V Carigradu se razmere niso umirile vse od lani. Foto: Reuters
V Carigradu se razmere niso umirile vse od lani. Foto: Reuters
Recep Tayyip Erdogan
Večina Turkov še vedno podpira Erdoganovo politiko. Foto: Reuters
Obletnica protestov v Carigradu

Mesto je preplavilo okoli 25.000 policistov, pa tudi več deset vodnih topov in oklepnih vozil. Vlada premierja Recepa Tayyipa Erdogana pa je mobilizirala pripadnike posebnih policijskih enot in policiste v civilnih oblačilih, ki želijo uveljaviti prepoved protestov na trgu Taksim in v bližnjem parku Gezi. Ta je bil središče lanskih demonstracij.

Množične demonstracije so sprva izbruhnile kot znak nasprotovanja načrtom carigrajskih oblasti o pozidavi parka Gezi. Po nasilnem odzivu policije so se razbesnele v upor proti Erdoganovi vladi, ki naj bi imela avtoritarne težnje in naj bi vse bolj islamizirala sicer izrazito sekularno državo. Vlada je zatem tudi onemogočila družbena omrežja, kot sta YouTube in Twitter. Marca so prvič po protestih potekale volitve - lokalne, na katerih pa je znova slavila Erdoganova Stranka za pravičnost in razvoj (AKP).

Erdogan je mlade Turke že v petek pozval, naj ignorirajo poziv k novim protestom. "Leto dni pozneje ljudje, vključno s tako imenovanimi umetniki, pozivajo k demonstracijam. A vi, turška mladina, se ne boste odzvali. Ne približujte se trgu Taksim," je v Carigradu tisoče mladim dejal Erdogan. "Te teroristične organizacije so zmanipulirale našo moralno in finančno šibko mladino, da je napadla našo enotnost in ogrozila gospodarstvo," je nadaljeval turški premier. Ob nasilnem zatrtju lanskih protestov po vsej Turčiji je umrlo osem ljudi, več tisoč pa jih je bilo ranjenih.

Začasno aretiran novinar CNN-a
V soboto je Erdogan znova posvaril pred udeležbo na demonstracijah. Kot je poudaril, imajo varnostne sile "natančna navodila", kako ravnati.

Policija je medtem začasno aretirala turškega poročevalca ameriške televizije CNN Ivana Watsona. Watson je bil po lastnih navedbah aretiran med javljanjem v živo s trga Taksim. Po približno pol ure pridržanja so tako novinarja kot njegovo ekipo izpustili na prostost. Posnetek CNN-ja kaže, kako so policisti v civilu prekinili vklop v živo. Eden izmed policistov se je postavil pred kamero, ki ji je kazal hrbet.

Opozicijski voditelji so oblasti pozvali, naj ljudem omogočijo mirne proteste. Ti naj ne bi potekali le v Carigradu, ampak tudi v drugih mestih, kot so Ankara, Izmir in Antakya.

Obletnica protestov v Carigradu