26-letni Adam Toupalik je osvojil sedmo zmago v karieri, drugo letošnjo. Med drugim je leta 2020 postal tudi državni prvak Češke. Foto: Organizator/Kolesarska zveza Slovenije

Kapetan češke ekipe Elkov Kasper je upravičil zaupanje in visoka pričakovanja ter potrdil odlično spomladansko formo. Na zadnjem vzponu 155 kilometrov dolge enodnevne kolesarske dirke je razredčena glavnina končno ujela ubežnika dneva. Italijan Alex Tolio iz Bardianija je bežal od prvega gorskega cilja v Dornberku vse do zadnjega vzpona na Rafut.

V tistem trenutku je napadel Adam Toupalik in se sam odpeljal proti zmagi v središču Nove Gorice. Nekaj sekund za njim je v cilj prikolesarila skupinica, ki se je udarila za stopničke. Italijan Filippo Fiorelli (Green Project Bardiani) je bil prvi, drugi pa Tilen Finkšt (Adria Mobil), ki je tako osvojil skupno 3. mesto.

Zemljevid in prerez dirke, ki je v 155 km imela pet krogov po spodnjem delu Vipavske doline (Selo–Preserje–Dornberk), po vrnitvi v Novo Gorico pa so sledili še štirje 6-km mestni krogi. Foto: Organizator

Drugih Slovencev v najboljši deseterici ni bilo, zato pa je ekipo Ljubljana Gusto Santic na 5. mestu razveselil Avstralec Dylan Hopkins. Večji del sta bila v begu dneva ob Toliu, ki je končal na 4. mestu, še domači kolesar Gregor Matija Černe (mebloJOGI Pro-concrete) in Matt King (Xspeed United Continental).

Ključen bliskovit spust z Rafuta

"Presrečen z zmago. Ubežna trojica je imela že pet minut prednosti, smo morali prispevati tri fante, da so pomagali loviti. V mestnih krogih je glavnina pritiskala in čutilo se je, da bo odločal zadnji vzpon. Moja ekipna kolega sta mi pripravila teren za napad, kot smo to načrtovali. Na vrhu sem mogoče imel pet metrov prednosti, a mi je šlo izredno dobro čez ovinke in mi je uspelo zmagati. Presrečen sem, da se je uresničil načrt," je povedal 26-letni Čeh, ki blesti na spomladanskih dirkah, pozimi pa je bil tudi 5. na državnem prvenstvu Češke v ciklokrosu.

Na začetku marca je Adam Toupalik že zmagal na enodnevni dirki v Umagu, nato bil nekaj dni zatem drugi v Poreču, za dobro mero pa je bil še skupno drugi na etapni dirki Istrska pomlad, kjer je bila močnejša le razvojna ekipa Jumba Visme.

V Izoli je bil na stopničkah Anže Skok (Ljubljana Gusto Santic), v Novi Gorici pa Tilen Finkšt (Adria Mobil). Foto: Organizator/Kolesarska zveza Slovenije

Finkšt s stopničkami povabil v Novo mesto

Ubežni domači kolesar Gregor Matija Černe je dobil priznanje za najboljšega na gorskih ciljih. Foto: Organizator/Kolesarska zveza Slovenije

"Kar težko. Zlasti ker je bil prvi vroč dan sezone, to je vedno naporno za telo. V tem krogu kar petkrat čez špičko je res naporno. Na koncu je šlo na polno. Skupina se je razbila, zmagovalec je ušel, mi smo se pa udarili za stopničke," je povedal Tilen Finkšt. Sprinter novomeške ekipe je letos zmagal na zadnji etapi Istrske pomladi, tretje mesto v Novi Gorici pa je njegov drugi izid sezone in odlična napoved za nedeljo, ko sledi zaključek marčnega trojčka mednarodnih kolesarskih dirk v Sloveniji.

V osmih dneh Slovenija gosti tri enodnevne mednarodne dirke, katerih razplete si lahko ogledate v spletnem prenosu Kolesarske zveze Slovenije na MMC TV-ju. Za konec bo v nedeljo VN Adrie Mobil s startom in ciljem v Novem mestu. Začetek prenosa v nedeljo ob 15.00 in zaključek ob 17.30.