Brian Rafalski je v prvi tretjini dvakrat matiral Martina Brodeurja. Foto: EPA
Dany Heatley in Ryan Miller
Dany Heatley je takole ukanil Ryana Millerja, ki je imel sijajen večer. Obranil je kar 42 strelov. Foto: EPA
Aleksander Ovečkin, Jevgenij Malkin in Pavel Dacjuk
Veselje ob prvem zadetku treh največjih zvezdnikov ruske reprezentance in najboljših treh hokejistov lanske sezone Lige NHL - Aleksandra Ovečkina, Jevgenija Malkina in Pavla Dacjuka. Foto: Reuters
Rusija
Veselje zvezdniške zasedbe Rusije ob zadnjem zadetku, ki ga je v prazno mrežo dosegel Pavel Dacjuk. Foto: Reuters

V izjemnem vzdušju so v dvorani Canada Hockey Place so imeli gostitelji več priložnosti, v strelih na gol je bilo kar 45:23, a fenomenalni vratar ZDA Ryan Miller je zaklenil vrata.
ZDA so vedno našle odgovor
Američanom je uspel sanjski štart, že po 41 sekundah je bil z diagonalnim strelom z modre črte natančen Brian Rafalski. Eric Staal je v 9. minuti izenačil, a le 22 sekund zatem je razigrani Rafalski poskrbel za novo vodstvo ZDA. Na začetku druge tretjine je Dany Heatley poravnal izid, sredi pritiska Kanadčanov pa je Chris Drury znova shladil razgreto občinstvo na trinunah.
Zgodovinska zmaga Američanov
V 48. minuti je bil na kazenski klopi Corey Perry, kar je izkoristil Jamie Langenbrunner. Sidney Crosby je ob "power playu" tri minute pred koncem znižal. V zadnji minuti je Martin Brodeur zapustil vrata, 45 sekund pred koncem pa je Ryan Kesler zadel prazno mrežo za prvo zmago ZDA nad Kanado na olimpijskih igrah po petdesetih letih. V skupini A so prvo mesto osvojili Američani, ki so se neposredno prebili v četrtfinale.
Rusi prvi v skupini B
Rusi so takoj "pohodili plin". Ves čas so narekovali močan ritem in večkrat ogrozili vrata krvnikov iz finala iger leta 1998 v Naganu. Premoč so kronali v 16. minuti, ko je bil izključen Jaromir Jagr. Pred vrati sta se borila Aleksander Ovečkin in Pavel Dacjuk, ki sta uspela ploščico spraviti do Jevgenija Malkina, ta pa je z desne le premagal Tomaša Vokouna.
Dve minuti pozneje sta si kazen v roku 13 sekund prislužila Konstantin Kornejev in Sergej Fedorov. Čehi so to znali kaznovati. Lepo se je znašel Tomaš Plekanec, ki je s strelom od vratnice ugnal Jevgenija Nabokova.
Ovečkin in Malkin osrednji figuri zmage
"Zbornaja komanda" je povedla po zadetku Viktorja Kozlova, vodstvo pa so varovanci Vjačeslava Bikova povišali na začetku zadnje tretjine. Ovečkin je s pravilnim naletom ustavil Jagra, ki je tako izgubil plošček. Rusi so hitro izpeljali protinapad. Aleksander Semin je lepo našel Malkina, ki mu ni bilo težko še drugič premagati Vokouna.
Nekaj upanja je Čehom vlil Milan Mihalek, ki je malenkost več kot pet minut pred iztekom igralnega časa zadel za 3:2. Piko na i ruskemu uspehu je z zadetkom, ki sta ga pomagala zrežirati Malkin in Ovečkin, v prazno mrežo postavil Dacjuk.

Švedi zanesljivo prvi v skupini C
V nočnem derbiju so Švedi s 3:0 ugnali Fince in si zagotovili prvo mesto v skupini C in s tem neposredno uvrstitev v četrtfinale. Dva zadetka je dosegel Loui Erikkson - prvega z dvema igralcema več, drugega pa z enim več.