
Za 69-letnega Merza je v prvem krogu glasovalo 310 poslank in poslancev, za izvolitev pa bi potreboval vsaj 316 glasov v 630-članskem bundestagu. Od skupno 621 oddanih glasov poslancev jih je bilo za Merza 310, proti pa 307. Trije poslanci so se glasovanja vzdržali, devet jih je bilo odsotnih. Merz je sicer pred glasovanjem izrazil pričakovanje, da bo že v prvem krogu izvoljen za kanclerja.

Bodoča vladna koalicija, ki jo ob CDU-ju sestavljajo še sestrska bavarska Krščanskosocialna unija (CSU) in socialdemokrati (SPD), ima v parlamentu skupaj 328 sedežev.
Predsednica spodnjega doma parlamenta Julia Kloeckner je po koncu prvega kroga glasovanja sporočila, da prekinja zasedanje, da se lahko parlamentarne skupine posvetujejo, kako naprej.
Po posvetu med strankami je vodja poslanske skupine CDU/CSU Jens Spahn je po posvetu sporočil, da bodo že danes popoldne znova glasovali o Merzu.
"Vsa Evropa, morda ves svet, spremlja te volitve," je dejal Spahn. "Pozivam vse, naj se zavedajo te posebne odgovornosti," je še dodal.
Prvič v zgodovini
Ko kancler v prvem poskusu ni izvoljen, so možni nadaljnji krogi glasovanja. V skladu z nemško ustavo imajo poslanci in poslanke 14 dni časa, da izvolijo Merza ali drugega kandidata za kanclerja, za kar je ponovno potrebna absolutna večina.
Če tudi po tem glasovanju kandidat ni izvoljen, je v naslednjem krogu za izvolitev kanclerja potrebna navadna večina.
CDU je na februarskih volitvah osvojil 28,5 odstotka glasov. V ponedeljek je stranka podpisala koalicijski sporazum s CSU-jem in SPD-jem.
Kot poroča nemški časopis Bild, se še nikdar ni zgodilo, da kandidat za kanclerja po uspešnih koalicijskih pogajanjih ne bi bil izvoljen v prvem krogu glasovanja.
Klingbeil zagotavlja, da so vsi v SPD-ju glasovali za Merza

Sopredsedujoči socialdemokratom Lars Klingbeil je dejal, da oni niso krivi za manjkajočih šest glasov. Vsi poslanci in poslanke SPD-ja so bili prisotni na glasovanju, je Klingbeil dejal za nemško tiskovno agencijo DPA. Dodal je, da nima razloga, da ne bi verjel, da so vsi glasovali za Merza.
Sovodja Zelenih Franziska Brantner je dejala, da je rezultat glasovanja razočaral in da sproža vprašanja o stabilnosti Merzeve koalicije. "Želimo vlado, ki je zmožna sprejemanja ukrepov za Evropo in Nemčijo," je dejala.
V Levici so medtem sporočili, da želijo novo glasovanje o kanclerju v sredo, namesto šele konec tedna. Takrat bo namreč potekala strankarska konferenca, poslanec Levice in podpredsednik bundestaga Bodo Ramelow pa je dejal, da bi moral po nepisanih pravilih bundestag delovati tako, da ne ovira strankarskih konferenc.
AfD pozdravil neuspeh Merza
Skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD) je pozdravila neuspeh Merza v prvem krogu glasovanja. Kot so sporočili v stranki, izid glasovanja kaže na krhkost koalicije CDU-ja, CSU-ja in SPD-ja.
Vodja AfD-ja Alice Weidel je Merza pozvala, naj "se umakne" in sprosti pot do novih parlamentarnih volitev, poroča portal Deutsche Welle.
AfD, največja opozicijska stranka, pa tudi nekateri v Merzevem CDU-ju pravijo, da Merz ni spoštoval obljub svoje stranke in da je razvodenil njena stališča glede ključnih vprašanj, da bi oblikoval koalicijo s SPD-jem.
Bernd Baumann iz poslanske skupine AfD-ja je Merzev poskus postati kancler označil za "volilno prevaro".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje