Lindsey Vonn zadnja leta res nima sreče. Spet je padla, k sreči pa se ni poškodovala in je odločena, da bo v nedeljo štartala na smuku, s čimer bo končala izjemno kariero, v kateri je bila med drugim tudi dvakrat svetovna prvakinja. Na Are ima sicer zelo lepe spomine, saj je leta 2007 tam osvojila srebrni kolajni, svoji prvi na SP-jih. Foto: Reuters
Shiffrinova dobila dramo, Ilka osma, padec Vonnove

Lastnica 82 zmag na tekmah svetovnega pokala je bila ena od 14 žrtev tehnično zahtevne superveleslalomske proge (na štartni listi je bilo 43 smučark). Tekme se je kljub temu, da letos nima rezultatov, ki bi ji vlivali samozavest, in kljub bolečinam v kolenu lotila v svojem slogu, stoodstotno. Po 20 sekundah je šla v zavoj preveč direktno, izgubila je nadzor nad smučmi. Z veliko hitrostjo je končala v zaščitni ogradi. Vsi so zadržali dih, k sreči pa je Vonnova lahko vstala in se ni poškodovala. Odločena je, da bo v nedeljo na smuku spet tvegala: "Upam, da bo moja zadnja tekma, moj zadnji smuk, najboljše mogoče slovo. Počutim se dobro, moji koleni sta dobri. Vem, da me bo že kmalu vse bolelo, ampak vem, da bo v nedeljo super. Še eno priložnost imam, ne odpišite me!"

Na 1670 metrov dolgi superveleslalomski progi v Areju je šlo za centimetre, zlate medalje pa se je veselila Mikaela Shiffrin, ki je prvič v karieri na SP-jih tekmovala v eni od hitrih disciplin. To je njen četrti naslov svetovne prvakinje, na prejšnjih treh prvenstvih je bila vedno slalomska kraljica. Shiffrinova poudarja, da se je s tem uspehom razbremenila velikega pritiska in je zdaj še večja favoritinja za zmago v obeh tehničnih disciplinah. Foto: Reuters

Našla zmagovito linijo
V dramatični igri stotink je ob polarnem mrazu (temperatura je bila skoraj ‒20 stopinj), ob čemer je bilo treba najti tudi pravo mažo, svetovna prvakinja postala Mikaela Shiffrin. Na 1670 metrov dolgi superveleslalomski progi se je izšlo za dve stotinki oziroma 51 centimetrov. Prvih deset tekmovalk je bilo znotraj 54 stotink. "Res nisem pričakovala zmage. Neverjetno, kako je šlo na tesno. Imela sem srečo z razmerami. Boj je bil hud, vse te punce bi si zaslužile zmago. Trenerska ekipa je v Are prišla šele danes ob enih ponoči. Če hočeš zmagati, moraš biti agresiven, vedela sem, da moram, če sem želela biti hitra, veliko tvegati in najti pravo razmerje med tveganjem in lepimi zavoji. Trenerji so si res dobro ogledali progo, tako da sem vedela, kje je najhitrejša linija," je povedala 23-letnica, ki ima z velikih tekmovanj že osem medalj, od tega šest zlatih.

Goggia na drugem merjenju hitrosti pred Shiffrinovo
Srebrno medaljo je osvojila Sofia Goggia, ki je zaradi poškodbe prvič tekmovala šele konec januarja v Garmischu. Italijanka je bila presenečena: "Mislila sem, da bom peta, sedma, ne pa, da bom osvojila kolajno. V zgornjem delu proge sem imela preveč spoštovanja, spodaj pa sem smučala odlično." Pri drugem merjenju hitrosti je bila Goggia s 105,17 km/h precej hitrejša od Shiffrinove (99,93 km/h). Goggia je bila sicer pred dvema letoma na SP-ju v St. Moritzu tretja v veleslalomu, lani pa je postala olimpijska prvakinja v smuku. Manjše presenečenje je pripravila Švicarka Corinne Suter, saj še nikoli ni bila na stopničkah tekme svetovnega pokala, res pa je, da je bila januarja v Cortini in nato še v Garmischu četrta v smuku. "Več kot srečna sem," je opisala svoje občutke.

Ilka Štuhec, ki ima v letošnji sezoni eno superveleslalomsko zmago (decembra v Val Gardeni), ni smučala najbolje, vendar pravi, da si nima česa očitati. Foto: Reuters
Mikaela Shiffrin dobila igro stotink

Ilka Štuhec: "Nimam si česa očitati"
Ilka Štuhec je nastopila dobro, do medalje jo je ločilo 21 stotink, kar pa je bilo na okrog deset sekund krajši progi (v zgornjem delu je bilo vetrovno) premalo za odmeven uspeh. "Upala sem na boljšo vožnjo, bi se dalo še bolje na nekaterih delih, a si nimam česa očitati." Kljub mrazu zaščitne maske ni imela, pravi pa, da se na tako nizke temperature ne moreš navaditi: "Se ne navadiš. To je dejstvo. Narediš vse, da bi se ogrel, da bi ostal pripravljen, ampak na koncu, ko stojiš na startu, si v dresu in tako kot na progi nisi kaj dosti oblečen." Med poraženkami uvodne tekme SP-ja so Avstrijke. Nicole Schmidhofer, ki je branila naslov prvakinje, je bila z 11. mestom še najboljša. Boljšo uvrstitev je zapravila zaradi preveč tvegane linije v zgornjem delu.

Vonnovi padec ni vzel poguma in bo v nedeljo štartala na smuku. S tem bo njene kariere konec. Foto: Reuters

V sredo moški superveleslalom
Svetovno prvenstvo se bo nadaljevalo v sredo z moškim superveleslalomom (na štartu bodo štirje Slovenci: Boštjan Kline, Martin Čater, Klemen Kosi in Miha Hrobat), ženske pa bodo spet tekmovale v petek, ko jih čaka kombinacija. Smuk bo ob 11. uri, slalom ob 16.15. Prenosi vseh tekem so na TV SLO 2.