Štiri zmage v zadnjih štirih krogih bi Sloveniji prinesle udeležbo na sklepnem turnirju. Foto: FIVB

Prvi niz so dobili Iranci s 25:14. Vodili so kar z 18:5, ob koncu pa so se Slovenci vendarle nekoliko prebudili, kar je bil dober obet za drugi niz. V tem so varovanci Alberta Giulianija ves čas vodili, slavili s 25:20 in izenačili na 1:1. Azijci so sicer držali korak do izida 21:19, nato pa sta sledila dva odlična servisa Tončka Šterna in vodstvo s 24:19. Tretji niz je prinesel še bolj suvereno igro Slovencev in zmago s 25:19. Četrti niz je bil zelo izenačen, končal pa se je z 32:30 za Slovenijo, ki je porazih Srbije proti Argentini (0:3) in Francije proti Italiji (2:3) še korak bližje polfinalu.

Iran je dobro začel Ligo narodov, nato pa popustil in je zdaj v nizu petih porazov. To je bila zadnja tekma v četrtem ciklusu tekmovanja. Od ponedeljka do srede bodo še tri tekme, s katerimi se bo končal redni del. Slovenija se bo pomerila še z ZDA, Japonsko in Bolgarijo. Sklepni turnir četverice bo potekal 26. in 27. junija.

Klemen Čebulj je bil z 21 točkami najučinkovitejši v slovenski reprezentanci. Foto: FIVB

Slovenija je z devetimi zmagami zdaj na tretjem mestu. Obračun je močno spominjal na sredinega, ko so Slovenci zaspano začeli obračun proti Avstralcem. Tako so bili v prvem nizu proti visokemu iranskemu bloku popolnoma nemočni, a ko so rešili težavo z napadom, se je vse obrnilo v njihovo korist.

Že povsem na začetku so Iranci tekmece prestrašili z blokom, povedli s 4:0, nato pa prednost le še večali. Korektorju Tončku Šternu ni šlo nič od rok, podobno velja tudi za sprejemalce, Giuliani je poskušal z menjavami, a do končnice je kazalo na pravo katastrofo. Poraz v prvem nizu je na koncu z dobrimi servisi ublažil Tonček Štern, a od preobrata so bili Slovenci precej oddaljeni.

Toda točke v končnici so bile vendarle pomembne. Predvsem za psiho evropskih podprvakov, ki so na začetku drugega niza popravili igro. Povedli so s 5:2 in 9:5, Iranci so bili še naprej zelo dobri v obrambi, z njo držali stik, čeprav so jim tekmeci nekajkrat ušli za štiri točke. Pred končnico je bilo še vse odprto, servisi Tončka Šterna pa so vendarle poskrbeli, da je njegova ekipa zanesljivo izenačila na 1:1.

Ko je začel delovati še blok, je bila slovenska vrsta še blizu tistemu, kar od nje zahteva Giuliani. In to se je pokazalo tudi na rezultatu. Po dveh zaporednih blokih Alena Pajenka in Klemna Čebulja je bilo v tretjem nizu na semaforju 10:6, z dvema zaporednima točkama Tineta Urnauta pa že 18:13. Slovenija je bila zanesljiva, tako da do konca niza ni imela nobenih težav.

Po izenačenem začetku četrtega niza je blok Čebulju za vodstvo Irancev s 13:10 v slovensko vrsto vnesel nekaj preplaha, toda odmor, ki ga je zahteval Giuliani, je pomagal, že na 14. točki je tekmece ujela. Nato se ni uspelo odlepiti ne enim ne drugim. Zmagovalca niza je odločil "podaljšek", v katerem sta imeli obe ekipi nekaj priložnosti, sreča pa se je nasmehnila Slovencem. Gregor Ropret je pri servisu zadel mrežo, od nje pa se je odbila, kamor si je želel sam in njegovi soigralci. Za zmago v tem nizu sta bila poleg Ropreta, ki se je nekajkrat izkazal z obrambnimi akcijami, najzaslužnejša še Čebulj in Urnaut, kapetan je nekajkrat dokazal, da se znajde tudi v vlogi, ko je treba natančno podati žogo.

Slovenski odbojkarji po slabem uvodu ugnali Iran

Izjavi po tekmi

Tonček Štern: "To je bila tretja tekma v treh dneh, malo se nam že pozna utrujenost. A moramo priznati, da v tekmo nismo stopili s pravim pristopom, bili smo preveč sproščeni, kar se je takoj poznalo. Tudi oni so odigrali prvi niz odlično, ujeli nekaj nemogočih točk. A smo pravočasno začeli igrati bolje in smo nato zasluženo zmagali."

Jani Kovačič: "Pričakovali smo težko tekmo. Iran je izkušena ekipa, že dolgo igra turnirje med najboljšimi. Imajo tudi svojo kakovost, ki so jo danes pokazali. Toda tudi mi smo jo. Z ekipno igro smo dosegli pomembno zmago."