Dallas se po štirih zaporednih gostovanjih vrača domov. V soboto bo gostil Washington. Foto: AP

Pred dobrim tednom dni se je 22-letni slovenski košarkarski čarodej poškodoval na obračunu z Denverjem. Zaradi težav z levim kolenom in gležnjem je izpustil gostovanji v Phoenixu in prvo v Los Angelesu proti Clippersom. Dallas je vse tri tekme brez svojega prvega moža izgubil. Potem ko se je že ogreval pred prvim obračunom v Staples Centru, je na koncu ob parketu spremljal tretji zaporedni poraz. V ponedeljek je nato normalno treniral, a prejel neugoden udarec v koleno, kar pa na srečo trenutnega stanja ni poslabšalo.

Tako je znova vadil kot običajno pred drugim gostovanjem pri Clippersih, ki so Dallas v zadnjih dveh sezonah izločili v končnici. Na treningu je napovedal, da bo odločitev o igranju sprejeta tik pred tekmo, dodal pa je, da bo naredil vse, da bo lahko nastopil. Uspelo mu je, vrnitev pa je bila zelo uspešna. Bil je, kot vedno proti losangeleški zasedbi, zelo motiviran. V tretji četrtini se je razigral, dal je 15 točk, čeprav v zadnji četrtini in podaljšku ni zadel, pa je dobro vodil napad Dallasa, ki je na desetem gostovanju v sezoni četrtič zmagal.

Tri minute in pol pred koncem so Mavsi povedli za deset, toda Clippersi so se vrnili v igro in Paul George je s trojko ob sireni izsilil podaljšek, v katerem pa je zagospodarila gostujoča ekipa. Dončić je srečanje končal s 26 točkami in po devetimi skoki ter podajami. Še uspešnejši je bil s 30 točkami Kristaps Porzingis. Pri Clippersih je Reggie Jackson prispeval 31 točk, George pa 26. Dallas je v drugi četrtini zaradi poškodbe gležnja ostal brez Jalena Brunsona.

Kristaps Porzingis je na sedmi tekmi zapored dosegel vsaj 20 točk, kar je najdaljši niz v njegovi karieri. Foto: AP

Po zapravljenih uvodnih štirih napadih Dallasa je Dončić v tretji minuti zadel lep "floater". Minuto pozneje je Jason Kidd že posredoval s prvo minuto odmora, potem ko so gostitelji povedli z 11:3. Luka je podelil nekaj lepih podaj, ki pa jih soigralci niso znali unovčiti, že v peti minuti pa je zapustil parket, saj je dobil drugo osebno napako. Kidd je nov "timeout" vzel minuto zatem, saj so Clippersi naredili delni izid 7:0 (18:9). Z dvema prostima metoma Georgea so domači košarkarji prvič povedli z dvomestno razliko. Dončić je po vrnitvi na parketu s hrbtom odigral proti Teranceu Mannu, po doseženem košu pa zaradi besed, ki jih je namenil domačemu košarkarju, prejel tehnično napako. Prva četrtina se je končala s 26:21.

Na začetku druge je Dončić s prostima metoma Dallas približal na -3, nato pa je zgrešil svojo prvo trojko. Vnovič je po slabi polovici četrtine odšel na klop, tokrat zaradi tretje osebne napake. Brunson, ki je zadel za novo priključitev na -3, je napad zatem prodrl pod koš, a so bili dosojeni koraki, organizator igre Dallasa pa si je ob tem poškodoval levi gleženj. Zadnje tri minute polčasa je igral tudi Dončić, ki je 37 sekund pred koncem druge četrtine zadel prvo gostujočo trojko na tekmi. Mavsi so predtem zgrešili kar 13 poskusov izza črte. Iz igre so tako v prvem delu metali le 32-odstotno, a vseeno ohranili stik s Clippersi (48:42). Dončič je v statistiko vpisal 11 točk, dva skoka in tri podaje.

Luka je na začetku drugega polčasa najprej lepo podal Dorianu Finneyju - Smithu, nato pa nad Ivico Zubcem naredil četrto osebno napako. Kidd ga je pustil na parketu, kar se je Mavsom obrestovalo. Dončić je v naslednjih treh minutah dal deset točk in še podal za trojko Porzingisa. Ko je Ljubljančan tretjič zadel za tri, je Dallas prvič povedel (56:57). Po silovitem zabijanju Porzingisa, ki je popravil zgrešen met izza črte Tima Hardawaya za vodstvo z 62:59, so Clippersi na krilih Jacksona naredili serijo 8:0, ki jo je po Dončićevi podaji s trojko prekinil Hardaway. Luka je z novim zadetim metom izza črte izenačil na 68, potem pa od table še na 70. Po zaslugi Treya Burka in Sterlinga Browna je Dallas pred zadnjo četrtino povedel z 80:76.

Takole je Paul George izsilil podaljšek. Foto: AP

Z delnim izidom 7:2 so gostitelji začeli zadnjo četrtino. Mavsi so hitro ustavili manjši domači nalet. Trikrat zapored so zadeli izza črte. Porzingisu je odgovoril Marcus Morris, nato pa, ko je dvakrat lepo zaokrožila žoga, sta bila natančna za tri še Hardaway in Finney-Smith, tako da je Dallas povedel za osem. Zatem je Dončić našel samega Maxija Kleberja, ki je zabil za 102:92. Do konca so bile še tri minute in pol. Gostje niso več zadeli, ko je kazalo, da bodo vseeno mirno pripeljali tekmo do konca, pa je na začetku zadnje minute najprej Luke Kennard zadel za tri, nato pa je bil uspešen še Jackson. Dobra sekunda je gostiteljem ostala za napad za izenačenje. Mann je izvajal avt, podal Georgeu, ki je s trojko iz kota čez roko Finneyja-Smitha prehitel sireno in izsilil podaljšek.

Clippersi so redni del končali z delnim izidom 11:1, Mavsi pa petminutni dodatek začeli s 7:0. Dončić ni zadel ne v zadnji četrtini ne v podaljšku, je pa zato dobro vodil igro Dallasa. Praktično v vsakem napadu je nase potegnil dva igralca, kar so gostje znali izkoristiti. Porzingis in Kleber s trojko sta priigrala Teksašanom lepo prednost, domača zasedba pa je v podaljšku dala le eno točko, ko je prosti met zadel George.

Čančar prvič zaigral ob devetem zaporednem porazu Denverja

Denver se močno oslabljen, saj manjkajo trije ključni možje – Nikola Jokić, Jamal Murray in Michael Porter – ni znašel v Portlandu. Blazersi so na krilih 32 točk CJ McColluma slavili zmago s 119:110, kar je bila njihova četrta zaporedna zmaga in deveta v nizu na domačem parketu. Nuggetsi so na drugi strani klonili že devetič zapored. Prvič v sezoni pa je priložnost dobil Vlatko Čančar. Slovenski reprezentant je imel na začetku sezone težave s kolkom. Pred dnevi je nato le zaigral, a sprva v razvojni ligi za Grand Rapids Gold, zdaj pa je dočakal tudi prve tri minute v novi sezoni NBA-ja. V statistiko je vpisal eno točko.