Tina Maze je v Sočiju osvojila sploh prvi slovenski zlati medalji v zgodovini zimskih olimpijskih iger. Foto: STA
Macarena Simari Birkner
Macarena Simari Birkner je ob Tini Maze edina, ki ima uvrstitve v vseh petih disciplinah na dveh olimpijskih igrah. Foto: Reuters
Žan Košir
Žan Košir je osvojil zadnji dve slovenski medalji v Sočiju. Foto: Urban Meglič
Korošci pripravili veličasten sprejem zlati Tini
Navdušeni Črnjani pripravili sprejem za Tino Maze
Mazejeva in Kostelić toplo sprejeta v Zagrebu
Tina Maze dobila velik zalet za konec sezone

Trije alpski smučarji so se sicer z enih iger že vrnili s tremi medaljami, a nobeni smučarki na enih igrah ni uspelo tako konkurenčno nastopiti v vseh petih disciplinah.

Še vedno ste vabljeni, da pošiljate svoja vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki. Preverite tudi vsa vprašanja, ki so do zdaj že dobila svoj odgovor.

238. Glede na to, kako malo je Tini Maze ob dveh naslovih zmanjkalo do medalj tudi v drugih disciplinah, me zanima, kakšen je njen skupni čas na teh olimpijskih igrah v primerjavi s preostalimi tekmovalkami. Da bo primerljiv, ga izrazite v odstotkih skupnega zaostanka od absolutnega skupnega časa.

Lenart Senica

Na zimskih olimpijskih igrah je pet disciplin na sporedu vse od Calgaryja 1988. Od takrat je le devetim smučarkam uspelo nastopiti in hkrati priti v cilj vseh petih disciplin. Tini Maze je v Sočiju to uspelo še na drugih zaporednih igrah, hkrati pa je postavila najnižjo vsoto vseh dosežkov. Slavila je v smuku in veleslalomu (s tem je dobila seveda 100 odstotkov časa zmagovalke). V kombinaciji je za zmagovalko Mario Höfl Riesch zaostala za 63 stotink (dosegla je 100,41 odstotka časa Nemke). Odstotka v preostalih disciplinah sta bila 100,89 (superveleslalom) in 101,64 (slalom). Vsota vseh odstotkov je tako 502,93, s čimer je najuspešnejša med vsemi devetimi smučarkami. Podrobnosti so v spodnji tabeli.

Carolina Eiras1988568,32

239. Veliko je bilo govora o uspešnosti osvajanja medalj na olimpijskih igrah. Zanimivo pa bi bilo videti razvrstitev, na koliko nastopov so države osvajale medalje.

Anže Žvanut

V Sočiju je medalje osvojilo 26 držav. Najuspešnejša je bila Rusija, ki je osvojila 33 medalj (13 zlatih, 11 srebrnih in 9 bronastih). Slovenski športniki so z izkupičkom 2, 2, 4 na rekordno visokem 16. mestu. Pri tem pa se je tudi treba zavedati, da je bila ruska delegacija tudi najbolj množična. Gostiteljico iger je zastopalo 232 športnikov, ki so v vseh športih skupaj zbrali natanko 238 nastopov. Rusi so osvojili 33 medalj, z drugimi besedami, 13,87 odstotka vseh nastopov se je končalo z osvojitvijo olimpijske medalje.

Slovenija8859,41

Slovenski športniki so na tej lestvici na visokem 11. mestu. Na samem vrhu pa so prepričljivo Nizozemci, ki so v Sočiju tekmovali le v štirih športih. Skupaj so zbrali 66 nastopov, njihov odstotek osvajanja medalj je tako kar 36,36-odstoten. Vse medalje so zbrali drsalci (23 medalj hitrostni drsalci, eno pa drsalci na kratkih progah).

240. Mene pa zanima, kakšna bi bila "uspešnost" držav, če bi upoštevali še druge uvrstitve športnikov, ne samo prvih treh mest, ki prinašajo medalje. Na primer, če bi delili točke tako, kot jih delijo pri smučanju v svetovnem pokalu, in bi se upoštevale vse uvrstitve do 30. mesta. Slovenija je imela letos poleg 8 medalj še kar nekaj odličnih uvrstitev, in zdi se mi, da uvrščanje držav le glede na medalje ne da neke prave slike glede uspešnosti.
Primož Trilar

Tudi v tej lestvici so na vrhu ruski športniki. Pri lestvici je sicer težko primerjati različne dosežke. Na moškem slalomu alpskih smučarjev je, denimo, nastopalo 117 tekmovalcev, na štartu obračuna hitrostnih drsalcev na 10.000 metrov pa se je pojavilo le 14 športnikov. Lestvico je zato treba vzeti z nekaj rezerve, vseeno pa daje vsaj občutek razmerja posameznih držav.