Lauris Daržins je z dvema zadetkoma Latvijo popeljal med najboljših osem. Foto: EPA
Edgars Masalskis
Edgars Masalskis je blestel v vratih Latvije. Zbral je 30 obramb. Foto: EPA
Rusija
Rusija upa na ponovitev kanadske zgodbe iz Vancouvra 2010, ko so "javorjevi listi" v repasažu zmleli Nemčijo in nato v četrtfinalu razbili ravno Ruse ter na koncu na domačem ledu osvojili olimpijsko zlato. Foto: Reuters
Roman Červenka
Roman Červenka je brez težav zatresel prazno mrežo za 2:0. Foto: EPA

Slovenija je z Avstrijo opravila v velikem slogu. V četrtfinalu so tudi Rusija, Češka in Latvija.

Rusi so s 4:0 odpravili Norvežane, a do 59. minute je bilo samo 2:0. Rusija je povedla v 25. minuti, ko je Larsa Haugena matiral Aleksander Radulov.

Drugi zadetek za "zbornajo komando" je prispeval Ilja Kovalčuk, ki je zaključil akcijo po podaji Radulova in Dacjuka. Norveška je že dobri dve minuti pred koncem v igri na vse ali nič vratarja potegnila z ledu, kar pa se jim je maščevalo minuto pozneje, ko je Radulov dosegel še drugi gol v prazna vrata. Piko na i je 20 sekund pred koncem postavil Aleksej Terešenko.
Daržins šokiral Švicarje
Latvijci so se maščevali Švici za nesrečni poraz v predtekmovanju z 0:1. Švica, ki je prejela le en zadetek v predtekmovanju, je odigrala najslabšo tekmo v Sočiju in se poslavlja (1:3). V 9. minuti je Oskars Bartulis zelo natančno meril od daleč in presenetil Jonasa Hillerja. Švicarji so bili šokirani, zaradi spotikanja je moral na kazensko klop Morris Trachsler. "Power play" je unovčil Lauris Daržins v 12. minuti.
V 36. minuti je Martin Pluss znižal na 1:2 in Švicarji so v zadnjem delu močno pritisnili. Nikakor niso uspeli izenačiti, Edgars

Masalskis je zbral 30 obramb. V predzadnji minuti je vrata zapustil Hiller. 60 sekund pred koncem je Daržins zadel prazno mrežo in poskrbel za veliko veselje Latvije.

Slovaki so se prebudili prepozno
"Bratski" obračun nekdanjih sodržavljanov je pripadel Čehom, ki so po odličnem začetku popustili, a le uspeli zadržati prednost (5:3).
Čehi so začeli odlično, povedli so v 7. minuti, ko je Aleš Hemsky unovčil prednost igralca več. Le 29 sekund zatem je bilo že 2:0. Strel Tomaša Plekanca je uspel slovaški vratar Jan Laco še odbiti, Roman Červenka pa je plošček potisnil v prazno mrežo. Ko je bil na kazenski klopi Tomaš Jurčo, je David Krejči z izjemnim strelom z leve strani povišal na 3:0. Igralec Bostona je poslal plošček pod prečko. Razmerje strelov v uvodni tretjini je bilo 13:7 v korist Čehov.
V drugi tretjini je razigrani Červenka povišal na 4:0, potem pa so se Čehi preveč sprostili.
Marian Hossa je minuto pred koncem drugega dela uspel znižati. Slovaki so dobili silovit zalet v 48. minuti, ko je bil znova natančen Hossa, v naslednji minuti pa je po hitrem protinapadu Tomaš Surovy matiral Ondreja Paveleca za 4:3. Slovaki so bili precej boljši v zadnji tretjini, a Jan Laco še ni zapustil vrat, ko je bil 53 sekund pred koncem izključen Andrej Meszaroš. Tudi z igralcem manj so Slovaki poskušali brez vratarja, a je to takoj kaznoval Plekanec. Na koncu so Slovaki zbrali celo več strelov (32:29).

REPASAŽ ZA ČETRTFINALE

SLOVENIJA - AVSTRIJA
4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Kopitar 6., Urbas 12., Kovačević 23., Muršak 58.
Obrambe: Kristan 30; Lange 31.

RUSIJA - Norveška
4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Radulov 25., Kovalčuk 38., Radulov 59., Terešenko 60.
Obrambe: Bobrovski 22; Haugen 27.

Švica - LATVIJA
1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Pluss 36.; Bartulis 9., Darzinš 12., 59.
Obrambe: Hiller 19; Masalskis 30.

ČEŠKA
- Slovaška
5:3 (3:0, 1:1, 1:2)
Hemsky 7., Červenka 8., 36., Krejči 18., Plekanec 60.; Mari. Hossa 39., 48., Surovy 49.

ZČ2 - ZČ3

Tekma za 3. mesto bo v soboto, 22. februarja, ob 16.00, finale pa v nedeljo, 23. februarja, ob 13.00.