Primož Roglič je sredi meseca v Madridu slavil uspeh kariere. Foto: AP

Po kronometru smo na uredništvo portala Športni SOS dobili kar nekaj vprašanj o povezavi med nastopi na tritedenskih dirkah in kronometru na svetovnem prvenstvu. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

1.430. Mislim, da na svetovnem prvenstvu v kronometru ni bilo nobenega, ki bi se letos uvrstil med prvih deset na enem od letošnjih Grand Tourov. Imam prav?
Uroš Esih

Sorodna novica Dennis suvereno opravil s tekmeci, Roglič zaostal tri minute

Bralec Uroš ima prav. A zgodbo začnimo na samem začetku. Na kronometru v sredo je nastopilo 57 kolesarjev, le sedmerica takih je nastopila na dveh Grand Tourih (med temi je bil daleč najuspešnejši Primož Roglič). 23 kolesarjev je nastopilo na enem GT-ju, kar 27 pa niti na enem.

V spodnji tabeli je podroben pregled za prvih 12 iz kronometra, navedeni pa so še tisti, ki so se na vsaj enem letošnjem GT-ju prebili med najboljših 50. Roglič s svojimi uspehi izrazito odstopa.

34.Bob Jungels33ni nastopilni nastopil33

1.431. Ali na svetovnem prvenstvu v kronometru pogosteje zmagujejo specialisti za to disciplino ali vsestranski kolesarji tipa Primož Roglič?
Tomi P.

Pogosteje zmagujejo specialisti za kronometer. Ta disciplina se je na svetovnem prvenstvu prvič pojavila leta 1994, ko je zlato osvojil izraziti specialist Chris Boardman. Sledilo je slabo desetletje, ko so primat prevzeli vsestranski kolesarji, z Michaelom Rogersom leta 2003 pa se je spet začelo obdobje specialistov. V zadnjem obdobju je za edino izjemo poskrbel Tom Dumoulin. Poglejmo si spodnjo tabelo.

2019Rohan DennisTourodstopil

Opomba: V zadnjih dveh stolpcih je najboljša uvrstitev svetovnega prvaka na tritedenski dirki v isti sezoni. Dva (Grabsh in Wiggins) v sezoni nista nastopila niti na enem Grand Touru.

1.432. Kateri slovenski kolesar je dokončal največ tritedenskih dirk?
Marko Poles

To je Gorazd Štangelj, ki je pripeljal v cilj 11 tritedenskih dirk. V spodnji tabeli so vsi, ki so največje dirke končali več kot petkrat.