Trent Alexander-Arnold je v 9. minuti Liverpool popeljal v vodstvo proti Milanu. Zadetek so pozneje kot avtogol pripisali Fikayu Tomoriju. Foto: Reuters

Na Anfieldu smo spremljali reprizo finalov Lige prvakov iz sezon 2005 in 2007. Leta 2005 so Liverpoolčani uprizorili neverjeten preobrat in petič v zgodovini osvojili evropski naslov, potem ko so ob polčasu zaostajali že z 0:3. Na koncu so o naslovu odločale 11-metrovke, z dvema ubranijenima streloma je junak večera postal Jerzy Dudek.

Dve leti pozneje sta se ista nasprotnika pomerila še enkrat, tokrat v Atenah, kjer pa so nogometaši iz prestolnice mode vendarle maščevali carigrajski poraz in zmagali z 2:1. Blestel je nepozabni Filippo Inzaghi.

Zanimivo je, da je bil to sploh šele tretji obračun med Liverpoolom in Milanom v zgodovini. Kar malce neverjeten podatek, glede na to, da sta kluba v preteklosti kraljevala v evropskih tekmovanjih, skupaj sta osvojila 13 naslovov (Liverpool 6, Milan 7).

Takole je Trent Alexander-Arnold sprožil proti golu v 9. minuti. Žoga se je odbila od Fikaya Tomorija in končala za hrbtom nemočnega Mika Maignana. Ta je imel v prvem polčasu polne roke dela, nikakor se ni mogel zanesti na svoje soigralce v obrambi. Foto: Reuters

Pritisk Liverpoola okronal Alexander-Arnold
Liverpoolčani so v uvodnih minutah derbija planili na gol Milana. Priložnosti so se vrstile kot po tekočem traku, gostujoča obramba je bila potisnjena v lastni kazenski prostor, v 8. minuti je po predložku iz kota nevarno z glavo zapretil Joel Matip, a je bil vratar Mike Maignan na mestu. Že minuto pozneje je moral vendarle priznati premoč, potem ko je Trent Alexander-Arnold po lepi dvojni podaji z Mohamedom Salahom prodrl v kazenski prostor in sprožil proti vratom. Žogi je smer z drsečim štartom spremenil Fikayo Tomori, mreža se je zatresla na veliko veselje domačih navijačev. Avtogol Milanovega branilca. Ti so bili nekaj minut pozneje v pričakovanju novega zadetka, potem ko je glavni sodnik Szymon Marciniak zaradi igranja z roko pokazal na belo točko, a je Salah 11-metrovko zapravil: sprožil je po sredini, kjer je bil dobro postavljen Maignan.

Ante Rebić je izid izenačil s prvim Milanovim strelom v okvir vrat. Foto: Reuters
Brahim Diaz je iz neposredne bližine žogo potisnil v mrežo, potem ko jo je na golovi črti v zadnjem trenutku po strelu Thea Hernandeza ustavil Andrew Robertson. Foto: Reuters

Rebić in Diaz utišala Anfield
Rdeči so ves polčas napadali, vršili pritisk na nasprotnikova vrata, a zapravili tudi kopico zrelih priložnosti. To se jim je v zaključku polčasa maščevalo, in to kako! Najprej je s prvim strelom v okvir Liverpoolovih vrat izid izenačil Ante Rebić, ki je izkoristil lepo podajo Rafaela Leaa. Milanovi nogometaši so zlahka izigrali domačo obrambo. Ta je tik pred odmorom popolnoma popustila, kar je italijanski kolektiv hitro izkoristil in uprizoril preobrat! Rebić je podal v kazenski prostor, sprožil je Theo Hernandez, potem ko je bil vratar Alisson Becker že premagan. Andy Robertson je na golovi črti ustavil žogo, a je bil Brahim Diaz dovolj oprezen, da jo je potisnil v mreži za 1:2! Hladen tuš na Anfieldu.

Mohamed Salah je že na uvodu drugega polčasa izid izenačil na 2:2. Foto: Reuters
Kapetan Jordan Henderson je v 69. minuti z roba kazenskega prostora zadel za preobrat. To je bil njegov prvi gol za Liverpool po 19. decembru lani, ko je zadel ob zmagi Liverpoola nad Crystal Palaceom (7:0). Foto: Reuters

Salah in Henerson zadela za preobrat
Varovanci Jürgena Kloppa v nadaljevanju niso potrebovali veliko časa za izenačenje. Že v 49. minuti je po lepi podaji Divocka Origija izenačil Salah, ki ni bil povsem prepričan, ali bo zadetek obveljal ali ne, a je počasni posnetek pokazal, da se je ob Davideju Calabrii uspel izmuzniti zanki prepovedanega položaja. Liverpool je napadal, iskal priložnosti, v 69. minuti je vendarle znova povedel. Po odbiti žogi po predložku iz kota je kapetan Jordan Henderson z roba kazenskega prostora silovito sprožil in žogo poslal v spodnji levi kot. 3:2.

Milan je sicer do konca srečanja nekako poskušal najti izenačujoči zadetek, a zaman. Liverpoolova obramba, ki je sicer zelo pogrešala umirjenost in zanesljivost Virgila van Dijka, je zdržala.

Nogometaši madridskega Reala so v izdihljajih tekme strli Inter v Milanu. V 90. minuti je odločil Rodrygo. To je bila šesta zmaga za Špance na 12. obračunu proti Interju v Evropskem pokalu oziroma Ligi prvakov. Foto: Reuters

Rodrygo odločil v Milanu
Na stadionu Giuseppe Meazza so nogometaši Interja v prvem polčasu prikazali odlično igro, navdušili so svoje navijače, manjkal je le zadetek. Blizu sta bila Lautaro Martinez in Edin Džeko, na drugi strani bi kraljevi klub pravzaprav moral v vodstvo popeljati Eder Militao, ki pa je iz neposredne bližine neovirano z glavo žogo poslal mimo gola. V nadaljevanju sta ekipi nadaljevali dober nogomet, v 54. minuti je Realov vratar Thibaut Courtois sijajno ustavil Džekov poskus z glavo po Calhanoglujevem predložku iz kota, že tri minute pozneje je Samirju Handanoviću zapretil Daniel Carvajal, a je nekdanji slovenski reprezentančni vratar preprečil najhujše. Ko je v zaključku tekme kazalo, da se bo tekma končala z začetnim izidom, pa so Madridčani zadeli in utišali navijače v črno-modrem. Po Camavingovi podaji z leve strani se je Rodrygo lepo znašel ob Alessandru Bastoniju in z volejem premagal Handanovića za zmago z 0:1.

Atletico Madrid, za katerega brani slovenski reprezentančni vratar Jan Oblak, se je na tekmi s Portom razšel brez zmagovalca (0;0). Madridčani so imeli tudi nekaj sreče, da je glavni sodnik, Romun Ovidiu Hategan, v 81. minuti razveljavil zadetek Iranca Mehdija Taremija. Foto: Reuters
Zvezdniška zasedba Paris Saint-Germaina, na čelu z Lionelom Messijem, je za uvod v Ligo prvakov razočarala v Belgiji, kjer je s Clubom Bruggeom le remizirala (1:1). Foto: Reuters
Daleč najbolj razpoložen posameznik sredinega večera je bil Ajaxov Sebastien Haller, ki je v Lizboni do vrha napolnil mrežo Sportinga. Med strelce se je vpisal kar štirikrat. Foto: Reuters