HDZ za ustavne spremembe potrebuje podporo SDP-ja, zato je morala privoliti v njihovo zahtevo o zmanjšanju poslanskih sedežev za Hrvate iz tujine, ki jih običajno zasedejo HDZ-jevi poslanci iz Bosne in Hercegovine. Foto: EPA
HDZ za ustavne spremembe potrebuje podporo SDP-ja, zato je morala privoliti v njihovo zahtevo o zmanjšanju poslanskih sedežev za Hrvate iz tujine, ki jih običajno zasedejo HDZ-jevi poslanci iz Bosne in Hercegovine. Foto: EPA

Vprašanje o volilnih pravicah državljanov, ki v Republiki Hrvaški nimajo stalnega prebivališča, je bila zadnja sporna točka med HDZ-jem in SDP-jem glede ustavnih sprememb.

L. 2007 diaspori pet sedežev v parlamentu
Kot sta v petek na skupni novinarski konferenci povedala predsednika strank Jadranka Kosor in Zoran Milanović, bodo hrvaški državljani, ki živijo v tujini, lahko volili le na hrvaških diplomatsko-konzularnih predstavništvih, kar je bil predlog SDP-ja. Kot sta se še dogovorili največji hrvaški stranki, bodo v ustavo zapisali, da bo hrvaška diaspora imela tri zagotovljene sedeže v saboru ne glede na število volivcev, ki bodo volili v tujini.

Na prejšnjih parlamentarnih volitvah leta 2007 so v sabor izbrali pet poslancev iz vrst hrvaških državljanov iz tujine, predvsem zahvaljujoč odzivu volivcev v BiH-u, kjer je bila skoraj polovica vseh hrvaških volišč v tujini. Vsi poslanci iz hrvaške diaspore so bili praviloma iz vrst HDZ-ja iz BiH-a. Število poslanskih sedežev v posebni volilni enoti za diasporo so izračunali na temelju volilne udeležbe v tujini, ki so jo delili s povprečnim številom glasov za enega poslanca na Hrvaškem.

Potrditev sprememb ustave do sredine julija
Kosorjeva je v petek dejala, da pričakuje potrditev sprememb ustave do sredine julija in da bodo z ustavnimi spremembami zagotovili pogoje za sprejetje preostalih zakonov, ki so nujno potrebni, da bi Hrvaška sklenila pogajanja za vstop v Evropsko unijo do konca letošnjega leta. Z glasovi SDP-ja je vladajoča koalicija zagotovila potrebno dvotretjinsko večino za spremembo ustave.

Oster odziv Hrvatov iz Bosne in Hercegovine
Milanović je dejal, da gre za kompromisno in prehodno rešitev ter da bo vztrajal, da bodo Hrvati v BiH-u partnerji Hrvaške, ker so "minili časi humanitarnega in dobrodelnega odnosa do njih". Vodilne hrvaške stranke v BiH-u so ocenile, da je dogovor Kosorjeve in Milanovića "diskriminacijski in ponižujoč".

Med drugimi sprejetimi ustavnimi spremembami, ki jih je prejšnji teden sprejel saborski odbor za ustavo, je tudi vrnitev slovenske manjšine v preambulo ustave. Kot so se dogovorile hrvaške parlamentarne stranke, bodo v preambulo ustave zapisali vse manjšine, ki so na Hrvaškem.