Grega Žemlja (desno) je moral za največji uspeh v karieri premagati Bolgara Grigorja Dimitrova. Lahko v 3. krogu preseneti še Juana Martina Del Potra? Foto: MMC RTV SLO/EPA

Težko je v enem stavku povedati, kaj vse se je dogajalo v teh dveh dneh. Fizično in psihično je bilo zelo naporno. Že včeraj sem želel, da bi se dvoboj nadaljeval, a se ni izšlo po mojih željah, ker je bil Dimitrov proti. Tudi danes je bilo veliko nehvaležnih situacij, vendar je v tenisu tako, da jih moraš nekako prebroditi. Peti niz sem odigral bolje kot druge, in zato sem na koncu tudi zmagal. Potrpežljivost je bila nagrajena.

Grega Žemlja
Marko Umberger
Zgodovinskega uspeha Žemlje so se takole razveselili predsednik Teniške zveze Slovenije Marko Umberger in starša 26-letnega Žirovničana. Foto: EPA

Nisem se obremenjeval, kaj to pomeni za slovenski tenis. Skušal sem se čim bolje ogreti. Znova je deževalo in nismo vedeli, kdaj bova stopila na igrišče. Nehvaležne razmere, na katere sem se dobro pripravil. Kmalu sem sicer zapravil nove tri zaključne žogice za zmago, vendar sem zdržal do konca.

Marija Šarapova
Dimitrova je ob igrišču spodbujala tudi spremljevalka, Marija Šarapova, ki si bo lahko zdaj z njim vzela nekaj oddiha - Rusinja je, tako kot Bolgar, že izpadla s turnirja na 'sveti travi' - s 6:3 in 6:4 jo je senzacionalno že v 2. krogu izločila Portugalka Michelle Larcher de Brito. Foto: EPA

Poznam ga zelo dobro. Ni velikih skrivnosti. Poskušal se bom maščevati za lanski poraz v finalu na Dunaju, dodati nekaj odstotkov glede na zadnjo tekmo, ki sem jo včeraj in danes igral, ter narediti kar največ.

Žemlja o Juanu Martinu Del Potru
Juan Martin Del Potro
Naslednji nasprotnik Grege Žemlje je Argentinec Juan Martin Del Potro, ki se mu v Wimbledonu nikoli ni uspelo prebiti dlje od 4. kroga (2011, 2012). Foto: EPA
Žemlja po velikem uspehu v Wimbledonu
Đoković brez težav v 3. krog
Šarapova in Federer izpadla v 2. krogu Wimbledona

Štiri ure in štiri minute je Žirovničan na igrišču št. 3 garal za največji uspeh v karieri. Tega je dosegel z zmago nad Bolgarom Grigorjem Dimitrovim (3:6, 7:6, 3:6, 6:4 in 11:9).

Žemlja je sicer edini Slovenec, ki je v All England Clubu dobil posamični obračun. Blaž Kavčič v štirih poskusih še ni okusil slasti zmage, brez zmage je letos ostal tudi Aljaž Bedene, leta 2009 še Luka Gregorc.

Ubranil vse tri priložnosti za brejk
Žemlja se je moral za izjemen uspeh pošteno potruditi in se dvakrat vrniti ter poravnati izid v nizih. Prvi niz je trajal dobre pol ure, Bolgaru je že ob prvem začetnem udarcu Žemlje uspelo narediti brejk, ki se je na koncu izkazal za odločilnega. V drugem nizu je imel Dimitrov v 11. igri tri priložnosti za brejk, a je Žemlja z odličnimi servisi vse tri ubranil. Po dvojni napaki je dobil podaljšano igro in izid v nizih poravnal na 1:1.

Po 17. igri prekinjen dvoboj
V tretjem nizu je bil znova usoden zgolj en brejk - v 6. igri je Žemlja storil napako ob mreži in nasprotniku dovolil vodstvo s 4:2, niz je izgubil s 6:3. V četrtem nizu je Bolgar zapravil kopico priložnosti za odvzem začetnega udarca, na drugi strani je Žemlji za izenačenje na 2:2 v nizih zadostovala že ena. V odločilnem petem nizu si je 26-letni Žirovničan pripravil dve zaključni žogi, a se je Bolgar izvlekel. Ob izidu 9:8 za slovenskega tenisača je dvoboj na igrišču številka tri prekinil dež.

Obračun se je nadaljeval v petek, Žemlja si je v 18. igri priboril nove tri zaključne žogice, a je vse zapravil. V 20. igri mu je nato končno uspelo izkoristiti (šesto) zaključno žogo za zgodovinski uspeh. Zdaj ga v 3. krogu čaka dvoboj z Argentincem Juanom Martinom Del Potrom.