Prvi srbski strelec Nenad Krstić ni izbiral sredstev pri zaustavljanju Pauja Gasola. Foto: EPA
Dušan Ivković
Dušan Ivković je sijajno pripravil svoje varovance na tekmo proti glavnim favoritom EP-ja. V torek se bodo Srbi srečali s Slovenijo. Foto: EPA
Eva Longoria
Eva Longoria je bila navdušena nad predstavo svojega moža Tonyja Parkerja. Foto: EPA
Ronny Turiaf
Ronny Turiaf je bil s Parkerjem najbolj zaslužen za zmago Francozov. Foto: EPA
Roko Leni Ukić
Roko Leni Ukić je proti Izraelu dosegel 13 točk. Foto: EPA

Francozi so v skupini B na krilih Tonyja Parkerja ugnali Nemce s 70:65. Rusi so bili po pričakovanju boljši od Latvije (81:68), pravico pa je delil slovenski sodnik Damir Javor. Hrvati so v skupini A dolgo časa trepetali za zmago nad Izraelom (82:75). Grki so zanesljivo odpravili Makedonijo (86:54). V derbiju skupine D je Turčija po odlični igri Heda Türkogluja premagala Litvo s 84:76.

Obupna igra Špancev v prvem polčasu
Varovanci Dušana Ivkovića so začeli odlično. Milenko Tepić je takoj zadel trojko, razigran je bil tudi Krstić, ki je s sedmimi točkami poskrbel za vodstvo s 15:8. Prvo četrtino je z uspešnim metom izza črte zaključil Uroš Tripković (18:12). V drugi četrtini so Srbi dobesedno leteli po parketu, naredili so serijo 12:1, po košu Tepića je bilo kar 36:20, na odmor pa so svetovni prvaki odšli s 15 točkami zaostanka (38:23).

Mačvan v ključnem trenutku zadel dve trojki
V tretji četrtini so Španci dobro začeli. Odprlo se je Juanu Carlosu Navarru in prednost Srbov je skopnela na 9 točk (46:37). V zadnjih dveh minutah in pol tretjega dela jim je uspel delni izid kar 10:0, Milan Mačvan je zadel dve trojki in po 30 minutah je bilo 56:37.

P. Gasol zgrešil kar sedem prostih metov
Španci so v zadnji četrtini bolje zaigrali v obrambi. Sergio Llull je bil natančen z razdalje, Felipe Reyes pa je sredi četrtine znižal na 59:50. Na drugi strani je bil neustavljiv kapetan Krstić, ki je zadel izpod koša in v naslednji akciji dodal še prosti met. Pau Gasol je bil le bleda senca igralca, ki je bil junija poleg Kobeja Bryanta najbolj zaslužen za naslov Los Angeles Lakersov v Ligi NBA. Minuto in pol pred koncem je zgrešil dva pomembna prosta meta, Srbi pa so znali zadržati prednost.

Krstić, ki v Ligi NBA igra za Oklahomo City, je prispeval 17 točk (7/12 iz igre) in dodal šest skokov, P. Gasol je na drugi strani prispeval le 9 točk (4/9 iz igre, prosti meti 1/8!). Večina španskih košarkarjev po tekmi ni hotela dajati izjav, selektor Sergio Scariolo pa je bil zelo razočaran: "Najprej moramo najti samega sebe!"

Parker strl odpor Nemcev
Favorizirani Francozi, ki jih nekateri prištevajo med favorite prvenstva, so se do samega zaključka mučili s skromnimi Nemci. Pred očmi žene Eve Longorie je srečanje odločil Tony Parker, ki je dosegel zadnjih 11 točk svojega moštva, vključno s prelomno trojko dve minuti in pol pred koncem za vodstvo 62:61 Skupno je zvezdnik San Antonia prispeval 19 točk. O izenačenosti tekme priča podatek, da sta se moštvi v vodstvu izmenjali kar 11-krat. Nobena ekipa si ni priigrala več kot 5 točk naskoka.