V Nemčiji poteka razprava o prepovedi delovanja AfD-ja. Foto: EPA
V Nemčiji poteka razprava o prepovedi delovanja AfD-ja. Foto: EPA

Sovoditeljica stranke Alice Weidel je prek svojega tiskovnega predstavnika potrdila, da je AfD vložil pritožbo na upravno sodišče v Kölnu, kjer deluje tudi obveščevalna agencija BfV.

Ta je stranko AfD v petek uradno opredelila kot ekstremistično organizacijo in v obsežnem poročilu navedla, da obstajajo zadostni dokazi, da stranka predstavlja grožnjo nemški demokratični ureditvi.

Kot piše Reuters, 1100-stransko poročilo BfV-ja, ki ne bo javno objavljeno, ugotavlja, da je AfD rasistična in protimuslimanska organizacija.

Pred tem je bil AfD označen za desničarsko ekstremistično organizacijo v treh nemških deželah, v Turingiji, Saški in Saški-Anhalt.

Opredelitev na državni ravni, ki agenciji BfV daje širša pooblastila za nadzor nad stranko, je znova sprožila razprave o tem, ali naj nemški parlament stranki tudi prepove delovanje.

AfD, ki je bil ustanovljen leta 2013, je sicer na nedavnih parlamentarnih volitvah osvojil drugo mesto in se uvrstil za konservativno unijo CDU/CSU.

Do opredelitve AfD-ja kot ekstremistične organizacije sta bila že v petek kritična podpredsednik ZDA J. D. Vance in zunanji minister Marco Rubio, ki je v objavi na omrežju X med drugim zapisal, da Nemčija s tem izvaja "prikrito tiranijo".

Nemško zunanje ministrstvo je danes ponovno odločno zavrnilo kritike iz ZDA. "Ponavljam, da so namigovanja popolnoma neutemeljena," je dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Sebastian Fischer.