Ukrajinski in poljski premier, Denis Šmigalj in Donald Tusk. Foto: EPA
Ukrajinski in poljski premier, Denis Šmigalj in Donald Tusk. Foto: EPA

Poljska je ena največjih podpornic Ukrajine v boju proti ruski invaziji, vendar so se v zadnjih mesecih odnosi med državama poslabšali zaradi trgovinskih sporov, poljski kmetje pa protestirajo, ker cenejši ukrajinski kmetijski proizvodi in žito znižujejo cene njihovim proizvodom.

"Iščemo dobre rešitve za obe strani na področju kmetijstva in naredili smo korak naprej," je po pogovorih s Šmigaljem povedal Tusk.

Na skupni novinarski konferenci je poudaril, da iščejo rešitve, ki morda ne bodo zadovoljile vseh strani, bodo pa zaščitile temeljne interese poljskih kmetov in proizvajalcev na eni ter ukrajinskih kmetov na drugi strani, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Poljski kmetje od februarja blokirajo mejne prehode z Ukrajino v znak protesta proti uvozu žita in kmetijskih proizvodov iz Ukrajine, ki po njihovem mnenju predstavljajo nepošteno konkurenco, ker jih je Evropska unija zaradi vojne leta 2022 oprostila carin.

Varšava poziva k uvedbi zgornje meje za uvoz ukrajinskega žita, potem ko je lani uvedla enostranski embargo na uvoz in s tem kljubovala Bruslju.

Dodaten spor med državama pa je nastal zaradi delovanja ukrajinskih avtoprevoznikov na Poljskem, saj njihovi poljski kolegi trdijo, da imajo ukrajinska podjetja zaradi nižjih stroškov nepošteno prednost, poroča poljska tiskovna agencija PAP. Tudi ti protestno blokirajo meje s sosednjo državo.

Tusk je poudaril, da sta Varšava in Kijev blizu rešitvam glede količine kmetijskih proizvodov, ki jih bo lahko Ukrajina izvozila na Poljsko, in tranzita teh proizvodov čez njeno ozemlje. Blizu so tudi rešitvam, da ne bo nelojalne konkurence med poljskimi in ukrajinskimi avtoprevozniki, za katere bodo veljale enake zahteve, je dejal.

Dodal je, da računa na razumevanje vseh vpletenih na Poljskem – kmetov, avtoprevoznikov in voznikov. "Da bomo skupaj cenili prizadevanja tako Kijeva kot Varšave in da bomo razumeli, da je naša prihodnost v skupnem interesu Poljske in Ukrajine, tako da ne bo nihče dovolil Rusiji ali drugim sovražnikom in nasprotnikom, da nas ločijo," je dejal.

Državi sta danes podpisali tudi skupno izjavo s smernicami nadaljnjih pogajanj, ki so doslej potekala samo na nižjih ravneh in niso prinesla napredka.

Ukrajina pokazala pripravljenost na sklenitev dogovora glede kmetijskega spora