68-letni Manafort je sodeloval že pri nekaj republikanskih predsedniških kampanjah, prvič leta 1976 pri Geraldu Fordu. Foto: EPA
68-letni Manafort je sodeloval že pri nekaj republikanskih predsedniških kampanjah, prvič leta 1976 pri Geraldu Fordu. Foto: EPA
Tako Trumpova Bela hiša kot Kremelj zanikata skrivno navezo. Foto: EPA
Robert Mueller je postal Trumpov trn v peti. Foto: Reuters

Manafort je vodil predvolilno kampanjo Donalda Trumpa od junija do avgusta lani, ko je odstopil po razkritju sodelovanja s proruskimi politiki v Ukrajini.

To je prva obtožnica v preiskavi posebnega tožilca Roberta Muellerja o ruskem vpletanju v lanske predsedniške volitve.

Mueller je pojasnil, da sta Manafort in njegov poslovni kolega Rick Gates obtožena zarote proti ZDA, pranja denarja, lobiranja v tujini in lažnih izjav. Obtožnica proti njima obsega skupno 12 točk. Oba sta krivdo zanikala. Sodnik je za Manaforta odredil hišni pripor in zahteval deset milijonov dolarjev varščine, za Gatesa pa je odredil hišni pripor in pet milijonov dolarjev varščine.

Obtožena sta domnevno skrila več milijonov dolarjev, ki sta jih zaslužila z delom za nekdanjega ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča in njegovo prorusko stranko. Obtožnica je vezana na dogodke med letoma 2006 in 2017. Torej tudi čas, ko je Manafort vodil Trumpov štab. Manaforta je v prostore FBI-ja pospremil njegov odvetnik, njegovo predajo pa je potrdil tudi šef zveznega preiskovalnega urada.

Gates je že vrsto let Manafortov varovanec in mlajši partner, njegovo ime pa se je pojavilo na dokumentih, ki jih je pridobil New York Times in so povezani s podjetji, ki jih je Manafort vzpostavil na Cipru, da bi prek njih dobil plačila politikov in poslovnežev iz Vzhodne Evrope.

Manaforta so že preiskovali zaradi kršenja davčnega zakona, pranja denarja in ali je primerno razkril svoje lobiranje v tujini.

Trump je v odzivu tvitnil, da ni zarote. Ob tem je pojasnil, da se točke obtožnice zoper Manforta nanašajo na čas, preden je vodil njegov volilni štab. "Oprostite, ampak to je bilo leta nazaj, preden je bil Paul Manafort del Trumpove kampanje," je na Twitterju zapisal ameriški predsednik. Ob tem je vprašal, zakaj niso v središču preiskave demokrati in njihova predsedniška kandidatka Hillary Clinton.

Slabo leto po predsedniških volitvah v ZDA so danes sicer pričakovali prve aretacije v preiskavi ruskega vpletanja v volitve. Ameriški mediji, med njimi televiziji CNN in NBC, so namreč ob sklicevanju na neimenovane vire iz preiskave konec tedna poročali, da je velika zvezna porota v petek potrdila prve obtožnice v omenjeni preiskavi.

Dokumenti razkrivajo, da je Papadopoulos lagal FBI-ju
V javnost je prišla tudi vsebina dokumenta, ki razkriva, da je eden od prvih zunanjepolitičnih svetovalcev Trumpove predsedniške kampanje George Papadopoulos v začetku oktobra priznal, da je lagal na zaslišanju pri FBI glede stikov z ruskim profesorjem, povezanim s Kremljem. Lagal je o datumih srečanj s profesorjem. Dejal je namreč, da se je z njim sestal, preden je začel delati kot svetovalec pri Trumpovi kampanji, v resnici pa se je to zgodilo nekaj dni po tem, ko je prevzel svoj novi položaj. Papadopoulos se je s profesorjem srečal glede informacij, ki naj bi domnevno škodile predsedniški kandidatki demokratov Hillary Clinton. Domnevno je želel izkoristiti poznanstvo s profesorjem in neimenovano Rusinjo, domnevno nečakinjo ruskega predsednika Vladimirja Putina, da bi organiziral srečanja med predstavniki kampanje in ruske vlade. Papadopoulos, ki so ga aretirali 27. julija, je za Trumpovo kampanjo začel delati marca lani.

Dvomov ni več
Ameriške obveščevalne agencije so že januarja zaključile, da ni nobenega dvoma, da se je Rusija vmešavala v volitve z namenom pomagati sedanjemu predsedniku Trumpu premagati demokratsko predsedniško kandidatko Hillary Clinton, med drugim s hekerskimi napadi, objavami elektronske pošte in diskreditiranjem kampanje Clintonove na spletnih družbenih omrežjih.

Vprašanje, ki ga preiskuje Mueller, pa je, ali so Ruse pri tem podpirali sodelavci Trumpove kampanje. Trump sicer to odločno zavrača in vztraja, da je preiskava lov na čarovnice. Tudi v Kremlju očitke na svoj račun zanikajo.

Pod drobnogledom Trumpovi posli
Sčasoma se je preiskava razširila in vzela pod drobnogled tudi sporne posle Trumpovih sodelavcev, ki niso neposredno povezani z volitvami. Pri tem sta se med drugim omenjali imeni nekdanjega vodje Trumpovega volilnega štaba Paula Manaforta in njegovega nekdanjega svetovalca za varnost Michaela Flynna. Več pravnih strokovnjakov domneva, da bi se lahko prve obtožnice nanašale prav na te "postranske" vidike preiskave.

Medijska poročila so v ZDA poskrbela za val ugibanj in napeto pričakovanje, kaj se bo zgodilo, na kar se je pričakovano odzval tudi Trump. V nedeljo je objavil niz ogorčenih tvitov, v katerih je znova zavrnil vse očitke o sodelovanju z Rusijo in celotno afero označil kot izmišljotino demokratov in političen "lov na čarovnice". Trenutno dogajanje je po njegovem mnenju namenjeno predvsem temu, da se prepreči "zgodovinska" davčna reforma, ki jo načrtujejo republikanci.

Obenem je po načelu "napad je najboljša obramba" znova ostro napadel demokrate. Spomnil je na sporno elektronsko pošto Clintonove, njenemu volilnemu štabu očital financiranje "lažnega" dosjeja o njegovi preteklosti in kritiziral sporen dogovor ZDA z Rusijo o uranu, ki je bil sklenjen v času administracije Baracka Obame.

"Na strani demokratov/Clintonove je toliko KRIVDE in zdaj prihajajo dejstva na dan. NAREDITE NEKAJ!" se je glasil eden izmed Trumpovih tvitov. Predsednik je tudi zatrdil, da so republikanci "enotni in jezni" kot še nikoli doslej.

Trumpov sodelavec se je predal FBI-ju
Trumpov sodelavec se je predal FBI-ju