Kitajski zunanji minister Vang je po vzpostavitvi diplomatskih odnosov z Burkina Fasom kar na slovesnosti k temu pozval tudi eSvatini. Foto: Reuters
Kitajski zunanji minister Vang je po vzpostavitvi diplomatskih odnosov z Burkina Fasom kar na slovesnosti k temu pozval tudi eSvatini. Foto: Reuters
Nova železnica v Keniji
Kitajska je največja trgovinska partnerica Afrike. Financirala je tudi največji infrastrukturni projekt v samostojni Keniji. Foto: EPA

Potem ko je Burkina Faso ta teden prekinil diplomatske odnose s Tajvanom, jih je znova vzpostavil s Kitajsko. Ta je k temu pozvala tudi Svazi oz. po novem eSvatini.

Kitajska na ta način izvaja pritisk nad Tajvanom, ki ga oblasti v Pekingu dojemajo kot eno izmed svojih provinc brez pravic do meddržavnih odnosov, čemur pa Tajvan nasprotuje.

Memorandum o vzpostavitvi odnosov z Burkina Fasom, ki je prejšnji teden prekinil stike s Tajvanom, sta v Pekingu podpisala zunanja ministra Alpha Barry in Vang Dži. "V Afriki je zdaj le še ena država, s katero še nismo vzpostavili odnosov," je po podpisu memoranduma dejal Vang. "Upamo, da se bo ta država čim prej pridružila veliki kitajsko-afriški družini prijateljstva," je dodal Vang o eSvatiniju.

Tajvan je izrazil razočaranje nad odločitvijo Burkina Fasa. Zunanje ministrstvo v Tajpeju je v sporočilu za javnost zapisalo, da je afriško državo premamila dolarska diplomatska ofenziva Kitajske, pri čemer pa je pozabila na pomemben prispevek, ki ga je dal Tajvan v preteklih 24 letih za varnost, družbeno stabilnost, gospodarski razvoj in življenjski standard prebivalcev te sahelske države.

Burkina Faso je že druga država, ki je ta mesec prekinila diplomatske odnose s Tajvanom, potem ko se je 1. maja za to odločila Dominikanska republika. 23-milijonski otok ima tako le še 18 diplomatskih zaveznikov po svetu, med njimi Sveti sedež in nekatere revnejše države Srednje Amerike in Pacifika, kot sta Belize in Nauru.

Tajvan želi neodvisnost, izgublja stike
Odkar je bila maja 2016 za tajvansko predsednico izvoljena Tsai Ing Ven, ki je bolj naklonjena samostojnosti otoka, je Peking okrepil pritisk na Tajvan, diplomatske stike z njim pa so pretrgali Dominikanska republika, Panama ter Sveti Tomaž in Princ (Sao Tome e Principe). Vladajoča Demokratična napredna stranka v Tajvanu zavrača priznanje politike enovite Kitajske, ki jo zagovarja Peking.

Kitajska največji partner Afrike
Številne države so v preteklosti spreminjale svoj odnos do Tajvana, Burkina Faso je denimo diplomatske stike pretrgal leta 1973 in jih znova vzpostavil leta 1994. Kitajska je največji trgovski partner z Afriko, kjer ogromno vlaga v rudarstvo, gradbeništvo in bančništvo, v Burkina Fasu pa doslej ni bila tako dejavna.