Ameriška plavalna reprezentanca ima v Michaelu Phelpsu zares izjemnega športnika. Foto: Reuters
Cesar Cielo Filho je eden največjih zvezdnikov prvenstva. Foto: EPA
Kirsty Coventry si je po koncu finala oddahnila. Zlato je njeno. Foto: Reuters
Tanja Šmid
Tanja Šmid je v Rimu dvakrat popravljala osebne rekorde. Foto: STA
Organizacija SP-ja v Rimu je na visokem nivoju
Phelps ubranil svetovni naslov

Ameriški superzvezdnik je "obrnil" šele kot četrti, nato pa z neverjetnih 49,82 tokrat on deklasiral konkurenco na čelu s Srbom, ki je bil v italijanski prestolnici s provokacijami na Phelpsov račun precej glasen.

Čavić je bil sicer po pričakovanju najhitrejši na polovici proge (22,96), nato pa z 49,95, kar je še vedno hitreje od njegovega rekorda iz polfinala (50,01), osvojil srebro.

Na koncu ni odločal dotik
"Množico sem slišal, kako postaja vse glasnejša, tako da sem si mislil, da bo spet odločal dotik," se je pekinškega finala spomnil Phelps in dodal: "Kot ste lahko videli, sem bil izjemno vzhičen."

Bowman: Bilo je perfektno
"Pokazal je hitrost, ki je prej nikoli ni imel. Bilo je perfektno," je 21. zlato medaljo na SP-jih komentiral Phelpsov trener Bob Bowman.

Popoldne tokrat brez Slovencev
Slovenski plavalci predzadnji dan kvalifikacij po pričakovanju niso posegli po polfinalih. Tanja Šmid je na 50 metrov prsno postavila osebni rekord (32,55), ki jo je popeljal na 45. mesto. Osebni rekord je dosegel še Robi Žbogar na 50 metrov hrbtno. Čas 26,41 je zadoščal za 47. mesto. "Zadovoljna sem z osebnim rekordom, a samo plavanje ni bilo optimalno, predvsem skok je bil zelo slab. Cilj je bil državni rekord, ki ga bom zdaj skušala odplavati v Radovljici," je razmišljala 19-letna Šmidova.

Nina Drolc je bila na 50 metrov prosto 49., Nina Sovinek je v isti disciplini osvojila 52. mesto. Jan Karel Petrič se je nastopu na 1.500 metrov odpovedal.

V štafeti 4 x 100 metrov mešano so brez finala presenetljivo ostale Američanke, ki so dosegle šele 10. čas. Na zadnjih štirih prvenstvih so vedno osvojile srebro.