Iga Swiatek je ubranila naslov na Odprtem prvenstvu Francije. Foto: Reuters

22-letna Poljakinja je po 16 letih in po Belgijki Justin Henin postala prva igralka, ki je ubranila naslov v Parizu. Swiatek je na Rolandu Garrosu slavila tretjič. V koronskem letu 2020 je v jesenski različici turnirja v finalu ugnala Američanko Sofio Kenin, lani pa na zadnji stopnički še njeno rojakinjo Coco Gauff.

Swiatek je danes dosegla še četrto zmago na turnirjih velike četverice, potem ko je lani dobila Odprto prvenstvo ZDA.

Prva igralka sveta je bila izrazita favoritinja pred finalom, toda Karolina Muchova, ki je na letošnjem Rolandu Garrosu navdušila z raznovrstno igro, v polfinalu pa je izločila zmagovalko Melbourna, Belorusinjo Arino Sabalenko, je bila enakovredna tekmica.

Prvi niz pripadel Swiatek
Swiatek je sicer potrebovala le deset minut za vodstvo s 3:0 v prvem nizu. Muchova je zaigrala bolje, v peti igri ni izkoristila priložnosti za brejk, tako da ji ni uspelo ujeti nasprotnice. Swiatek je ob neizsiljenih napakah Muchove povedla s 4:1. Muchovi je po izenačenem dvoboju uspelo dobiti naslednjo igro, zaključila jo je z natančnim forhendom (4:2). V naslednjih dveh igrah je Muchova osvojila le eno točko, prvi niz je Swiatek dobila s 6:2.

Prvi izgubljeni niz Swiatek
Muchova je v drugem nizu še bolj grešila, kar je Swiatek izkoristila za prednost s 3:0. Sledila je vrnitev Muchove – četrta in peta igra (v tej ji je uspel brejk, igro je končala, ko je žogico poslala na stransko črto), sta ji pripadli in zaostanek je zmanjšala na 3:2. V šesti igri je Muchova mojstrsko servirala, brez izgubljene točke je igro dobila za izenačenje v drugem nizu (3:3). Še bolj nervozno je Swiatek delovala po izidu 4:4, ko so se oglasili tudi češki navijači. Zaostala je 0:30, pri izidu 30:40 pa je storila dvojno napako, tako da je v vodstvo prešla Muchova. Vendar le za kratek čas, tvegani udarci se Čehinji v deseti igri niso obrestovali, imela je tudi nekaj smole in izid je bil izenačen na 5:5. Toda Muchova je še tretjič zapovrstjo vzela servis, ponudila se ji je še ena priložnost, ki pa je ni zapravila, kljub zaostanku 0:30. Swiatek je tako izgubila svoj prvi niz na turnirju.

26-letna Karolina Muchova, ki so jo v preteklosti mučile številne poškodbe, je prvič igrala v finalu turnirja za grand slam. Foto: Reuters

Swiatek izkoristila prvo zaključno žogo
Swiatek je odločilni niz začela nervozno, Muchova pa samozavestno, nasprotnici je odvzela servis. Tudi v drugi igri Muchova Swiatek ni prepustila niti točke za vodstvo z 0:2. Swiatek se ni predala, dobila je naslednje tri igre za prevzem vodstva (3:2). Muchova je izenačila (3:3), nato je izkoristila še eno priložnost za brejk za novo vodstvo (3:4). Swiatek je pri izidu 4:4 ubranila zaključno žogo, s tem pa prišla na prag zmage. Priložnosti ni izpustila iz rok, Muchova je obračun končala z dvojno napako.

Swiatek: Odločile so malenkosti
"Zelo, zelo težak dvoboj. Odločile so malenkosti. Res je, da sem imela lepo prednost, a nikakor nisem mislila, da je po vodstvu 3:0 dvoboj končan. Znana mi je kakovost Karoline, tudi nepopustljivost, še enkrat jo je pokazala. Tehtnica bi se lahko obrnila tudi na njeno stran. Res ji moram čestitati, ko sem z njo na igrišču srečala prvič, sem vedela, da ima kakovost, da bo igrala tudi v finalih največjih turnirjev. Verjamem, da to ni njen zadnji," je Swiatek po tekmi bolj kot o sebi govorila o tekmici.

Tudi Čehinja ji ni ostala dolžna. "Za mano so trije odlični tedni. Prišla sem do konca, bila blizu uspeha, a hkrati tudi daleč. To se zgodi, ko igraš proti najboljši možni tekmici. Dobro sem se ji upirala, lahko sem ponosna. Prehodili smo dolgo pot, upam, da je to naš začetek. Vrnili se bomo še močnejši," je s solznimi močmi dejala Muchova, ki je leta 2021 morala zaradi abdominalnih težav sedem mesecev počivati, lani pa je pariški turnir zaradi poškodbe gležnja zapustila na vozičku. "Zdravniki so mi celo dejali, da ne bom več mogla igrati tenisa."