23-letnim Krčanom je sijajno leto, v zadnjih tednih pa je bil gol zanj nekoliko zaklet, saj tri tekme zapored ni zatresel mreže in od 12. aprila preživljal najdaljši strelski post v sezoni. Tudi v nedeljo popoldne je v mestecu Altach na Vorarlberškem na skrajnem zahodu Avstrije kazalo, da se je nekaj zarotilo proti slovenskemu napadalcu.
V prvem polčasu je po protinapadu Berić pred vrati poskušal spraviti žogo v mrežo z glavo, odbila se je od tal, a nato le v prečko. Takoj zatem pa so gostitelji povedli. Sicer zasluženo, saj so bili v prvem delu boljši. Večina izmed 7.104 gledalcev, kolikor se jih je zbralo na Cashpoint-Areni, torej več kot ima Altach prebivalcev (6.418), je bilo lahko zadovoljnih.

Atraktiven prvi, "inzaghijevski" drugi gol
Na začetku drugega polčasa je Beriću veselje še enkrat preprečila prečka, zadel jo je iz bližine, tokrat z nogo. V 79. minuti je le dočakal olajšanje. Po podaji z desne strani se je na petih metrih odlično znašel s hrbtom obrnjen proti vratom, lepo ustavil žogo, se obrnil in v padcu atraktivno z volejem zadel za izenačenje. Pet minut pred koncem je bil uspešen še drugič, ko je po strelu z roba kazenskega prostora in slabem posredovanju domačega vratarja odbito žogo pospravil v mrežo od blizu v zanj značilnem Inzaghijevem slogu.

To sta bila njegov 21. in 22. zadetek v sezoni, s čimer je drugi strelec avstrijskega prvenstva. Lani je v dresu Sturma dosegel 10 golov, leto prej za Maribor 13. Altach, lanski zmagovalec druge lige, je v 90. minuti prejel še en gol in štiri kroge pred koncem prvenstva na četrtem mestu za Rapidom (57) zaostaja pet točk. Vmes je še Sturm, ki jih je zbral 53. Prvo in drugo mesto vodita v kvalifikacije za Ligo prvakov.
"Jojo" blestel na toskanskem derbiju
Iličić je bil drugič zapored najboljši igralec tekme. Fiorentina je na toskanskem derbiju v le dobrih 30 kilometrov od Firenc oddaljenem Empoliju vpisala dragocene tri točke v boju za Evropo. "Jojo" je ob dveh zadetkih še podal Mohamedu Salahu za tretji gol gostov, ki so več kot solidnim tekmecem zadali šele deseti poraz v letošnji sezoni. Tolikokrat so igrišče v 35 krogih Serie A s sklonjenimi glavami zapuščali tudi sami.

"Odlična tekma. Uspelo nam je zmagati na težkem srečanju, saj je tudi Empoli igral dobro in bi si zaslužil vsaj točko. Vse je še odprto. Želimo peto mesto in moramo zmagovati do konca sezone. Smo izjemna ekipa, zadovoljen sem, saj si zaslužimo vse to," je povedal Kranjčan in se že ozrl proti četrtku, ko na stadion Artemio Franchi prihaja Sevilla: "Naredili bomo vse, da zmagamo." Pred štirimi dnevi v Sevilli je Iličić na prvi polfinalni tekmi Evropske lige igral samo zadnjih deset minut. Fiorentina je v prvem polčasu imela nekaj priložnosti, a na koncu izgubila s 3:0.

Montella: Izboljšuje se tudi v kontinuiteti
Pohvalil ga je tudi trener Vincenzo Montella: "Kaže velike stvari, od januarja naprej je imel dovolj moči, da si je znova priboril mesto na igrišču in pokazal svojo pravo vrednost. Izboljšuje se tudi pri kontinuiteti, v njegove tehnične sposobnosti pa nikoli nismo dvomili."

Soigralec Jose Basanta, argentinski reprezentant, je dodal: "Iličić je izjemen igralec, ki ga lahko primerjamo s Salahom. Zdaj kaže vse odlike, ki jih ima." V Italiji so prepričani, da bi v četrtek Iličić zdaj preprosto moral dobiti prednost v začetni postavi pred Mariem Gomezom.
Jelenič v 92. minuti spravil v delirij Panuccija
Od standardnih reprezentantov sta se konec tedna med strelce vpisala še Andraž Kirm in Nejc Pečnik (glej video in tabelo spodaj!), mrežo pa so zatresli tudi Etien Velikonja, Đengis Čavušević in Enej Jelenič. Skupaj so legionarji v preteklih dneh prispevali kar devet zadetkov.
Najpomembnejšega je dosegel zadnje omenjeni, saj je v petek v 92. minuti odločil tekmo Livorno - Entella v italijanski drugi ligi, s čimer so se temno rdeči povzpeli na osmo mesto, ki še pelje v kvalifikacije za uvrstitev v Serie A. Gol Jeleniča za zmago z 2:1, njegovega četrtega v letošnji sezoni, je veselo proslavljal tudi trener Christian Panucci, nekdanji zvezdnik Milana, Reala, Interja in Rome, ki je tako kot soigralci stekel v objem 22-letnemu Koprčanu ob robu igrišča.
Zadetek Berića za izenačenje na 1:1 v Altachu

Gol Berića za vodstvo z 1:2

Vsi zadetki s tekme Empoli - Fiorentina (2:3)

Gol Kirma proti Anorthosisu (od 1:40 dalje)

Zadetek Pečnika proti Kamatemareju (od 3:40 dalje)

Gol Velikonje proti Lommelu (od 3:07 dalje)

Zadetek Čavuševića za St. Gallen v gosteh pri Young Boysu (za 2:1, na koncu 3:1)

Zadetek Jeleniča proti Entelli (od 2:25 dalje)

NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca za San Marino (23+1)
Ime, PriimekKlub (država)TekmaIgralni čas (x,y)Opombe
VRATARJI (3)
Samir HandanovićInternazionale (ITA)Lazio - Inter 1:2vso tekmo (7,5)

BRANILCI (9)
Siniša AnđelkovićPalermo (ITA)Palermo - Atalanta 2:334' (0:2) (5,6)
avtogol v 17' za 0:2, drugi najslabše ocenjeni igralec Palerma
Mišo BrečkoKöln (NEM)

Köln - Schalke 2:0

vso tekmo (7,5)drugi najbolje ocenjeni igralec tekme, Köln si je dva kroga pred koncem zagotovil obstanek
Boštjan Cesar (c)Chievo (ITA)Chievo - Verona 2:2vso tekmo (6,4)

v 85', 3 prekrški, 2 strela

Branko IlićPartizan (SRB)Partizan - Spartak Subotica 1:0vso tekmotri kroge pred koncem ima Partizan na prvem mestu osem točk prednosti pred Crveno zvezdo
Luka KrajncCesena (ITA)Cesena - Sassuolo 2:3

vso tekmo (7,9)

tretji najbolje ocenjeni igralec Cesene, izpad iz prve lige
Dominic MarohKöln (NEM) Köln - Schalke 2:0vso tekmo (7,3)Köln si je dva kroga pred koncem zagotovil obstanek

Valter BirsaChievo (ITA)Chievo - Verona 2:2

59' (2:2) (6,3)

četrti najbolje ocenjeni igralec Borussie, 2 strela, 4 preigravanja, 1 prekršek

Andraž KirmOmonia (CIP)Omonia - Anorthosis 2:1vso tekmo v 35' za 2:1 - 4. zadetek v prvenstvu, 5. v sezoni
Josip IličićFiorentina (ITA)Sevilla - Fiorentina 3:0 (EL);
80' (3:0) (6,3);
vso tekmo (9,6)
zamenjal Maria Gomeza;
v 4' za 0:1 in 68' za 1:3, podaja Mohamedu Salahu v 57' za 1:2, drugič zapored najboljši igralec tekme, 2 strela, 2 preigravanji - 5. in 6. gol v prvenstvu
Robert BerićRapid Wien (AVT)Altach - Rapid 1:3vso tekmo v 79' za 1:1 in 86' za 1:2 - 21. in 22. zadetek v prvenstvu
Milivoje NovakovićNagoja Grampus (JAP)Jokohama - Nagoja Grampus 2:0;
Nagoja Grampus - Kawasaki Frontale 0:1
76' (2:0);
72' (0:1)

Nik OmladičEintracht Braunschweig (NEM II)Nürnberg - Eintracht Braunschweig 3:1

79' (3:1)

v 92'

"Ladje na obzorju"

Bojan JokićVillarreal (ŠPA)

Villarreal - Elche 1:0

54' (1:0) (6,4)
/
Rene KrhinCordoba (ŠPA)Granada - Cordoba 2:0vso tekmo (7,0)
v 65', tretji najbolje ocenjeni igralec Cordobe, 4 preigravanja, dobil 3 zračne dvoboje
Zlatan LjubijankićUrava Reds (JAP)

Vegalta Sendai - Urava Red Diamonds 4:4

46' (1:1) /
Nejc PečnikJEF United (JAP II)

Tokio Verdy - JEF United 0:0;
Kamatamare Sanuki - JEF United 0:1

86' (0:0);
76' (0:0)

Lierse - Lommel 4:2

74' (0:1);
vso tekmo

/;
v 59' za 4:1,
razigravanje za obstanek v prvi ligi
Haris VučkićRangers (ŠKO II)Queen of the South - Rangers 1:282' (1:2)
začel akcijo za zmagoviti zadetek v 75', 1. krog razigravanja za uvrstitev v prvo ligo

* - vpoklican, a zaradi poškodbe moral odpovedati

V tabelo za igralnim časom so dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 11 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.