Branilec Ruslan Salei je pet minut pred koncem tekme Belorusija - Nemčija dosegel odločilni zadetek za vzhodnoevropsko moštvo. Foto: EPA
Michal Handzuš in Luboš Bartečko
Veselje Handzuša in Bartečka po petem slovaškem golu. Foto: EPA
Tore Vikingstad in Patrick Thoresen
Za Norveško je hat-trik dosegel Tore Vikingstad, po mnenju nekaterih olimpijec z najboljšim imenom v Vancouvru. Foto: EPA
'Sneženje' po zaslugi Mira Šatana
Hokejska nedelja za sladokusce bo ogrevanje pred izločilnimi boji, ki se začnejo v torek. Foto: EPA

Slovaki, ki so v 2. krogu po kazenskih strelih ugnali Ruse, niso imeli težav z Balti. Prvo tretjino so varovanci Jana Filca dobili s 3:0, v 23. minuti pa je Michal Handzuš, soigralec Anžeta Kopitarja pri LA Kingsih, zabil že za 5:0.

Slovaška se je povzpela na 2. mesto v skupini B in zdaj čaka na razplet "super" nedelje. Rusija mora proti Češki nujno zmagati, da prehitijo Slovake, bi "zbornaji komandi" zadostovala tudi zmaga v podaljšku ali v "loteriji".

Nemce na cedilu pustil "morski pes"
V najzanimivejši tekmi dneva je Belorusija v skupini C s 5:3 premagala Nemčijo. Belorusi so z golom Sergeja Kosticina v 52. minuti povedli s 3:1, a pregovorno nepopustiljivi Nemci so prek Johna Trippa in Marcela Goca izenačili v 60 sekundah! Za Nemčijo je bila potem usodna izključitev Alexandra Sulzerja, kar je s strelom z razdalje kaznoval veteran lige NHL Ruslan Salei, Aleksej Kalužni pa je potem z drugim golom postavil le piko na i. Četa Uweja Kruppa je sicer nasprotnike nadstreljala s 40:17, a rezervni vratar San Joseja Thomas Greiss s samo 12 obrambami tokrat ni imel svojega večera.

Na prvi tekmi dneva so se Norvežani dobro upirali favoriziranim Švicarjem in so izsilili podaljšek, v katerem je drugo točko Švici priigral Romano Lehm (4:5).

Kdo bo prost v repasažu?
V nedeljo se obetajo tri izredno zanimive tekme, ki bodo odločale o zmagovalcih v skupini, hkrati pa bodo to tudi ponovitve zadnjih treh olimpijskih finalov. Odkar na olimpijskem turnirju sodelujejo tudi najboljši igralci iz Lige NHL, so se za zlato medaljo pomerili: Češka - Rusija, Kanada - ZDA in Švedska - Finska.

Po predtekmovanju bodo ekipe glede na mesto v skupini in število točk razporedili od 1. do 12. mesta. Prva štiri moštva se bodo v četrtfinale uvrstila neposredno, preostalih 8 reprezentanc pa se bo merilo v repasažu.

Znanih je že zadnjih pet reprezentanc: Švica je 8., Belorusija 9., Norveška 10., Nemčija 11. in Latvija 12. V četrtem "repasažu" se bodo za četrtfinale tako udarili Švicarji in Belorusi.