

"Plovila, ki so med protestom plula iz smeri Savudrije proti Piranu, so se na polovici zaliva obrnila proti Italiji ter kmalu zatem nazaj proti Hrvaški. Eno izmed plovil pa je na sredini zaliva obrnilo proti ustju reke Dragonje in nadaljevalo s protestnim shodom, tudi tako, da so v morje spustili ribiške plavajoče signale, na katerih so bile nameščene manjše zastave Republike Hrvaške. V tem trenutku je posredovala slovenska policija, in sicer posadka plovila P111, ki je posadko hrvaškega plovila, na katerem je bila tudi organizatorka protesta, opozorila na kršitve slovenske zakonodaje s področja javnih zbiranj ter jih pozvala, da zapustijo območje, ki ga nadzira slovenska policija. V tem času se je v bližini nahajalo tudi plovilo hrvaške policije. Tudi njihovo posadko so naši policisti pozvali, da zapustijo območje, ki ga nadzira slovenska policija. Opozorilo oz. poziv sta posadki upoštevali in zapustili območje," so zapisali v sporočilu za javnost.
Hrvaška civilna iniciativa "Morje je kopno", ki združuje več civilnih, veteranskih in verskih organizacij bo začela zbirati podpise državljanov za razpis referenduma o načinu reševanja mejnega spora s Slovenijo. Predstavniki iniciative menijo, da bi se morali državljani izreči o tem, ali zavračajo arbitražni sporazum, podpisan v sredo v Stockholmu oziroma, ali naj se mejni spor rešuje na ad hoc arbitražnih sodiščih, ali pa na sodiščih v Hamburgu in Haagu. Za razpis referenduma potrebujejo pol milijona podpisov, je še sporočil Radio Slovenija.
Navzoči slovenska in hrvaška policija
Proti morski meji s Slovenijo se je okoli 11. ure podalo okoli 50 ribiških čolnov z okoli 400 protestniki iz Novigrada, Umaga in Savudrije. Z ladjic so vzdolž sredinske črte v Piranskem zalivu v morje spustili plavajoče hrvaške zastavice, hkrati pa so prižgali bakle in rakete, ker so želeli tako, kot so poudarili, hrvaško vlado opozoriti, kjer je hrvaško-slovenska meja na morju. Med protestniki je bila tudi novinarka Branka Šeparović, ki je v morje vrgla steklenico "z zgodovinskim dokumentom o mednarodno priznani meji na kopnem in morju, ki ga hrvaške oblasti ignorirajo".
"Hrvaškim politikom smo hoteli pokazati, da se morajo potruditi glede sporazuma o arbitraži, saj 20-letne izkušnje kažejo, da do zdaj niso dobro delali. Hrvaški politiki že leta ne znajo parirati Slovencem, rezultat tega pa je arbitražni sporazum," je povedal predstavnik umaškega združenja ribičev Daniel Kolec.
"Menim, da niti hrvaška vlada, niti sabor, niti predsednik Mesić niso dobili mandata hrvaškega naroda za poklanjanje državnega ozemlja, za katerega je življenje dalo 14.000 ljudi v domovinski vojni. Ne sprejemam tega, da tako drago plačamo vstopnico za Evropsko unijo," je dejala ena izmed udeleženk protesta, 62-letna Zagrebčanka.
Hrvaški ribiči bodo 14. novembra v Umagu pripravili javni protest, na katerem bodo še enkrat izrazili nasprotovanje arbitražnemu sporazumu in strah pred izgubo hrvaškega nacionalnega ozemlja.
Pahor o dogodku obveščen
Slovenski premier Borut Pahor je dejal, da je o dogodku obveščen, da je po telefonu govoril z notranjo ministrico Katarino Kresal in da se ukrepa, kot je primerno.
Hrvaški ribiči so proteste napovedali takoj, ko sta arbitražni sporazum v sredo v Stockholmu podpisala Pahor in njegova hrvaška kolegica Jadranka Kosor. Kolec je dejal, da je sporazum amaterski in da bo škodil ribičem. "Ne zahtevamo, da se s sporazumom komu dela usluge, pričakujemo pa, da bo ta pravičen za eno in za drugo stran," je dejal Kolec, ki meni, da bi se vprašanje meje moralo rešiti na haaškem sodišču, ne pa, da bodo o tem odločali arbitri na podlagi nekih vnaprej določenih smernic.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje