V zadnjih tednih se je pisala zgodovina slovenskega športa. Foto: EPA

Po koncu Dirke po Španiji ste na uredništvo Športnega SOS-a poslali precej zanimivih vprašanj, na katere bomo odgovorili v dveh delih. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju
Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

1.424. Ali je razlika med Alejandrom Valverdejem in Tadejem Pogačarjem največja razlika na zmagovalnem odru na eni od tritedenskih dirk?
Staš Zgonik

Tako je, razlika med Tadejem Pogačarjem in Alejandrom Valverdejem je daleč največja v zgodovini tritedenskih dirk, Španec je namreč v primerjavi s Slovencem starejši za več kot 18 let. Prejšnji rekord je znašal 13 let, kolikor je bil zmagovalec Vuelte 2013 Chris Horner starejši od tretjega Vincenza Nibalija. V spodnji tabeli je deset največjih razlik.

DirkaKolesar 1Kolesar 2Razlika
Vuelta 20192. Alejandro Valverde 39-4-223. Tadej Pogačar 20-11-2518-4-28
Vuelta 20131. Chris Horner 41-10-233. Vincenzo Nibali 28-10-113-0-22
Tour 20142. Jean C. Peraud 37-2-53. Thibaut Pinot 24-1-2813-0-7
Giro 19281. Alfredo Binda 25-9-233. Bartolomeo Aimo 38-8-1012-10-18
Giro 19561. Charly Gaul 23-6-22. Fiorenzo Magni 35-6-312-0-1
Tour 19031. Maurice Garin 32-4-162. Lucien Pothier 20-6-411-10-12
Giro 20072. Andy Schleck 21-11-243. Eddy Mazzoleni 33-10-511-10-12
Tour 19031. Maurice Garin 32-4-163. Fernand Augereau 20-7-2611-8-20
Tour 19781. Bernard Hinault 23-8-93. Joaquim Agostinho 35-3-1611-7-7
Tour 19791. Bernard Hinault 24-8-83. Joaquim Agostinho 36-3-1511-7-7

Opomba: Starost je izražena v letih–mesecih–dnevih.

1.425. Ali je Slovenija za Luksemburgom druga najmanjša država po številu prebivalcev, ki je dala zmagovalca tritedenske dirke? Kakšna je tu lestvica od najmanjše do največje države?
Edi Bregar

Tako je, Slovenija je druga najmanjša država, ki se lahko pohvali z zmagovalcem ene od tritedenskih dirk. Najmanj prebivalcev ima res Luksemburg. Podrobnosti so v spodnji tabeli.

DržavaZmage na GTPrebivalci
Luksemburg70,6
Slovenija12,1
Irska34,9
Danska15,8
Švica108,6
Švedska110,3
Belgija3211,5
Nizozemska517,3
Ekvador117,3
.........
Rusija4146,8
ZDA5329,6

Opomba: Število prebivalcev je izraženo v milijonih in zaokroženo na 100.000.

1.426. Objavili ste že podatek, da je Primož Roglič 99. kolesar, ki je dobil vsaj eno etapo na vseh tritedenskih dirkah. Da bo ta podatek več vreden, me zanima, kje na lestvici je, če upoštevamo le končne zmagovalce tritedenskih dirk (izločimo vse sprinterje, ki večinoma odstopijo po prvem tednu, in druge ubežnike, ki jim uspe dobiti etape, vendar ne dirkajo na skupno uvrstitev)?
Edi Bregar

V tem primeru se izbrana druščina zmanjša z 99 na 35.

KolesarGiroTourVueltaSkupajGT
Eddy Merckx243466411
Bernard Hinault62874110
Freddy Maertens71513351
Francesco Moser2322271
Laurent Jalabert3418251
Jacques Anquetil5161228
Tony Rominger5313214
Rudi Altig486181
Alejandro Valverde1412171
Fiorenzo Magni673163
..................
Primož Roglič32161

Opomba: V sredinskih stolpcih so navedene etapne zmage, v zadnjem (GT) pa skupne zmage na tritedenskih dirkah.