Rokometna pravila veljajo za ena izmed najbolj ohlapnih. Foto: EPA
Rokometna pravila veljajo za ena izmed najbolj ohlapnih. Foto: EPA

Prva sprememba pravil se bo nanašala na pasivno igro v napadu, ob kateri bodo po dvigu roke sodniškega para dovoljene štiri namesto zdajšnjih šestih podaj.

Druga predlagana sprememba bo namenjena izvajanju s sredine igrišča po prejetem zadetku. Trenutno veljavno pravilo veleva, da mora izvajalec stati na sredinski črti, pri čemer ne sme biti oviran v radiju metra in pol. Zdaj bodo preizkušali pravilo, ki bo igro bistveno pospešilo. Izvajanje bo namreč mogoče kjer koli iz sredinskega kroga s premerom treh metrov, pri čemer znotraj tega območja obramba ne bo smela ovirati izvajalca.

Zadnji predlog pri spremembi pravil pa se bo nanašal na zaščito vratarjev. Ob dosedanjih prejetih strelih v glavo so bili sankcionirani le tisti, ki so se zgodili pri izvajanju sedemmetrovk, zdaj pa bodo preizkušali pravilo, s katerim bi z dvominutno kaznijo sankcionirali tudi strele v glavo vratarjev v igri, pri katerih rokometaš v napadu ni bil nepravilno oviran do te mere, da bi to vodilo v dvominutno izključitev obrambnega igralca.

Leta 2018 je bila na evropskem prvenstvu na Hrvaškem moška reprezentanca deležna neljubih dogodkov, ki so bili posledica preohlapnih in ne povsem dodelanih uradnih pravil. Rokometna zveza Slovenije je tedaj na poziv evropske (EHF) in mednarodne rokometne zveze (IHF) pripravila precej predlogov, s katerimi bi bila pravila rokometne igre bolj dorečena, predvsem pa zmanjšala število dilem, katerih subjektivna presoja je nato v rokah vsakega sodniškega para.

V Katarju bodo preizkusili tri. To bodo izvedli s pomočjo francoskega in portugalskega sodniškega para, celotno sodniško dogajanje pa bo potekalo pod budnim očesom Janka Požežnika, ki bo na koncu pripravil podrobno poročilo o videnem.

"Očitno je bilo moje dolgoletno delo v rokometu opaženo tudi v krogih IHF-a. Poklical me je vodja IHF-ove komisije za igralna pravila in sodnike Ramon Gallego. Nekdanji vrhunski sodnik, s katerim sva sodila tudi na olimpijskih igrah v Atenah, me je vprašal, ali bi bil pripravljen sodelovati pri njihovem projektu. Nisem okleval in zdaj sem del tega," je pred odhodom v Katar povedal 50-letni Požežnik.

Na podlagi Požežnikovega poročila in poročila z drugih prizorišč, na katerih se bodo v prihodnje preizkušala nova pravila, bo IHF-ova komisija nato odločila, ali se bodo ta kot novosti tudi dejansko vpeljala v rokometno igro. Če bo komisija dala zeleno luč, gre njihovo implementacijo pričakovati v naslednjem olimpijskem ciklusu.

V prihodnje naj bi pri IHF-u v preizkus poslali še nekaj dodatnih možnosti za spremembe rokometne igre.